Какво се случва с либидото по това време на годината
Снимка: Getty
Дори в най-трудните моменти всеки мечтае за любов. Наистина ли природата събужда либидото през пролетта, разказва психологът-сексолог Екатерина Любимова.
Виновно ли е слънцето
С настъпването на слънчевите дни серотонинът започва да се произвежда по-активно. Известно е, че този хормон диктува доброто настроение.
В допълнение, слънчевите лъчи активират синтеза на витамин D, който влияе върху производството на основния хормон на сексуалното привличане - тестостерона.
В същото време намалява нивото на "хормона на съня" – мелатонин. Неговата роля е да бави производството на тестостерон и да потиска желанието.
Повишаването на температурата навън и пролетните разходки допринасят за освобождаване на „хормоните на удоволствието“ - ендорфините.
Жените са по-чувствителни
Промените в хормоналния фон засягат най-силно жените, тъй като мъжкото тяло произвежда по-стабилно тестостерон , поддържайки либидото почти постоянено. Докато хормоналният фон на жената е много по-фин. Той се колебае под влиянието на много фактори: от месечния цикъл до времето навън.
Затова и настроението на жените се променя толкова често.
Промените във външния вид също влияят положително на настроението ни. Така че новата прическа или смяната на гардероба дава допълнителна доза ендорфини.
И именно през пролетта жените най-често решават да направят промени във визията си.
По-малко дрехи, повече изкушения
Мъжът се влияе от това, което вижда. През пролетта жените започват да носят все по-малко дрехи, да разголват краката и не само ... Така създават огромен брой "дразнители" за мъжете.
Според проучвания повече от половината жени се чувстват най-секси през пролетта, а една трета получават най-много комплименти от силния пол именно по това време на годината.
Освен това пролетното „разгонване“ има и биологичен механизъм: колкото по-топло е навън, толкова по-активно тялото ни отделя феромони, които допринасят за по-активно привличане на противоположния пол.
Под топлите пухени якета миризмата на „стръвта“ не се усеща така силно.
Снимка: Getty
Древни инстинкти
През пролетта се стремим към любов не само заради древния инстинкт за размножаване. Тогава не само хората, но и животните са готови за чифтосване и търсят начин да създадат потомство и да продължат живота.
Подобно на любовта, стресът и депресията до голяма степен се формират от химията и, за щастие, в нашата власт е да ѝ повлияем.
Честият секс и оргазмите зареждат тялото с допълнителни дози окситоцин, ендорфин и с важния антистрес хормон - допамин.
А това влияе не само благоприятно на психическото състояние, но помага за по-добра концентрация и успех в работата.
Освен това редовният секс укрепва имунната система и е от помощ в борбата срещу вирусите.
Допълнете ефекта с подходящо меню
Храната е и най-древното удоволствие, което повдига настроението.
Включете в менюто си храни, богати на триптофан - аминокиселина, която стимулира производството на серотонин: сирене и млечни продукти, яйца, зърнени храни, бобови растения, черен шоколад и други.
Фитнесът също помага за повишаване нивото на серотонина, а гастрономическите удоволствия и щастливото настроение повишават нивото на допамина.
Така че романтичната вечеря, която се превръща в страстна нощ, е най-доброто лекарство срещу стреса и безпокойството.
Мона Василева
Децата трябва да бъдат особено внимателни с приятелите, които ги натоварват емоционално.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари