Те могат да разрушат брака, ако не вземете навреме мерки
Мъж се гледа съобщенията по време на романтична вечеря. Снимка: Shutterstock
Връзките никога не били лесни, но според изследвания и психолози, съвременната любов е изправена пред уникален набор от предизвикателства. Това е така, защото светът непрекъснато се променя, а сферата на връзките не е готова за тези промени.
Ето някои допълнителни предизвикателства, пред които може да се изправи вашата връзка.
Жена, която не се разделя с телефона. Снимка: Shutterstock
Много от нас не могат да си представят живота без смартфони, лаптопи и социални мрежи. Въпреки постоянното развитие на технологиите, не всички от тях допринасят за подобряване на социалните връзки. Следенето и сърфирането в социалните мрежи е една от основните причини, заради които много съвременни взаимоотношения страдат.
Според скорошно проучвене 51% от възрастните във връзки се оплакват, че партньорът им прекарва повече време на телефона си, отколкото да общува с тях. За това дори има специално име: „phubbing“ - навикът постоянно да се разсейва от телефона. Това поведение кара другия човек да се чувства ненужен и маловажен.
Какво може да бъде решението на този проблем?
Отделете време „без технологии“, когато и двамата партньори се посветят изцяло един на друг.
През 2025 г. този въпрос е по-остър от която и да е друга година - дискусиите за политически и религиозни възгледи, отношение към социално-културни проблеми и джендър роли могат да се превърнат в истинска причина за разрив. Това е така, защото това, в което вярваме, е пряко свързано с нашето чувство за идентичност.
Проучванията сочат, че 41% от необвързаните предпочитат да избягват връзки с хора с противоположни политически възгледи, а тези от платформата Zoom дори смятат за нормално незабавно да напуснат среща, ако открият „политическа несъвместимост“.
Въпросът какво да се прави по този въпрос остава отворен – някои предпочитат да не повдигат чувствителни теми с близките си, докато други предпочитат да не влизат във връзки с хора, които мислят различно.
Мъж посреща любимата си на гарата. Снимка: Shutterstock
През 2025 г. все повече хора се оказват във връзки от разстояние поради работа, учене или други причини. Въпреки това, по-голямата част от тях - около 70% признават, че подобни връзки са изключително трудни.
От една страна, повишената мобилност може да допринесе както за икономическо, така и за професионално, както и за личностно израстване, но от друга страна, тя увеличава степента на напрежение във връзката. Липсва качествено време, което двама прекарват заедно както, а възможностите за емоционална и физическа интимност са по-малко. Това увеличава несигурността и на двамата във връзката, което в крайна сметка може да доведе до раздяла.
Какво да се направи по въпроса?
Единственият работещ вариант е да се знае кога това ще приключи. Ако раздялата е временно, това увеличава мотивацията и на двамата партньори да изчакат, докато отмине трудният период и те могат да се съберат отново.
В случаите, когато не е много ясно кога ситуацията ще се промени или времето постоянно се променя, вероятността от раздяла се увеличава.
Дългото работно време, пътуването по работа и невъзможността да кажеш „не“ на работа в името на финансовата сигурност са неща, които могат да нарушат баланса между работа и личен живот и да имат пагубни последици за здравето.
Стресът на работа и натовареният график могат да намалят удовлетворението от връзката и да повлияят на психичното благополучие и на двамата партньори.
Например, ако имате лош ден на работа, можете да си го изкарате на съпруга/съпругата си или да се затворите в себе си – и двата варианта ще се отразят негативно на връзката ви. Освен това, поради липса на време, не можете да прекарвате качествено време заедно, което допълнително ви отдалечава един от друг.
Какво да правите?
Изследователите смятат, че двойките се нуждаят от поне пет часа седмично – това е единственият начин да се насладят на връзката си. Ще трябва да отделите време за това – ако връзката е важна за вас, разбира се.
Разбира се, травмите от детството винаги са съществували, но сега е обичайно да се говори за тях по-открито. Ранните преживявания на отхвърляне и изоставяне от родителите сериозно влияят на взаимоотношенията в зряла възраст, което води до емоционално отчуждение или, обратно, прекомерна привързаност.
Хората, които имат травмиращи преживявания в детството, не са така удовлетворени от връзките си, като тези с щастливо детство.
За щастие, в днешния свят е по-лесно да се справим с това - има специалисти, които могат да ви помогнат да преодолеете миналите преживявания и да не им позволите да повлияят на връзките ви в зряла възраст.
По материали на Forbes , Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари