Започнете обучението около втората година. Защо, обяснява експерт
Снимка: Getty
Обличането на бебето е удоволствие и забавление и за майката, и за мъника: тя слага ританките, облича блузката, закопчава бодито, а то гука, смее се и общува с нея. И през цялото време е усмихнато.
Не такава е картинката, когато с 4-годишното сутрин бърза за градина.
Майката му връзва връзките на обувките и често раздразнено нарежда: „Кога най-накрая ще се научиш да правиш всичко сам?!” ,“Наистина, кога?”
А какво да направи, ако 5-годишното все още не може да се справи с копчетата на жилетката си?
Психологическото „съзряване“ и съзнателните действия за обличане на някакви дрехи, като правило, се случва по-близо до 3-годишна възраст.
Разбира се, внимателните родители може да забележат, че много по-рано детето пробва да надене нещо върху себе си. Но това е по-скоро елемент от някаква игра, обяснява педиатърът д-р Станислав Суханов.
Момченце опитва да се облече. Снимка: Getty
По правило 3-годишните вече ходят на детска градина и е много важно до тази възраст да имат елементарни умения за обличане.
Ако по това време хлапето постепенно започне самостоятелно да облича пижама, чорапи, да закопчава обувките с велкро, тогава до четиригодишна възраст то вече ще знае как да облече тениска, гащички, пуловер, яке, панталон, рокля, обувки (без връзки).
След това уменията се усъвършенстват и към 7-годишна възраст то ще може да се облича напълно самостоятелно.
Колкото и парадоксално да ви звучи, преди да започне да се облича самостоятелно, детето се учи ... да се съблича.
На 1 година то опитва да си махне шапката или ръкавиците си. Това е много важна първа стъпка. След това то постепенно натрупва опит и действията му стават по- осъзнати и по-сръчни.
- Възхищавайте се на новото умение и след това му предложете да опита и да продължи само.
- Остри крясъци и обидни фрази („Аз имам малко време, много бързам“, „Не се справяш добре“, „Нищо не ти се отдава“ и т.н.) могат да сломят желанието на детето, неговата инициативност и самочувствие.
- За да усъвършенствате уменията на ръцете му, го подгответе. Още от първата година играйте игри с пръсти – мачкайте и размазвайте пластелин, правете топчета, работете с кинетичен пясък.
- Нека хлапето се упражнява в игра – да съблече блузката на мечето, която е със секретни копчета (или вие зашийте едно по-голямо), нека закопчава обувките на куклата с велкро ... Вече се продават и подобни играчки "симулатори".
Хлапе пробва обувките на татко. Снимка: Getty
Както всяко друго умение, сомостоятелното обличане се формира постепенно. Но това ще стане по-бързо с ваша помощ.
- Подредете дрешките така, че детето да има лесен достъп до тях: то трябва не само да може да се облича правилно, но и да поддържа ред: да може да ги сгъва, сортира, да различава мръсното от чистото и т.н.
- Преценете добре, преди да купите дадена дреха. Крачолите на панталоните трябва да са свободни, коланът да се регулира, а деколтета на тениските и пуловерите да са са достатъчно широки. Избягвайте сложните елементи (много ципове, копчета, кукички и велкро)
- Разказвайте. Обяснявайте и повтаряйте последователността за обличане: първо гащи и тениска, след това чорапи, след това панталона и т.н. Така детето ще запомни редът.
- Научете го да прави разлика между предната и задната част. Ако му е трудно, зашийте или залепете картинка. Важно е да различава и на лице и опаки на дрехата (въпреки, че е по-лесно) .
Мона Василева
Бавността при вземането на решение често се възприема като симптом на разстройства като тревожност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари