Как да забременеете по-лесно (Част 1)

13 полезни навици, които ще ви помогнат да увеличите шансовете си

11 Ноември 2023 г.
Как да забременеете по-лесно (Част 1)

Някои навици са полезни за бъдещите родители.

Снимка: Shutterstock

Може ли да се увеличи плодовитостта и оттам шансът за забременяване? Всъщност има начини, които разбира се, не дават 100% гаранция, но обещават да подобрят значително възможностите, стига да няма конкретен медицински проблем, който изисква друг тип намеса. И така – кои са крайъгълните камъни, които помагат на бъдещите родители да станат по-бързо мама и татко? Според специалистите има 13 полезни навици, които е добре да култивирате, ако планирате създаването на потомство. Те наистина ще ви помогнат да забременеете по-лесно и да намалите чувствително рисковете през деветте месеца, а така също да родите едно хубаво и здраво бебе.

Плодовитостта зависи и от онова, което ядете.

Снимка: Shutterstock

1. Внимавайте с храненето

Това е един от първите навици, който трябва да добиете или поправите. Защото плодовитостта зависи и от това какво ядете. Най-добрата „диета“ за жени, които планират забременяване, е средиземноморската, тъй като е богата на зеленчуци, плодове, зехтин и риба. Към тези храни непременно добавете повече ядки, пълнозърнести продукти, бобови растения и масло. Средиземноморският тип хранене е полезен, тъй като е богат на антиоксиданти, които намаляват свободните радикали и така допринасят за общото благосъстояние на организма, и запазват функцията на яйчниците.

2. Обърнете внимание на кантара

Излишното тегло е враг на плодовитостта както при жените, така и при мъжете, тъй като нарушава производството на яйцеклетки и сперматозоиди. Затлъстяването при жените може да причини и хормонални промени, които да доведат до ановулаторни цикли (без овулация). Освен това при наднормено тегло се срещат по-често проблеми като синдром на поликистозните яйчници и метаболитна патология, която също създава затруднения при зачеването. Килограмите са рисков фактор и за фетални усложнения през деветте месеца. При мъжете излишъкът от мастна тъкан влияе на естрогена, което намалява производството на сперматозоиди.

3. Пазете се и от поднормено тегло

Твърде слабата фигура също не помага за забременяването. При жените с тегло значително под нормата е намалено производството на хормони, което води до пропускане на овулацията. И обикновено един от първите сигнали, че има проблем, е именно липсата на менструация - състояние, което обикновено се случва в случаи на анорексия. Сякаш тялото съобщава, че няма достатъчно запаси от мазнини, за да започнете бременност.

А може ли ниското тегло да влияе и на мъжката плодовитост? Според експертите е напълно възможно, но все още не се познават достатъчно добре механизмите, за да се отговори как точно се отразява това.

4. Забравете за цигарите

Пушенето не е желателно не само по време на бременност, а и преди това. Всъщност цигарите са един от основните врагове както на мъжката, така и на женската плодовитост. Доказано е, че при жените, които пушат, рискът от безплодие е с 60% по-висок, отколкото при непушачките. Цигарите пречат на придвижването на сперматозоидите в маточните тръби, тъй като намаляват подвижността им, освен това увеличават свободните радикали и водят до неадекватно производство на хормони, което пречи на овулацията. При мъжете се намалява сперматогенезата и концентрацията на сперматозоиди в спермата.

5. Намалете алкохола

Алкохолът уврежда репродуктивните органи, тъй като пречи на производството на гонадотропини, хормони, които играят основна роля за запазване здравето на яйчниците и тестисите. Рискът става по-голям, ако пиете и пушите. Ако възнамерявате да работите за бебе, трябва да намалите силно алкохола – 40 мл на ден за мъже и 20 мл за жени. В периода на юношеството алкохолът може да причини хормонален дисбаланс, който да доведе до забавяне на половото и репродуктивно съзряване. Дори инцидентното пийване не е безобидно, смятат специалистите. След установяване на бременността, жените не трябва да пият нищо, тъй като няма доза, която да се счита за безопасна за плода.

Движението помага не само да сте във форма, а и да забременеете по-лесно.

Снимка: Shutterstock

6. Да на физическата активност

При жените практикуването на поне половин час на ден физическа активност помага за подобряване функцията на яйчниците. Доказано е, че при жени, страдащи от поликистозни яйчници и затлъстяване, физическата активност, съчетана с балансирана диета, намалява проблемите с безплодието в 50% от случаите. Това включва практикуване на поне половин час на ден аеробни дейности: бързо ходене, бягане или плуване, но без да се прекалява, тъй като натрупването на твърде много мускулна маса може да блокира овулацията.

Мъжете, които обичат и карат много колело, трябва да имат предвид, че седенето в продължение на много часове на седалката на велосипеда, може да намали функцията на простатата и сперматогенезата. А анаболните стероиди, които често се използват за увеличаване на мускулната маса, намаляват активността на половите жлези.

Деси Тодорова по материали от Nostro figlio

Още от Здраве

Дете, което се клати на стола. Снимка: Getty

6 натрапчиви навика на детето, които тревожат родителите

Кожата претърпява промени през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Как се променя кожата по време на бременност

Илюстрация: Guliver / iStock

От памперси към гърне

Жена, притиска с ръце корема си. Снимка: Getty

Проблем, за който мълчим

Може би се питате защо бременността продължава 40 седмици?

Снимка: Shutterstock

Колко точно трае всеки триместър

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Адаптацията не се случва изведнъж.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Колко месеца са необходими, за да се адаптирате към майчинството

Всеки велик прeход в живота носи със себе си период на приспособяване

Дете, което се клати на стола. Снимка: Getty

Здраве

6 натрапчиви навика на детето, които тревожат родителите

Всяко пето хлапе преминава през подобни състояния

Харисън Форд и Калиста Флокхарт. Снимка: Getty

Заедно

Калиста Флокхарт с весел спомен за първата среща с Харисън Форд

След репликата: Какво прави тук този превъзбуден дядка, двамата са заедно от 14 години

Снимка: Guliver / iStock

За семейството

Кичим дома с върбови венчета, здравец и цветя

Върбата символично замества палмовите клонки от посрещането на Христос

Отворена книга, кафе, люляк. Снимка: Getty

Кожата претърпява промени през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Как се променя кожата по време на бременност

Ето какво може да очаквате и как да я предпазите през деветте месеца

Бъдете добър пример за децата си винаги.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Децата правят това, което им показвате, а не това, което им говорите

По този начин изграждаме безопасна среда, в която те да учат и да израстват