9 основателни причини да сприятелите детето с музиката

Ето защо и по какъв начин тя е важна за развитието и възпитанието

04 Юли 2022 г.
9 основателни причини да сприятелите детето с музиката

Снимка: Shutterstock

Хенри Уодсуърт Лонгфелоу казва: „Музиката е универсалният език на човечеството“. И това е абсолютно вярно! Той най-вероятно е имал предвид нещо съвсем конкретно, но дори и възприето не в буквалния смисъл, неговото твърдение си остава истина.

Защо обаче музиката е толкова важна? Как тя може да преобрази живота? И кое я прави изключително ценна за децата? Ето 9 основателни причини да се възползвате от нейните могъщи уроци както в ежедневието, така и във възпитанието на малчуганите!

Снимка: Shutterstock

1. Заниманията с музика подобряват ученето и паметта

Да се ​​научи да свири или да пее, за всеки е от полза – както психическа, така и физическа. Доказано е, че музикантите имат по-голям обем на сивото вещество в слуховата кора (която обработва звука), както и в други части на мозъка, необходими им за свиренето на инструмент. Това води до по-голямо натоварване на работната памет, по-добра слухово-вербална памет и по-добро слухово внимание. Хората, които имат затруднения с чуването, могат да подобрят слуха си като започнат да се упражняват с инструмент. Всичко това важи и за децата.

2. Музикалното образование е чудесно за децата

Има планина от изследвания как музиката помага на най-малките. Проучвания показват, че музикалното обучение развива лявата страна на мозъка, която обработва езика. А езиковото развитие е ключово за ученето и социалните взаимодействия. Има също доказателства, че музикалното образование може да повиши коефициента на интелигентност на детето и да подобри резултатите му на тестове и изпити. Когато информацията е свързана с музика, децата я запомнят по-лесно. Ето защо много деца учат чужд език чрез песни в началото.

3. Музиката може да подобри здравето на мозъка

Учени, изучавали ефекта на музиката върху мозъка от години, твърдят, че има все повече доказателства, показващи ползите й, конкретно в случаи на Алцхаймер и други видове деменция. Музиката облекчава стреса, намалява депресията, тревожността и възбудата. Музикалната терапия може да бъде от полза и за хората, които се грижат за такива пациенти или имат в семейството си страдащ от деменция.

4. Благоприятства здравето на сърцето

Когато музиката предизвиква химични реакции в мозъка, това води и до ползи за сърдечно-съдовата система. Различни изследвания установиха, че по този начин нивата на кръвното налягане и сърдечния ритъм се подпомагат да се върнат към изходно ниво по-бързо след тренировка. Това е особено полезно за деца, които активно тренират. Помага също при безпокойство, след инфаркт или сред сърдечна операция, което пък е важно за родителите. Изборът на музика обаче има значение. За да има най-голяма полза, всеки трябва да слуша любимата си музика.

5. Може да повлияе на съня (за добро или за лошо)

Много хора се борят с релаксирането преди лягане и бързото заспиване. В проучване от 2019 г. 27 жени са слушали аудиокнига или музика преди заспиване. Резултатите показали, че тези, които са били подложени на музикалната терапия, са подобрили съня си. Друго проучване показва, че е важно и каква музика се слуша преди заспиване. Отново били изследвани участници, но на едните била пусната лирична мелодия, докато другите слушали тежък инструментал. Първите имали доста по-добри показатели след това, докато при вторите било нарушено качеството на съня. Това предполага, че музиката може да бъде твърде стимулираща за някои хора. В тийнейджърска музика е добре да помогнете на детето да направи правилен избор за музиката, която слуша преди да заспиване. Но без да се налагате, тъй като това моментално ще го настрои да противодейства.

6. Намалява болката

Болката е сложен медицински проблем. Но музикалната терапия може да помогне. В проучване от 2016 г. във Флорида учени изследвали група, планирана за лумбален RFL. В заключение на проучването групата за музикална интервенция е изпитала по-малка болка. И други проучвания подкрепят ефекта на музиката върху болката. Смята се, че има няколко обяснение на този аналгетичен ефект. Тя например, помага на човек да диша ритмично, да се отпусне по-лесно и да се съсредоточи върху нещо различно от болката. В ежедневието може да използвате това, когато детето се удари (не тежко, но достатъчно болезнено), за да го успокоите.

7. Освобождава химикала на щастието

Изследвания показват връзка между музиката и настроението. Когато слушате оптимистична, позитивна музика, е много по-вероятно настроението ви да бъде също такова. За тези, които вече са тъжни или депресирани, тъжната музика може да ги накара да се почувстват по-добре. Да, именно по-добре! Проучвания показват, че слушането на музика, която харесвате – дори да е тъжна, предизвиква освобождаване на допамин в мозъка. Този химикал на щастието, който се отделя и по време на хранене, спорт или секс, повишава настроението ви. Това също може да бъде полезно за родителите на тийнейджъри, чиито хормони все още бушуват.

8. Облекчава симптомите на лошото психично здраве

Според Световната здравна организация самоубийството е водещата причина за смърт сред 15-29-годишните. Депресията е причина и за различни увреждания. И това е глобален проблем. Музиката, въпреки че не е лек и не адресира първопричините за лошото психично здраве, може да помогне за облекчаване на някои от симптомите. Проучване от 2015 г. установи, че тя подобрява емоционалното изразяване, комуникацията и самочувствието. Друго, от 2017 г., показва, че музиката е потенциална възможност за лечение на симптоми на депресия и може да помогне за по-доброто качество на живот.

Снимка: Shutterstock

9. Укрепва социалните връзки

Музикалните традиции са базирани на социалните връзки. Чрез споделяне на история и ценности чрез песен, една социална група се обединява с друга. Всяка музика е способна да създава връзки. Музиката на живо е особено мощна, тъй като музикантите трябва да се координират и да си сътрудничат. Когато се случи тази координация, мозъкът освобождава ендорфини, което прави споделеното преживяване приятно и това се прехвърля и на публиката. Дори простото слушане на музика в група може да изгради социални връзки, тъй като се освобождава окситоцин - хормонът, който съпътства майките, докато те се грижат за своите бебета. Проучвания показват, че семействата и групите от връстници се радват на по-силно социално сближаване, когато слушат заедно музика.

По материали от TIS!

Да поговорим

Ползите от музиката за децата

Да поговорим

Бебетата харесват музикалния ритъм повече от говора

Да поговорим

Бебето в утробата обича класическа музика

Още от Да поговорим

Когато спрете да се опитвате да бъдете перфектни, ще живеете много по-добре.
Снимка: Shutterstock

 

10 грешни нагласи, които ви пречат да живеете по-добре

Хората, които не задават въпроси, не търсят нови знания.
Снимка: Shutterstock

 

7 навика, които според психолозите показват ниска интелигентност

Танцуването на танго подобрява общуването в двойката.
Снимка: Shutterstock

 

Какви са ползите от тангото

Влюбени се прегръщат. Снимка: Shutterstock

Китайски учени разнищиха татктитка на успешния флирт

Баща прегръща дъщерите си. Снимка: Shutterstock

5 вредни за детето възпитателни стратегии

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Когато спрете да се опитвате да бъдете перфектни, ще живеете много по-добре.
Снимка: Shutterstock

 

Хората, които не задават въпроси, не търсят нови знания.
Снимка: Shutterstock

 

Щастливо семейство. Снимка: Shutterstock

Децата обичат да четата книги със загадки.

Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Щастливо семейство. Снимка: Shutterstock

Здраве на семейството

6 белега на истински щастливите семейства

Разбирателството е само върхът на айсберга

Жена реже салата. Снимка: Shutterstock

 

Здраве на семейството

Пролетно меню: Комбинирайте салатата с орехи и бобови

Храните, богати на желязо, са стимул за мозъка на ученици и бременни

Барбра Стрейзънд и Джеймс Бролин. Снимка: Getty

Заедно

Съпругът на Барбра Стрейзънд разкрива най-голямата им интимна тайна

След 30 години брак, разберете какво ги държи заедно и какво пали страстите им

Влюбени се прегръщат. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Китайски учени разнищиха татктитка на успешния флирт

Вижте на какво може да заложите, за да омагьосате партньора

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

 

Баща прегръща дъщерите си. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

5 вредни за детето възпитателни стратегии

Вие може дори да не забележите, че наранявате детето

Бременна похапва зеленчуци. Снимка: Shutterstock

Бременност и раждане

Бременната изпитва вълчи глад. Защо

Как работи методът на „Харвардската чиния“

Сидни Суини. Снимка: Instagram

Заедно

Сидни Суини с булчинска рокля, но ... само на снимачната площадка

Актрисата се появи с бяла рокля и дълъг шлейф в новия сезон на „Еуфория“

Хайди и Лени Клум. Снимка: Getty

Заедно

Дъщерята на Хайди Клум показа гаджето си

Лени Клум от 3 години има връзка с Арис Рачевски

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Има различни начини, чрез които може да стимулирате децата да проявяват благородство. 
Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Да научим детето на емпатия

Съпричастността е важно умение: трябва да се полагат грижи от съвсем ранна възраст, за да възпитате човек с наистина добро сърце