Отразява се зле на психиката на ученика
Снимка: Shutterstock
Ранното начало на учебните занимания увеличава риска от депресия и тревожност при тийнейджърите, установиха американски изследователи.
И докато хронобиолозите и специалистите по детско развитие дискутират какъв да е режимът в училище, ново изследване разпали дискусии.
Данните на д-р Джейк Пелтез, психиатър и преподавател в медицинския факултет на университета в Рочестър, бяха публикувани в списание Sleep health.
Те сочат, че часът, в който започват часовете в училище, оказва влияние на здравето и на психичното развитие на детето. Изводите им едва ли ще променят графика на училищата, който определя за начален час 8:30.
Според екипа на д-р Пелзез, този час не отговаря на изискванията за режима на съня на подрастващите и може да окаже негативно влияние на успеха на децата в училище. И предлага часовете да започват един час по-късно, което би се отразило добре на психиката им.
Учените провели експеримент с 197 ученика на възраст 14-17 години, като те попълнили анкета за режима си на сън и началото на учебните занимания. Всеки от тях сам определил типа си - „чучулига“ или „сова“ - в зависимост от това дали се чувства по-работоспособен сутрин или след обяд.
След това разделили участниците на 2 групи – едните започвали в 8:30, а другите – един час по-късно – в 9:30. Всеки от участниците записвал в продължение на седмица режима си на сън, продължителността както и признаците на тревожност и депресия.
Оказало се, че тези, които започвали училище в 9:30, проявявали по-малко признаци на тревожност и депресия, а режимът им на сън бил стабилен.
Заедно с препоръката училището да започва по-късно, д-р Пелтез съветва учениците да си лягат по едно и също време всяка вечер, да спят 8 до 10 часа всяка нощ и да не прекаляват с ползването на компютъра.
А вие как мислете - кой е най-подходящият час за начало на сутрешните учебни занимания?
Мона Василева
Храната по време на бременност влияе върху затлъстяването в ранна детска възраст
Снимка: Shutterstock
Различните възрасти имат своите особености, когато става дума за забременяване.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари