Вижте какво е професионалното им мнение за възпитанието на едно дете
Снимка: Shutterstock
Чудили ли сте се някога защо вашето дете има различно държание в детската градина от това у дома? Отговорът е, че така детето изпитва границите си пред вас, защото вярва, че ще го обичате независимо от обстоятелствата.
Ето 20 наистина полезни съвета от педагозите, разделени в 3 важни групи, които ще ви помогнат именно за разрешаването на този проблем!
Снимка: Shutterstock
Насърчаване на независимостта
Макар че децата между 3- и 4-годишна възраст все още се нуждаят от много родителска помощ, експертите по предучилищно образование са единодушни, че малките обикновено могат много повече, отколкото повечето от нас си мислят. Ето как можете да ги насърчите:
1. Очаквайте повече от тях
Повечето хора имат свойството да оправдават (или да намаляват) очакванията си. В това число влизат и децата в предучилищна възраст. Какво да правите в такава ситуация?
Дръжте се с детето у дома все едно сте негов учител и му възлагайте повече самостоятелни дейности. По този начин ще вдигнете летвата и постепенно малчуганът сам ще прояви желание да я достигне.
2. Отучете се да правите за малките това, което те могат да направят сами
Въпреки че може да е по-бързо и по-лесно да свършите нещо вие, това няма да помогне на детето ви да стане по-самостоятелно. Добре е да се възползвате от детското чувство за гордост.
„Винаги, когато се опитвам да накарам децата да се обличат, да слагат якета, да седят на столове по време на хранене и т. н., ги питам: „Искаш ли да ти помогна или можеш да го направиш сам?“ Тези думи са като магия. Децата винаги искат да го направят сами“, обяснява детската учителка Донна Джоунс.
3. Не поправяйте това, което те са направили
Ако детето ви си оправя леглото, по-правилно е да устоите на желанието да се върнете после и да го приведете в по-перфектен вид. Освен ако не е абсолютно необходимо, не поправяйте това, което детето ви е постигнало. То ще забележи и така може лесно да се обезкуражи.
4. Позволете на детето си само да се справя с дребните проблеми
Ако видите, че детето ви се опитва да сглоби играчка или да вземе книга от рафт, който може да достигне като се изправи на стола, не бързайте да се втурвате да му помагате.
Ако това, което иска да постигне само е безопасно, няма причина да го лишавате от възможността да извоюва успеха си.
5. Възложете му простичко задължение
Възлагането на редовна и простичка задача на детето в предучилищна възраст ще изгради у него увереност и чувство за компетентност. Дете, на което е поверено да полива растенията или да изпразва сушилнята за дрехи, вероятно ще повярва, че може да се облече само или да си налее мляко към зърнена закуска.
Единственото, което трябва да се уверите е, че възложеното задължение е изпълнимо и че е истинска работа, а не занимание, тъй като дори децата разбират разликата. Целта е да накарате малкото да се почувства достатъчно способно и допринасящо като член на семейството.
Снимка: Shutterstock
Ефективно дисциплиниране
Вероятно никога не сте срещали родител, който не прекъсва играта, и никога не сте срещали учител в детска градина, който го прави. Какви стратегии за дисциплиниране препоръчват педагозите?
1. Разчитайте на отвличане на вниманието
Ако детето ви скача на дивана или грабва куклите на голямата си сестра, просто отвлечете вниманието му, като го попитате дали иска да нарисувате картинка или прочетете приказка заедно.
2. Предотвратете драмите при кратките раздели
Ако малкото се притеснява да прекара време разделено от вас, дайте му нещо материално, което да му напомня за присъствието ви. Позволете му да носи ваша снимка или изрежете хартиено сърце и го сложете в джоба му.
Докосването на нещо физическо може да му помогне да се чувства по-малко притеснено и да предотврати евентуални гневни емоции
3. Карайте го да ви помага в оправянето на белите
Ако откриете, че детето ви е надраскало стените, помолете го да ви помогне да ги измиете. Ако събори кулата от блокчета на другарче в играта, помолете го да помогне за възстановяването ѝ.
4. Не отлагайте дисциплината
Ако трябва да порицаете детето си, направете го, когато видите, че се държи лошо. Но е важно това де се случи навреме.
Ако отмените съботната разходка до зоологическата градина заради изблика на гняв в четвъртък, това няма да предотврати бъдещи изблици. Детето ви просто ще го почувства като случайно, незаслужено наказание.
Елена Николова по материали от Parents
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари