Доброто и лошото ченге са не само във филмите, но и в семейния живот
Майка си син се забавляват. Снимка: Getty
"С майка ми имаме различни възгледи за възпитанието - това, което аз забранявам, тя позволява. И то пред сина ми. Казвам, че не бива да яде биксити преди обяда, а тя: „Ами нека хапне, това са крекери“. Или казвам, че е време да силяга, а тя: „Е, утре е уикенд, нека играе по-дълго.“ Не говоря, че в моето възпитание тя е била много строга – нито крачка встрани, защото настава краят на света. Аз не изпадам в крайности, но съм за дисциплината. А мама с поведението си просто уронва моя авторитет. Детето вече спира да ме слуша. Опитах се да говоря с нея за това, но така и не можах да я убедя”, пише млада майка.
Ето съветът на семейния психолог Олга Романив.
Майка и син говорят. Снимка: Getty
Не сте единствена. За съжаление, това е позната история за отношенията майка-дъщеря.
Всеки от тях обаче има своята роля. Има родители, има деца, има баби и дядовци.
И ако отговорността на родителите е да възпитават, да поставят граници, да учат на това децата си, то това не е отговорност на бабите. Те вече са отгледали своите деца.
Да, бабите често глезят внуците си, но в това няма нищо лошо.
Ако къщата на баба е позволено да си лягате по-късно, тогава защо да не се възползвате от това? Това е нормална ситуация; всеки дом има свои собствени правила, свои собствени граници и ограничения.
Ако има някакви категорични забрани, които са много важни за вас, обсъдете този въпрос с майка си. Разбира се, не в присъствието на детето.
Съгласете се, че тя може да глези внука си, но да спазва вашите забрани.
За да постигнете това съгласие, трябва ясно и стабилно да аргументирате позицията си, като аргументите трябва да са наистина сериозни.
Майка и баба обсъждат стратегия за възпитание. Снимка: Getty
Друг вариант е да се опитате да я сплашите, че вече няма да й оставяте внучето, ако тя не промени отношението си към вашите семейните правила.
Говорете и с детето. Ообсъдете, че правилата във вашата къща и в къщата на баба са различни и той трябва да ги спазва.
Трябва да се стремим с всички сили към взаимно разбирателство и добри отношения, защото по-старото поколение е опората и силата на цялото семейство.
Детето ще се научи да се отнася към възрастните правилно, с уважение, само ако родителите му се отнасят с уважение към родителите си.
Това е изключително важен момент във възпитанието и именно отношенията, които създавате в семейството, след това ще се предават от вашите деца от поколение на поколение.
Мона Василева
Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари