Любовта не е опит да избегнеш болката, а да растеш заедно с нея
Двама влюбени се гледат в очите. Снимка: Shutterstock
Много двойки встъпват в брак с убеждението, че любовта побеждава всичко. И са сигурни, че ако изпитват силни чувства един към друг, всичко останало ще си дойде на мястото.
Но психологът Марк Травърс предупреждава: любовта не предпазва от конфликти, разочарование, болка, обиди ...Тя е силна, ако успеем да ги решим заедно. Това е, което отличава щастливите бракове от тези, които могат да се разпаднат всеки момент. В първия случай съпрузите са готови да преодолеят трудностите заедно, което прави двойката по-силна
Двама влюбени. Снимка: Shutterstock
Има два „горчиви хапа“, които хората трябва да глътнат, когато създават семейство. Ако ги приемат и преглътнат, бракът ще бъде много силен, твърди Травърс.
Вашият партньор не е ваша половинка, която ще ви направи „цял/а“, не е ваше допълнение. Това не е неговата задача.
Вероятно тази представа идва от романите и романтичните филми: съпрузите са най-добрите приятели, центърът на вселената и единственият източник на емоционална подкрепа. Но в действителност, да разчитате на вашия партньор за всичко е не само нереалистично, но и вредно за вас. Силният брак се гради върху двама души, които решават да се подкрепят, а не да се допълват.
„Проучване, публикувано в Social Psychological and Personality Science, установи, че хората, които се обръщат за помощ към приятели, семейство и професионалисти за подкрепа, се справят по-добре от тези, които разчитат на един единствен човек“, казва Марк Травърс.
Един прост пример: когато отивате на очен лекар, не очаквате той да стане и ваш психотерапевт, адвокат и т.н.?
Защо тогава очаквате любимият ви човек да може да задоволи всичките ви емоционални нужди?
Всъщност, успешният брак е способността да балансираш на ръба между близостта със съпруга/съпругата си и липсата на сляпа вяра, че той ще реши всичките ти проблеми и ще замести всички останали хора. Вашият партньор е част от вашия емоционален свят, а не целият ви свят.
„Важно е да се прави разлика между взаимна подкрепа и прекомерна емоционална зависимост, предупреждава психологът. - Непременно укрепвайте семейните и приятелските връзки, не се губете в отношенията. Приятел може да помогне за облекчаване на стреса, брат/сестра може да даде честен съвет, а като си намерите хоби, може да внесете енергия и перспектива в брака.“
Със сигурност ще се нараните един друг. И това не зависи от силата на вашата любов . В даден момент всеки от вас може да каже нещо грубо, обидно, да допусне грешка или да не успее да оправдае очакванията на другия. И в това няма нищо лошо.
„Силата на връзката зависи от това как ще я възстановите след конфликт, а не от липсата на болка в отношенията – твърди Марк Травърс. - Силните взаимоотношения се изграждат върху конструктивно и умело управление на конфликти, емоционално изцеление и дълбоко разбиране за това как любовта се развива с течение на времето.“
Добре е да съумеем да приемем кавгата като възможност за помирение, а не като бойно поле.
Не е задължително да избягвате конфликти, но е необходимо да се справяте с тях по начин, който укрепва връзката ви.
Говорете на трудни теми спокойно, без обвинения или критика; изслушайте гледната точка на партньора си, вместо веднага да заставате на нож. Опитайте се да внесете малко хумор или емоция в кавгата, за да намалите негативните емоции.
Любовта не е статична, тя преминава през различни етапи през целия живот, казва Марк Травърс. - Първо има романтичен етап, след това етап на свикване с живота заедно, а накрая зряло чувство, основано на доверие и на общото минало. Разбирането на това ще помогне на двойките да се справят по-добре с всяка болка.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари