През главата му минават какви ли не плашещи сценарии. Коментираме 9 от тях
Снимка: Guliver / Getty
Понякога, когато мъжът стане татко, самочувствието му, че може с всичко да се справи, се изпарява. Дори е малко уплашен. През главата му минават какви ли не страхотии, разиграват се плашещи сценарии, защото неизвестното поставя много въпроси, на които той няма отговор.
Консултанти на Parents събраха някои от най-големите страхове на бащите и дават съвети как да се отърве от тях.
1. Ами ако направя нещо неправилно
Съвет: Нека таткото знае, че е добре да не знае всичко.
„Всеки баща може да се грижи за детето си“, казва психотерапевтът и майка на три деца Тами Голд. - Ако съпругът ви не знае как да помогне с детето, му помогнете. Покажете му и след това го оставете да опита сам. Практика и само практика.
2. Страхувам се, че няма да мога да осигуря достатъчно средства за семейството си, когато бебето се роди
Съвет: Планирайте разходите си, изчислете колко пари наистина ви трябват. Направете нов бюджет, който да включва и бъдещото дете - точно както досега сте правили обикновен семеен бюджет за двама. Това ще ви помогне да облекчите стреса, да разберете, че не всичко е толкова лошо и дори може да си поставите някои финансови цели.
3. Страхувам се, че сега целият ми живот ще се завърти около детето
Съвет: Отпуснете се. Ако за вас е толкова важен активният социален живот, ще го водите – без деца, с едно дете или с десет. Много родители, особено на Запад, абсолютно не се притесняват за това.
4. А какво ще стане със забавленията и срещите с приятели
Съвет: Да, животът ще се промени. Но е добре да намерите време за себе си. Седнете и говорете със съпругата си, изразете желанията, изслушайте нейните. Винаги можете да намерите компромис: в един ден от седмицата тя ще излиза с приятели, а вие – в друг ден ще имате възможност да вършите личните си дела.
5. Няма да спя достатъчно и вероятно ще стана раздразнителен
Съвет: Безсънните нощи няма да продължат цял живот, а само няколко месеца - напълно възможно е да се адаптирате и да издържите. Разработете стратегия за „време за сън“. Може би единият от вас ще "работи“ нощна смяна през делничните дни, а другият през почивните дни? Може би в някои дни майка ви или някой от роднините ще може да помогнат.
Снимка: Guliver / Getty
6. Ами ако нещо се случи с детето
Съвет: Говорете с психолог. Вижте статистиката на инцидентите, от които се страхувате. Това ще ви улесни да преодолеете този страх.
Невъзможно е да се предвиди абсолютно всичко - и не е необходимо. Достатъчно е да правите това, което е по силите ви и, което зависи от вас.
7. Вкъщи ще е вечна бъркотия
Съвет: Бебето не е чудовище, което щом се появи, ще обърне всичко с главата надолу. Ако поддържането на ред е важно за вас, направете план заедно с половинката си. Някои семейства незабавно обявяват част от апартамента за „зона без деца“, например всекидневна или спалнята си. Изчислете доходите си: може би ще е по-лесно да наемете жена за чистене.
8. Няма да мога бъда добър баща. Баща ми не беше най-добрият
Много мъже, когато имат дете, се опитват или да копират собствените си бащи или да правят обратното. Бъдете честен и споделете притесненията със съпругата си.
Психолозите съветват: „Добрата новина е, че ти не си баща си. Ти си друг, различен. И можеш да бъдеш такъв баща, какъвто искаш да бъдеш."
9. Няма да мога да успокоя бебето, когато плаче
Съвет: Този страх може да бъде преодолян само с помощта на майката. Тя не бива да тича и да грабва от ръцете на таткото детето, което плаче. Двамата постепенно ще изградят силна връзка и постепенно всичко ще се получи.
Мона Василава
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Бебетата нямат почти никакви проблеми във водата, защото тя напомня на доскорошната им естествена среда.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари