Ето какво не бива да правите, тъй като не носи ползи, а вреди
Снимка: Shutterstock
Да помогнете на децата да станат способни и уважавани възрастни е наистина много сложно. И няма ръководство, което да ви каже всичко стъпка по стъпка, просто защото всяко дете е вселена и индивидуалност.
Има обаче някои често срещани грешки, които могат да бъдат избегнати, особено когато сте наясно с тях. Въпросът е, че в повечето случаи родителите ги правят, мислейки че така помагат на децата, а е точно обратното – нанасят вреди, които се „поправят“ понякога с години.
Да станеш родител е наистина сложна задача. И ако в първите дни смяната на памперсите, борбата с коликите и безсънните нощи са ви изглеждали ужасно трудни, то само почакайте и вижте какво ви предстои. При това далеч преди да стигнете до страшните тийнейджърски години.
С всяка година ще се оказвате изправени пред различни предизвикателства, някои лесно решими, други – не толкова. Важното е да знаете как да научите детето да прави разлика между добро и зло, да уважава себе си и другите, да бъде социална личност и да е отговорно и готово да преследва целите си. Това наистина е много сложно. Но не и невъзможно.
Няма кой да ви покаже как да направите това, нито може да очаквате друг да свърши тази работа вместо вас. Единственото, което би могло да ви помогне, е винаги да обмисляте какво говорите и какви действия показвате пред детето си. То се учи от вас, не забравяйте. А ето и грешките, които е добре да избягвате.
Снимка: Shutterstock
1. Не спазвате думата си
Обещанието си е обещание. А децата вярват безрезервно на мама и татко, така че казаната дума трябва да се спазва. Иначе давате много лош пример.
2. Не сте добър пример
Става дума за пасивното възпитание, над което мнозина не се замислят, а то е също толкова важно, колкото всичко останало. Особено през първите години от живота на детето, когато то е като попивателна.
3. Съдите човека, а не действията
Детето никога не трябва да бъде наричано „Тъпо“, „Глупаво“ и каквото още се сетите от този сорт, ако не се справя с някоя задача. Глупави и тъпи са действията, не и човекът, който ги прави. Това е една от сериозните грешки на родителите, с които те буквално убиват самочувствието на детето още от съвсем малко.
4. Проявявате насилие
Това даже няма нужда от коментар. Детето, което расте в такава среда, няма как да бъде уверено. А и примерът, който има пред себе си, може да го накара да прояви същата форма на агресия като зрял човек.
5. Не знаете как да кажете „Не“
Отричането и несъгласието е важно, защото то учи детето да прави качествен подбор и да не се страхува да изрече открито мнението си. А когато вижда, че вие сте съгласни на всичко, как да се научи да се противопоставя истински?
Снимка: Shutterstock
6. Вършите нещата вместо нещо
Голяма грешка! За детето изобщо не е полезно да направите вместо него някой от училищните му проекти или да му решите задачите по математика, които има за домашно. А като по-малко – да му връзвате обувките, докато вече стане време за училище. Оставете го да се сблъска с реалния живот и само да се научи как да се справя. Иначе няма как да стане независим възрастен.
7. Не му оставяте свободно време
Ангажирали сте времето на по-голямото дете до дупка с полезни за него занимания. Или пък не оставяте малкото нито за миг да скучае у дома. И това не е полезно за него. Скуката всъщност е полезна и е добре тя да присъства в ежедневието на детето. Ще се окажете изненадани, колко креативно може да се окаже това време за малчугана.
8. Смятате, че е най-добро
Така и трябва да е! Но не на всяка цена. Да му втълпявате постоянно, че няма по-добър от него в дадена област, не помага, а пречи на развитието на детето. То трябва да се научи да се бори, за да сбъдва мечтите си. Арогантността обаче не е част от багажа, който трябва да носи със себе си. Може да не стигне до финала – това не е най-важното, по-важното е да положи усилие, за да завърши. Това трябва да му обясните, а не да се възхищавате непрекъснато за всяко нещо, което то прави.
По материали от DonnaD
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Бебетата нямат почти никакви проблеми във водата, защото тя напомня на доскорошната им естествена среда.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари