Много вярвания, които са популярни, нямат нищо общо с науката (част 1)
Снимка: Getty
Мит 1: Бебешкото акне е признак на алергия
Обикновено по кожата на бебетата до 1 месец се появяват много яркочервени малки пустули (акне при новородени). Това плаши родителите и те се опитват да разберат причината, като се обръщат към интернет и приятели. Някой им казва, че това не е обрив, а алергия. И, разбира се, виновна е кърмещата майка, която е яла нещо неправилно.
Акнето при новородени няма нищо общо с алергиите.
Това е преходен безопасен самоограничаващ се обрив - най-често състоянието на кожата се нормализира до три месеца. Следователно, кърмачката абсолютно не трябва да спазва диета, ако детето има акне при новородени.
Мит 2: Плешивата глава на бебето под една година е признак на рахит
Често майките, виждайки плешивата задна част на главата на бебето започват да се паникьосват: какво ще стане, ако бебето има рахит? Такава загуба на коса наистина може да означава рахит, но заедно с нея рахитът се характеризира и с други симптоми (например омекване на костите на черепа)
Загубата на коса в задната част на главата при здрави бебета се нарича окципитална алопеция.
Причината е много проста: бебето най-често лежи по гръб, тънката му коса на тила постоянно се търка във възглавницата, отслабва и пада. Малко по-късно на същото място ще расте по-гъста коса. Това е нормален процес и не изисква високи терапевтични дози витамин D.
Мит 3: Кривите крака при дете на две години са патология, която изисква лечение
Много майки се плашат от кривите крачета на детето - и най-вече това тревожи майките на момичетата. Но няма от какво да се притеснявате: леката Х-образна кривина е характерна за хлапета на 2-3 години. Детето ще порасне - и краката ще се изправят.
Това не е причина то да носи ортопедични стелки или специални обувки.
Ако детето ходи нормално и не се спъва при всяка крачка, едва ли ще има нужда от лечение.
Снимка: Getty
Мит 4: Пелените могат да причинят безплодие при момчето
За щастие това не е така. Узряването на сперматозоидите (сперматогенезата) се извършва в тестисите при температура 28 °C. Продължителното нагряване на тестисите до температура от 37 °C може да доведе до това, че сперматозоидите изобщо не узряват / ще узреят, но по-малко / ще бъдат неактивни.
Но сперматогенезата започва при момчетата по време на пубертета, тоест на 10-12 години. Много малко вероятно е детето ви да носи памперси до тази възраст.
Във време, когато момчетата носят памперси, сперматозоидите „спят“.
Освен това модерните абсорбиращи материали бързо превръщат водата в гел и температурата вътре в пелената не се повишава. Затова памперсите не са опасни – нито за момчетата, нито за момичетата.
Мит 5: Обривът около устата на кърмачето е причина за тревога
Въобще не. Много често около устата на бебетата се появява лек обрив. Освен това, като правило, той изобщо не притеснява детето - само родителите му се притесняват.
Най-честата причина за обрива около устата е контактен дерматит - реакция на кожата на бебето към слюнката.
Продължителният контакт на кожата със слюнката, особено при смучене на залъгалка, дразни, води до зачервяване и поява на малки папули. Характерното е, че тези елементи е, че те не сърбят, не се лющят, а зачервяването се засилва при повторен контакт със слюнка или вода.
Основното лечение е да се сведе до минимум контактът на кожата със слюнката (по-малко време с биберон в уста) и използване на защитни кремове, съветва педиатърат д-р Екатерина Потеряева
Сладва продължение.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари