6 неща, които копират от възрастните
Дете разказва на родителите си. Снимка: Shutterstock
Възпитаваме не с думи, а с делата си. Дори, когато не слушат, децата ни наблюдават и попиват това, което им показваме с примера си и това, което се крие зад думите.
Те отчитат как говорим за себе си и за другите открито и зад гърба им, как общуваме с другите. И това формира тяхното отношение, обясняват експерти и говорят за това как изглежда поведението на възрастните през очите на децата и какво всъщност забелязват те.
Списъкът ще ви помогне да бъдете по-внимателни към думите и действията си.
Дете споделя с родителите си. Снимка: Shutterstock
Детето ясно вижда как майка му въздиша и преглъща тежко от някои действия на бащата, а той от своя страна променя тона на гласа си, когато общува с тъщата.
Децата отчитат и негативни коментари за другия родител или някой близък, дори, ако те са под формата на шега.
„Следете себе си и как реагирате. Опитайте се да говорите с уважение за другия родител, както и за тези, които се грижат за детето, дори ако то играе в друга стая и смятате, че не ви чува“, съветва клиничният психолог Жасмин Маккой.
Ако чува положителни коментари и вижда вашата взаимна подкрепа и уважение, то ще се чувства по-сигурно, по-уверено и ще израсне по-малко тревожно - в края на краищата емоционалната връзка с възрастните ще е по-надеждна.
Ето някои фрази, които могат и трябва да се казват по-често пред детето:
„Мама ни измисли такова готино приключение!“
„Каква вкусна вечеря! Татко е истински готвач!“
„О, колко е чудесно, че с дядо посетихте този музей. Трябва да разкажем на децата в детската градина за това, нали?“
„Децата като с радар засичат всичко, което възрастните казват за телата си и за външността на другите, твърди диетологът Алиса Милър. - Те чуват не само думите, но и забелязват жестовете ви, изражението на лицето ви, когато се оглеждате в огледалото или разглеждате снимки."
Те виждат дори фини сигнали и си правят заключения за това коя фигура е хубава и коя „лоша“, обяснява Милър.
Пример: ако майката се срамува да сложи бански на плажа, не обича да бъде снимана и често трие снимките си, детето прави своите изводи. Същото важи и за отношението към външния му вид - понякога един строг поглед от родителите му е достатъчен, за да стане ясно: нещо не е наред с него.
Малките деца не се срамуват от пухкавите си коремчета, кривите си крачета или ниския си ръст, докато не чуят, че някой възрастен не ги харесва.
"Децата си правят заключения за това, което е наистина важно за вас, не въз основа на вашите думи, а на вашите действия и реакции, казва клиничният психолог Лора Маркам, автор на „Спокойни родители, щастливи деца“ и основател на Aha! Parenting.
Например, казвате на детето си, че спортът ще помогне да се развива и да расте и ще създаде нови приятелства. Но след мача на неговия отбор, първото нещо, което питате, е: „И така, спечелихте ли?“
Или постоянно му казвате колко е важно да бъде честен, но в същото време го „съветвате“ да скрие възрастта си, за да получи отстъпка при влизане в кино, парк, музей.
„Децата усвояват ценности чрез наблюдение. Ценностната им система се формира въз основа на това, което са видели в поведението на родителите си“, обяснява Маркам.
Родители се карат пред детето си. Снимка: Shutterstock
„Въпреки че всяко дете има вроден характер и темперамент, способността му да проявява състрадание към себе си и другите зависи до голяма степен от поведението на възрастните около него“, казва Алиса Милър.
Пример: Утешавате детето, което е получило лоша оценка в училище или защото не е успяло да изпълни труден елемент по време на тренировка. Казвате му, че „не е чак толкова зле“.
В същото време реагирате остро на собствените си грешки се разстройвате заради тях. Децата забелязват!
„Децата копират начина, по който възрастните реагират на неуспехи и говорят за себе си в такива ситуации“, обяснява експертът.
Ако един възрастен е твърде критичен към себе си, тогава детето израства по същия начин. Но ако открито признаете грешките си, продължите напред и се усъвършенствате, то се научава да бъде по-спокойно относно трудностите и неуспехите, да ги приема и да си прави изводи.
Родителите оформят хранителните навици на децата си: в края на краищата хлапетата внимателно наблюдават какво ядат възрастните и как говорят за хранате. Родителите пряко влияят върху отношението, което децата им развиват към храната
С течение на времето тези нагласи могат да доведат до нездравословни нагласи към храненето.
„Изследванията показват, че децата започват да ядат това, което ядат родителите им, подчертава Милър. - Когато възрастните имат балансиран подход към храната, детето също развива здравословно отношение към храненето.“
Представете си, че четиригодишният ви син избухва в гняв в магазина. Вкъщи преразказвате ситуацията на партньора си със сарказъм: „Имахме просто вълшебна сутрин!“
„Детето може да не разбира или чуе всички думи, но ще почувства, че оценявате негативно поведението му. Това може да повлияе на самочувствието му и на връзката ви с него“, предупреждава Жасмин Маккой.
Експертен съвет: обсъждайте не „проблема“, а как сте го решили, какви изводи сте направили.
„Винаги говорете с партньора си за децата, сякаш те чуват и разбират всичко“, добавя тя.
По материали на Huffpost.com , Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари