Полезни съвети, за да живеете по-добре

Как да отворите сетивата си за един по-осъзнат живот – идеи от психолозите

17 Март 2025 г.
Полезни съвети, за да живеете по-добре

Започнете от себе си, за да направите живота си по-добър.
Снимка: Shutterstock

 

Като част от личното израстване, създаването на индивидуален житейски път с помощта на експерт, който да подпомогне не само напредъка, но и взаимоотношенията, обикновено се счита за една доста добра инвестиция. Защо? Плюсовете са много, но ето най-важните: дава ви достъп до нови разбирания за себе си, осигурява ви по-пълноценни преживявания, прави ви по-щастливи и ви отваря сетивата за по-осъзнат живот.
Ето и останалите предимства, както и съветите, които всеки психолог би ви дал, за да живеете наистина по-добре.

Травмите от детството дават отпечатък в зряла възраст.
Снимка: Shutterstock 

Това, което преживяваме в много ранна детска възраст, оказва влияние върху живота ни

Емоционалната и релационната среда в първите години от живота е фундаментална, защото определя светогледа на детето и неговото разбиране за света, също чувството му за безопасност или опасност, както и неговото самочувствие. 
Внимателните и отзивчиви родители (особено майката и най-вече през първите две години), дава възможност на детето да получи оптимално ниво на самочувствие и го възпитава в привързаност. Това дава отражение след години, когато детето е вече възрастен. Такова дете е склонно да повтаря заложените му от родителите действия и реакции – не само в отношенията с противоположния пол, а и с всички, които го заобикалят.
Разбирането, че много механизми са „наследени“, помага да се помирим с миналото, да обичаме корените си по-съзнателно и да проектираме себе си напред в живота с мисълта, че винаги може да се променим при необходимост. 

Не винаги има рационални обяснения за действията на другите

Понякога ви е трудно да разберете поведението на другите и защо са казали или направили нещо? Истината е, че това, което може да е абсурдно за един, е нормално за друг. То зависи от атмосферата, в която човек е израснал, и от преживяванията, които е имал. 
Има две истини, които винаги трябва да имате предвид: първата е, че всеки от нас има собствен опит, свой начин на разбиране и преживяване на емоциите, ситуациите и проблемите; и втората – мисълта и рационалната воля се „трансформират“ между несъзнаваното и подсъзнанието, и може да отнеме много време и сили, докато успеем да го „видим“.

В проблемни ситуации е по-добре да започнете от себе си

Всеки реагира на ситуации според как те „резонират“ вътре в него. Вероятно ви се е случвало да кажете на някого: „Много ми е мъчно за това, което направи“, след което да получите отговор: „Извинявай, но какво всъщност съм направил?“. 
Това, което един човек може да преживее като агресия и неделикатност, за друг не е нищо особено. За да се улесни диалогът, е по-добре да започнете от себе си, да направите анализ на събитията и да осъзнаете душевното състояние. По-добре е да кажете: „Когато ми каза това, се почувствах наранен, тъжен, дезориентиран“, което ще подготви другия, вместо да го обвинявате направо с: „Твоите думи ме нараняват“.
Ако искаме да променим емоционалната ситуация, трябва да започнем от себе си. Това е и най-голямото предизвикателство и единственото, за което имаме отговорност и възможност за действие. Другите ще реагират и евентуално променят своето поведение, само когато, ако и както поискат. Това зависи от тях. От нас зависи да им дадем шанс.

Уважавайте себе си

Сравняването с другите е важно. То ни помага да погледнем на нещата от нова гледна точка и може да доведе до промяна на мнението. Това е положително и обогатяващо, но трябва да имаме добра представа за себе си, своите интереси и цели.
Да бъдеш вдъхновен от другите е фантастично, но придържането към моделите на други хора, макар и успешни, ни отдалечава от нашето „Аз“ и полага основите за живот, който може да се превърне в нещастен.

Важно е да излезете от зоната си на комфорт

В сигурното гнездо не може да се случи нищо ново, независимо дали става дума за лични, професионални, роднински или приятелски интереси. Трябва да се осмелите да опитате нови неща, да отидете на различни места, да се отворите към кипящия и магичен свят на възможностите, които животът предлага.
Тези, които остават твърди в своите навици и знания, бавно загиват, тъй като няма какво да ги вдъхновява и движи напред. А отварянето, опитването, експериментирането позволява на човек да се учи, расте, усъвършенства и взема добри решения. 

Не позволявайте на други хора да навлизат в личното ви пространство.
Снимка: Shutterstock

Защитете своите „граници“

Може да се случи да не се чувствате уважавани в собствените си пространства и дори нападнати: свекървата, която постоянно се опитва да направлява живота ви като семейство; съседът, който нахлува в личното ви пространство; колегата, който се опитва да ви измести от мястото… Тези ситуации ще се разрешат, когато осъзнаете своята „територия“, поставите граници и изберете как, кой, дали и кога да „влиза“ в тях.
Осъзнаването на своето място (в различните области на живота) и определянето на границите повишава личната сила и авторитет. И тази „промяна“ ще бъде възприета и от другите. Може би неподходящото поведение ще продължи, но няма да бъде така напористо като преди.

Започнете с една малка стъпка

Излизането от навиците, от обичайните пътища, от вярванията, е определено добра идея. Но понякога не се случва толкова лесно, колкото звучи на теория. Има обаче начини. 
На първо място трябва да се постави целта, за да е ясна посоката на действие. И след това да се започне бавно и постепенно, стъпка по стъпка. Всяко начинание започва с една малка стъпка и чак след това идва втората. Бързането и прескачането на стъпалата няма да ви приближи по-бързо до целта, но може да ви събори по пътя към нея.
Полезно е всеки ден, в продължение на поне три седмици, да правите подробен анализ на предприетите стъпки, да помислите как могат да бъдат подобрени, за да станат по-ефикасни и да приложите наученото на практика на следващия ден.

Оценете знанията, които идват от преживени преживявания

Всяка стресова ситуация изисква нови, понякога неочаквани енергии. В много случаи е необходимо е да се използват скритите таланти, да се положат нови усилия на базата на вече придобитите знания, да се подходи и потърси нова творческа или гледна точка. Колкото и предизвикателно да е това, в определен момент ще започне да носи ползи. Затова трябва да разглеждаме промените като добри нови възможности, а не като поредния „лош късмет“.
Опитът ни кара да растем, помага ни да разширим светогледа си, да придобием нови знания, които да използваме по-късно по конструктивен начин, за да подобрим собствения си живот и този на другите, без да повтаряме едни и същи грешки.

Деси Тодорова по материали от GreenMe
 

Да поговорим

10 грешни нагласи, които да забравите, за да живеете по-добре

Здраве

6 признака на родова травма, които ви преследват цял живот

Още от Да поговорим

Баща прегръща дъщерите си. Снимка: Shutterstock

5 вредни за детето възпитателни стратегии

Ако умеете да изслушвате, вие сте зрял и уравновесен човек, който е и ценен приятел.
Снимка: Shutterstock

 

4 признака, че сте търпеливи и толерантни – все по-редки и ценни качества

Има различни начини, чрез които може да стимулирате децата да проявяват благородство. 
Снимка: Shutterstock

 

Да научим детето на емпатия

Майка чете приказка на дъщерите си. Снимка: Shutterstock

 

Магията на страха: Топ 10 на най -зловещите детски приказки

Хората, които следват повика на душата си, знаят, че животът не е само за тях самите.
Снимка: Shutterstock

 

5 признака, че живеете в синхрон с душата си

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Има езера, които изумяват с цветовете на водите си.

Снимки: Shutterstock

Баща прегръща дъщерите си. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Баща прегръща дъщерите си. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

5 вредни за детето възпитателни стратегии

Вие може дори да не забележите, че наранявате детето

Бременна похапва зеленчуци. Снимка: Shutterstock

Бременност и раждане

Бременната изпитва вълчи глад. Защо

Как работи методът на „Харвардската чиния“

Сидни Суини. Снимка: Instagram

Заедно

Сидни Суини с булчинска рокля, но ... само на снимачната площадка

Актрисата се появи с бяла рокля и дълъг шлейф в новия сезон на „Еуфория“

Хайди и Лени Клум. Снимка: Getty

Заедно

Дъщерята на Хайди Клум показа гаджето си

Лени Клум от 3 години има връзка с Арис Рачевски

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Има различни начини, чрез които може да стимулирате децата да проявяват благородство. 
Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Да научим детето на емпатия

Съпричастността е важно умение: трябва да се полагат грижи от съвсем ранна възраст, за да възпитате човек с наистина добро сърце

Майка чете приказка на дъщерите си. Снимка: Shutterstock

 

Мнение на специалиста

Магията на страха: Топ 10 на най -зловещите детски приказки

Всеки четвърти родител ги променя, докато чете