Суперефективният метод на Кондо за подреждане на дрехите
Жена седи върху купчина дрехи. Илюстрация: Getty
Предстои пролетно почистване. Къщата е зарита с дрехи и предмети, които не ползваме, а някои от тях не са влизали в употреба от години. Жал ни е с един замах всичко да изхвърлим на боклука.
Японката Мари Кондо измисля собствен метод, който я прави супер популярна. Ключът на успеха е, че нещата не са хвърлят просто механично, а по сърце. А това гарантира, че резултатът ще е траен.
Методът не е просто пролетно почистване в истинския смисъл на думата, а внасяне на ред в дома. А ред може да се сложи лесно и то само в 2 стъпки.
Първо – оставете само това, което ви доставя радост.
Второ – подредете всичко оптимално компактно.
Ще кажете – в това няма нищо особено. Къде е уникалността на метода?
Нека проследим предложенията ѝ стъпка по стъпка
За начало преди да започнете с грандиозното почистване, си отговорете какъв резултат искате да постигнете, как трябва да изглежда къщата, след като завършите и как ще протече животът след това. Ако това, което имате в момента ви урежда, защо да си причинявате излишни главоболия?
Тези, които предприемат генерално почистване, вероятно искат промяна и затова е добре да си представят как ще изглежда тя. И с един замах да го направят.
Всичко се сортира по категории, а не по стаи. И, ако започваме с дрехите, трябва да прегледаме и ревизираме всички – не само тези от гардероба, а тези, които са в ракли, куфари … .
Като последователността е от по-простите към по-сложни решения. След като приключите с дрехите, пристъпете към книгите, документите и разни дребни предмети, които за вас имат сантиментална стойност. Тях трябва да оставите за последно, защото те могат да провалят изцяло идеята – особено, ако се заровите в снимките от ученическите си години.
- Дрехите събирате на общ куп не по сезон, а от горе надолу по реда на обличане – блузи, ризи, топ към панталони, поли.
- Следват тези, които са на закачалки – костюми, сака, рокли.
- После преминаваме към бельо, чанти, аксесоари. Завършваме с обувките.
- След като ги сортираме по категории, въпросът, който си задаваме, като вземаме в ръка всяка от тях е, носи ли ми тази вещ радост? А фокусът на вниманието е не какво да изхвърлим, а какво да съхраним.
Вижте видеото.
Следващият ключ към успеха е как да ги подредим.
Мари е противник на закачалките. И съветва да ги ползваме само в редки случаи. Останалите дрехи тя съветва да се подредят така, че да образуват правоъгълник, който може да се сложи в шкафа вертикално. Така те ще заемат по-малко място.
Дрехи, които са сгънати пестеливо. Снимка: Getty
Другият начин да пестим място е, като ги навием на руло. Така хем се откриват по-лесно, хем не заемат много място.
Чантите тя предлага да се сложат една в друга.
Местата за съхранение трябва да са запълнени на 90%, защото ако се явят дупки, скоро те ще бъдат запълнени с какви ли не ненужни боклуци.
По-добре е да изхвърлите всички кутии, които сте успели да освободите. Или пък да ги използвате, за да сортирате в тях най-важните документи. А всички излишни хартии, листове, стари вестници и списания да отидат на боклука.
Същата участ трябва да имат и подаръците. Според Кондо подаръкът е изпълнил своето предназначение още, когато е бил връчен. Зарадвал ви е. Но вие не сте длъжни да го пазите вечно.
Мари Кондо е разработила своя свръх-педантичен подход, още преди въобще да има деца. След появата им, естествено, се наложило да внесе корекции. корективи. За да държите под контрол детското имущество, тя предлага да им определите място – няколко кутии за играчки, пластмасови контейнери за дрехите.
Така хлапето ще се научи на ред и още от 3-годишна възраст само ще започне да си прибира нещата. А най-важното за тях е, че ще виждат примера на своите родители.
Източник: detstrana.ru, адаптация Мона Василева
Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари