Добре е да коментирате важните проблеми, без да се притеснявате
Мъж и жена говорят. Снимка: Shutterstock
Любовта трае 3-5 години или повече, а бракът е за цял живот. Колкото и условни да се тези цифри, те все пак подсказват, че връзките не са само пеперуди в стомаха, вечери на свещи и мили снимки, които пускаме в социалните мрежи.
Връзките налагат да общувате с партньора си редовно и открито, независимо от това колко години сте заедно и през какви трудности се налага да преминете заедно. И то да говорите не за ежедневни, битови проблеми – за покупки, ремонти или отглеждането на деца, а да обсъждате важни за вас самите теми: как се чувствате, какво ви тревожи, можете ли да кажете „не“, когато наистина не желаете нещо, за какво мечтаете и какво планирате за далечното бъдеще ...
Такива разговори не само помагат за изясняване на нерешени проблеми, но и сближават. На практика обаче се оказва трудно.
Експерти от Френския център за изследване на общественото мнение провели анкета, в която задали на омъжени жени въпроса: „Какво предпочитате да не обсъждате със съпрузите/съпругите си?“
Ето и резултатите, които са изненадващи.
За какво жените се страхуват да говорят със съпрузите си
Мъж и жена говорят на маса в ресторант. Снимка: Shutterstock
Както се оказва, за една омъжена жена е по-лесно да признае депресивното си състояние на приятел или колега, отколкото на партньора, с когото спи под един чаршаф.
Съпругите се страхуват да не изглеждат твърде чувствителни, капризни или слаби пред половинките си. Или, още по-лошо, твърде истерични. Поради тази причина те мълчат, не споделят негативните си емоции и преживявания, което, разбира се, не им се отразява здравословно, нито е от полза за качеството на семейния живот.
Голямо семейство обядва заедно. Снимка: Shutterstock
Говорим най-вече за трудни взаимоотношения със свекървата, която не винаги е топло настроена към снахата, като и за другите роднини на мъжа.
Съпругите рядко се осмеляват да кажат на партньора си, че са недоволни от поведението на баща му, сестра му, брат му или друг роднина, защото не искат да разрушат „семейната идилия“ .
Кой, ако не съпругът, трябва да е наясно къде са чистите кърпи или кой взима детето от детската градина днес? Но в действителност много жени се чувстват отговорни за всички организационни и домакински въпроси и често се срамуват да напомнят на съпрузите си, че би било хубаво да ги разделят и да си помагат взаимно.
И често в главата им се прокрадват коварни мисли като: „Ами ако той каже, че не мога да се справя с нищо?“ „Не, предпочитам да не го занимавам с оплакванията си…“.
Мъж и жена в леглото. Снимка: Shutterstock
За жените също така не е лесно да говорят за проблеми в сексуалния си живот, за своите тайни желания или, напротив, нежеланието си да правят любов.
Ами ако съпругът/съпругата се обиди от някаква забележка или предложение? Дали пък няма да си потърси любовница?
Тези проблеми често с години остават табу „По-добре да е горе-долу, отколкото нищо“, мислят съпругите, които не искат да развалят отношенията си в семейството.
Какъв бонус е получил съпругът в края на тримесечието? А в края на годината? За какво ги е похарчил? Защо си купи нова конзола, лаптоп и костюм, а не пералня за семейството?..
Жените се страхуват да говорят за пари, особено ако не ги печелят. Или печелят, но много по-малко от партньора си.
Жената иска да се премести в провинцията, да смени работата си или да има още едно дете. Но тя мълчи, защото „сега не е моментът“, „не е готова“ или „едва ли ще одобри тази идея“. И така нататък. Единственият проблем е, че „правилният“ момент може никога да не дойде…
Колко време може едно дете да прекара на телефона? Какво да му дам за закуска, обяд и вечеря? Време ли е да го запиша на спорт? Или да учи чужд език?
Жените са свикнали сами да отговарят на всички тези въпроси, тъй като не са сигурни, че съпрузите им изобщо ще се интересуват от подобни неща. В резултат на това децата растат с двойни стандарти, където „мама казва едно, а татко казва друго“.
Според друга френска организация, специализирана в психологическа помощ, липсата на комуникация е основен проблем за двойките от всички възрасти. И установяват тревожна закономерност: колкото повече теми табу има, толкова повече партньорите се отдалечават един от друг.
Семейният психотерапевт Мириам Бидот посочи три златни правила за истинска интимност и хармонични взаимоотношения:
Активно слушане. Не бива да чакате своя ред да говорите, а да слушате и чуете другата си половинка.
Меко изразяване. Не казвайте: „Винаги правиш всико погрешно“ или „никога не ме слушаш“. По-добре кажете:„Иска ми се да правиш нещата по различен начин“ и „Би било чудесно, ако ние...“
Управление на конфликта. Не се страхувайте от дискусии и не ги избягвайте, опитайте се да водите диалога спокойно и конструктивно.
Ако понякога си мислите: „По-добре да мълча“, „той така или иначе няма да разбере“ и „ще се скараме отново“, се замислете. И може би е време да потърсите подкрепа.
Семейният психолог няма да реши проблема вместо вас, но ще ви помогне да установите диалог. А диалогът е началото на положителната промяна.
По материали на Psychologies France, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари