Смятало се е, че е добра поличба, защото наистина е рядкост – 1 на 10 хиляди
Снимка: Shutterstock
В миналото се е смятало, че ако бебето се „роди в риза“, ще бъде много щастливо в живота и това е много добра поличба.
Днес АГ- специалистите предупраждават, че то е особено рисково и правят всичко възможно да не се стигне до там.
Става дума действително за рядка особеност – само 1 на 10 000 бебета може „да се роди в риза /ризница/було“ (на английски„caulbearer, born with veil, caul”).
В миналото се е смятало, че те имат страхотен късмет, защото този човек
е успял да избегне смъртната опасност в последния момент
Трудно е да се каже кога за първи път се появява изразът „да се родиш в риза “, но е в онези далечни времена, когато бедните са раждали у дома, на полето, в гората - с една дума, където ги налегнат родилните мъки. До тях често е нямало никой, който да помогне. И ако бебето се роди в "риза" и остане живо, всички са бързали да се погрижат и да да угодят на родилката. Смятало се е, че късметът винаги ще е на страната на това дете.
„Ризата“ е околоплодният мехур, в който бебето се намира в утробата. По време на раждане без усложнения, обикновено той се разкъсва, водата излиза и детето се ражда. След това плацентата излиза от тялото на майката.
В старите времена са вярвали, че раждащата жена трябва да пази и скрие околоплодния мехур на сигурно място -
това е ключът към здравето на нейното бебе
Детската смъртност тогава е била висока, така че жените, страхувайки се за бебето си, изпълнявали този ритуал.
За щастие сега такива ситуации, когато бебето се ражда увито в околоплодния мехур, са изключително редки, но всички знаят добре поличбата.
Защо раждането в риза наистина е много сериозен риск за живота на бебето, разказва АГ -специалист.
Снимка: Shutterstock
Случва се, поради много плътни тъкани на мембраната на феталния мехур или при кагато количеството на околоплодна течност е малко (олигохидрамнион). Тогава околоплодният мехур не се разкусва спонтанно и детето се ражда увито в него.
Това е много опасна ситуация. Защото стените на околоплодния мехур блокират достъпа на кислород до белите дробове на бебето и то може да се задуши. Необходимо е бебето бързо да се освободи от обвивката, така че да поеме първата си глътка въздух и да изплаче.
В миналото то е имало малък шанс да остане живо
Сега жените раждат предимно в модерни, добре оборудвани родилни домове под наблюдението на квалифициран медицински персонал.
Съвременните ултразвукови изследвания помагат да се оцени вътрематочното състояние на плода. Ако околоплодният мехур не се разкъса своевременно, тогава водещият раждането го прави механично. Така се избягва опасното усложнение бебето да се „роди в риза" и рискът от асфиксия.
В съвременния свят в такава опасна ситуация могат да попаднат онези жени, които предпочитат да раждат у дома, дори и под наблюдението на акушерка или лекар.
У дома няма начин да се проследи правилно хода на раждането. Затова специалистите повтарят и обасняват, че домашното раждане винаги носи голям риск за здравето и живота на бебето и майката.
Какво казват вярванията и поличбите
Раждането на „бебе в риза“ е уникален случай, изпълнен с голям риск за живота. И тъй като бебето е преминало този тест, това означава, че вече може да не се страхува от никакви нещастия.
В миналото хората са вярвали, че съдбата пази „родените с риза“. Затова тези хора можели смело да избират опасни професии: ставали военни, пожарникари и спасители.
Нашите предци сериозно вярвали, че „родените в риза“ са не само неуязвими, но и могат да помагат на другите хора - те имат дарбата на лечители.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари