Ето кои са промените в неговия растеж и развитие
Деветгодишните са много любопитни и задават все по-интересни и сложни въпроси.
Снимка: Shutterstock
Ако имате деветгодишно дете, може да се окажете въвлечени в дълги и подробни разговори за спасяването на китовете и да се наложи да обсъждате дали трябва да се добави още един почивен ден към уикенда. Ще се чувствате щастливи и горди от интересните теми, които вълнуват вашето дете, като едновременно с това ще бъдете поразени от разпалените дискусии, които ще водите с него.
В този период малките растат по-високи и по-силни, съзряват емоционално и стават все по-напреднали в когнитивно отношение. Но не се изненадвайте, когато изведнъж станат мрачни и уморени, или променят интересите си за ден.
Деветгодишната възраст е като влакче в увеселителен парк, затова се подгответе за всякакви моменти. Ето някои съвети за растежа и развитието на децата, които ще ви помогнат да преминете през този период по-лесно.
Някои деца проявяват интерес към отборните спортове, какъвто е баскетболът.
Снимка: Shutterstock
Деветгодишните продължават да развиват както двигателната си активност, така и своята фина моторика. Те започват да пишат по-бързо и по-плавно, а буквите са по-малки и с еднакъв размер. Децата на тази възраст обикновено сами закопчават ципа на якето си и връзват връзките на обувките си без затруднения.
От друга страна малките стават по-силни и по-координирани. Те са имали време да усъвършенстват двигателните си умения като тичане, скачане и катерене. Може да забележите, че вече са по-смели в игрите, защото се чувстват уверени в своите способности.
Някои деветгодишни проявяват интерес към отборните спортове, каквито са баскетболът и футболът. Това се дължи на техните подобрени когнитивни функции, които им позволяват да вземат бързи решения, необходими за умела игра в екип.
В тази възраст някои деца изпитват първите си романтични чувства.
Снимка: Shutterstock
Ще забележите значителни промени в емоционалното развитие на вашето дете и в това как то се отнася към своите връстници. Появата на безпокойство е една от тези промени. Малките стават наясно с опасностите в реалния свят. Те започват да се тревожат за неща като престъпления, бури или мисли, че близък роднина някой ден ще умре. Страховете от реални събития изместват страховете, които те са имали като по-малки.
Друга промяна е развиването на чувство за справедливост. Децата могат да проявят загриженост към изчезващ животински вид или към някоя благотворителна организация. Също така са способни да се поставят на мястото на другите, както и да изразят съпричастност и емпатия.
Не по-малко важна промяна е развиването на чувство за идентичност. Много от деветгодишните имат силно желание да установят своето място в училище, както и да участват в спортен клуб или езикова школа. Ето защо е добра идея да посещават извънкласно занимание, което им харесва. Така те ще се чувстват по-значими, по-уверени и могат да открият нови приятели.
През ранните си години малките общуват повече с деца от същия пол. Около деветгодишна възраст обаче те започват да комуникират и с деца от противоположния пол. В този период някои от тях изпитват първите си романтични чувства. Те обаче не говорят за емоциите си и пазят тази информация за себе си.
На деветгодишна възраст бебешкото говорене от по-ранните години вече е изчезнало и децата общуват като възрастни. Те придобиват способността ясно да изразяват своите чувства и емоции. Четенето на глас и прекарването на време в разговори с детето могат да насърчат развитието му в тази област.
В този период малките са по-концентрирани и могат да фокусират вниманието си за по-дълго време. От друга страна те постоянно изследват нови неща и променят интересите си доста бързо.
Деветгодишните започват да решават по-сложни задачи, тъй като математиката във втори и трети клас става по-трудна. Те вече се справят с умножението и делението, учат геометрия и решават текстови задачи.
Разбирането на понятието „пространство“ е друга промяна, която настъпва. Децата се учат да мислят по абстрактен начин, способни са да визуализират предмети в пространството и започват да си представят как биха изглеждали те от различна гледна точка. Сглобяването на конструктори Lego, играенето на игри като Tetris и подреждането на пъзели са дейности, които могат да помогнат на вашето дете да развие своята пространствена интелигентност.
Милена Средкова по материали от VeryWellFamily
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари