Игри, съвместно готвене, „скрити“ в сладко смути: няколко ценни идеи за родителите
Снимка: Getty
Детето с погнуса вади царевичните зрънца от супата, маха салата от чинията, за да си изяде пържените картофи. А при вида на всичко зелено, потръпва.
Е, как тогава да го измамите да яде зеленчуци и да го убедите колко са полезни те.
Ако има универсална рецепта за здраве, тя ще звучи така: яжте повече зеленчуци.
Последните научни доказателства сочат, че диетата на растителна основа увеличава продължителността на живота, намалява риска от някои видове рак и сърдечно-съдови заболявания, предпазва от диабет тип 2, затлъстяване и дори тревожни разстройства и депресия.
Като цяло растенията са сила. За да получите всички бонуси, експертите от Световната здравна организация препоръчват да се ядат поне 5 порции (400 г) различни зеленчуци и плодове на ден.
Възрастните, които са наясно с ползите, също не успяват да се справят с тази норма. Но как да убедим децата, които определено не си падат по зеленчуците.
Има няколко хитрини, които са събрали експерти по хранене.
1. Дръжте зеленчуците на видно място
Един от законите на Вселената гласи, че ако оставите чиния с храна на кухненската маса, рано или късно храната ще изчезне. Сигурно сте забелязали колко бързо се изпразва купа с ядки или бисквити, но системата работи с абсолютно всяка храна.
Ето защо, нека стане ваше правило да държите чиния с нарязани зеленчуци на масата. В нея подредете моркови, краставици, нарязани чушки, царевица, чери домати, карфиол на розички – някое от тях със сигурност ще предизвика интерес у децата.
Основното е да не настоявате да го ядат.
Просто оставете чинията на масата и чакайте чудото да се случи.
Снимка: Getty
2. Скрийте зеленчуците
Всяко дете има любима храна и можете да добавите към нея щедра порция зеленчуци. Особено, ако успеете да го направите така, че да не забележи. Настърганите тиквички, например, магически „потъват“ в кюфтета и лазаня. Към сандвичите могат да се добавят резенчета домати или настъргани моркови. Още по-добре е да използвате хумус вместо сос за сандвичи.
Макароните могат да бъдат гарнирани с доматен сос. Полезен е, особено ако го приготвите вие - доматеният сос е чудесен източник на витамини и антиоксиданти.
3. Помолете децата да помогнат
Децата на всяка възраст са много по-склонни да ядат това, което са купили, сготвили или отгледали сами. И си струва да се възползвате!
В супермаркета ги помолете да сложат в кошницата зеленчуците, които искат да сготвите днес. Разрешете им да направят салатата – нека нарежат сами краставиците или да накъсат зелените листа на салатата. И не забравяйте да организирате мини-градина у дома: чери домати, зелени и мини-чушки са лесни за отглеждане на перваза на прозореца или балкона.
4. Пригответе зеленчуков сос
Ако хлапетата обичат пастата, пригответе им доматен сос с щедра порция моркови, лук, тиквички и всичко друго, което детето отделно не яде. Всички зеленчуци се задушават, за да омекнат и се смилат в блендер. Доматеният сос е готов!
Друг начин да дадете на бебето си спанак, който то не яде, е да го сложите в сладко смути. Направете го с ягоди, банани, манго или круши, например. Кремообразна текстура на смути може да скрие всякакви „тайни“.
Снимка: Getty
5. Направете дъга
Зеленчуците са много красиви и ярки и децата обичат тези цветове. Един от начините да ги накарате да пробват, е да ги поканите да играят на „Направи дъга“. Победител е този, който изяде най-много зеленчуци и плодове с различни цветове:
- зелени - ябълки, зелени и листни салати, спанак, броколи, грах, тиквички;
- червено, жълто и оранжево - домати, чушки, горски плодове, цитрусови плодове, репички;
- лилаво - сладък лук, патладжан, боровинки, грозде, червено зеле;
- бяло - лук, чесън, карфиол, картофи.
Такова разнообразно хранене гарантира, че младият организъм ще получи разнообразни хранителни вещества.
Можете да организирате играта, когато правите салата и поставите задача „Кой ще намери нещо лилаво в хладилника?“
Вдъхновявайте с личен пример
Това е може би най-важният момент в плана. Дългите обяснения за ползата от зеленчуците, изнудването и заплахите са много по-малко ефективни от личния пример.
Ако възрастните в семейството винаги приготвят зеленчукова салата за вечеря, вземат за офиса плодове и зеленчуци за закуска, а на пикник ядат не чипс, а нарязени зеленчуци, децата определено ще добият добри навици.
Мона Василева
За жените е важно да започнат да водят правилен начин на живот още от юношеството, когато организмът се оформя.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари