Как да планирате бъдеща бременност и какви прегледи да преминете
Влюбени мъж и жена. Снимка: Getty
В съвременния свят планирането на всяка дейност като че ли донякъде улеснява живота. Семейният живот не прави изключение. И решението за бебе обикновено е обмислено и планирано.
За да се създадат най-добрите условия за раждането на нов живот, и двете страни трябва да се подготвят за това събитие - както бъдещата майка, така и бъдещият татко.
Как да планирате радостното събитие и какви прегледи трябва да преминете, съветва специалист.
За да започнете, споделете плановете си за близкото бъдеще с този, който сте избрали за бъдещ баща на детето си. Желанието да станете родители трябва да е взаимно. Освен това бъдещият баща, подобно на майката, също ще трябва да промени някои неща в обичайния си начин на живот и да приеме някои жертви.
Важно е да помислите за проблемите, които могат да възникнат с пристигането на нов член на семейството, да ги обсъдите предварително и да се споразумеете, поне в общи линии, как да ги разрешите.
И сега е време да преминете от теория към действие, тоест да се опитате да водите здравословен начин на живот.
Мъж и жена правят планове за бъдещето. Снимка: Getty
Откажете се от лошите навици – алкохол, пушене и намерете време за спорт.
Физическата активност на етапа на планиране на зачеването е много важна, но крайностите са излишни. Бъдете умерени. Спортът подобрява кръвообращението и ускорява метаболитните процеси, което повишава издръжливостта, подобрява общото състояние, а при мъжете увеличава броя на жизнеспособните сперматозоиди.
Физическата активност помага на жената да подготви тялото си за раждане и бързо да се върне в предишната си форма след като бебето дойде на бял свят.
Преразгледайте менюто си. Включете всеки ден плодове и зеленчуци, месо и млечни продукти, различни зърнени храни, риба, изключете мазни, пушени и пържени храни.
Яжте по-малко сладкиши и консервирани храни.
Яжте пълноценно 4-5 пъти на ден, без да се храните в движение.
Ограничете консумацията на чай и кафе - по-добре е да ги заместите с билкови чайове.
Опитайте се да бъдете на открито по-често. Прекарвайте поне 1,5 часа на ден навън.
Ако във вашето семейство е имало случаи на наследствени заболявания или продължително безплодие, ще ви е необходима консултация с генетик. Той ще прецени какви изследвания са нужни, за да се открият навреме генетични аномалии и ще даде прогноза за вероятността да имате здраво дете.
Ограничете посещенията на сауна и парна баня. Тестисите, мястото, където се произвеждат сперматозоидите, се намират в скротума, който е с 1,5 градуса по-хладен от телесната температура.
Така природата се е погрижила за жизнеспособността на сперматозоидите. За тях топлината е противопоказна.
Спортът също трябва да се прави умерено: претоварването има отрицателно въздействие върху спермогенезата.
Мъж и жена се целуват. Снимка: Getty
Най-оптималната пауза между два полови акта е 2-3 дни. През това време новата сперма има време да узрее, което подобрява качествата й.
Бъдещият баща е добре да посети уролог. Той ще прегледа гениталиите и ще предпише необходимите изследвания. Ако е необходимо, ще го посъветва да направи спермограма, за да определи способността за оплождане.
Стандартната спермограма проследява както обема на спермата, нейния цвят, вискозитет, киселинност, така и броя и подвижността на сперматозоидите, съдържание на други клетки и др.
Освен това е добре да се направят изследвания за полово предавани инфекции. Те засягат не само здравето на бъдещия татко, но могат да доведат и до сериозни усложнения на бременността и заболявания на новороденото.
Наложително да се изключат заболявания като хепатит В и С, сифилис и ХИВ. Също така е добре таткото да знае кръвната си група и Rh фактора.
Жена, която мечтае. Снимка: Getty
Бъдещата майка, разбира се, ще трябва да положи много повече усилия. В края на краищата цялата тежест, свързана с носенето на дете за дълго време, пада върху женското тяло.
Когато посети гинеколога трябва да му разкаже за предишни бременности и как са завършили, аборти и контрацептивни методи.
Всяка жена, която планира да зачене, трябва да премине общи и биохимични кръвни изследвания, урина, да си направи цервикална намазка и кръвен тест за полово предавани инфекции.
За да се изясни състоянието на гениталните органи, се извършва ултразвуково сканиране на тазовите органи.
Ако има хронични заболявания, в зависимост от диагнозата, се налага да посети други специалисти - алерголог, ендокринолог, кардиолог и др.
Добре е да не пропусне и профилактичен преглед при зъболекар.
Ако не е карала рубеола, е разумно превантивно да се ваксинира.Но това ще отложи опитите за забременяване с 3 месеца.
3 месеца преди очакваното зачеване е добре да започне да пие фолиева киселина. Разбира се, след като се консултира със своя гинеколог, тъй като както дефицитът, така и излишъкът от витамини и микроелементи е вреден за бъдещото бебе.
Според статистиката, след спиране на хормоналните контрацептиви, здравата семейна двойка, която прави секс 2-3 пъти седмично, обикновено се нуждае от 6 до 12 месеца, за да си „направи“ бебе.
Успех!
Мона Василава
Различните възрасти имат своите особености, когато става дума за забременяване.
Снимка: Shutterstock
Бременността може да бъде както приятно, така и много изненадващо очакване на срещата с бебето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари