Не ги приемайте като лична обида, съветва психолог
Момиче сърфира в социалните мрежи. Снимка: Getty
И възрастните, и децата прекарват доста време в социалните мрежи. Ето защо през последните години кибертормозът става все по-актуален.
Коментарите под снимки в социалните мрежи са почти безкраен източник както на добро настроение, така и на негативизъм. Ситуация, в която тийнейджърът идва при родителите си разплакан заради обиди под снимки, не е необичайна.
Социалният психолог Елена Горинова разказва какво да правим в този случай.
Това, че детето идва при вас и иска помощ, вече е добър знак. Често децата крият емоциите си, както и оплакванията си, без да се обръщат към възрастните, дори в ситуация на тормоз. Най-често нежеланието да споделят проблеми е, уви, не независимостта, а недоверието или страхът от неодобрение.
За да избегнете потайността, която може да създаде големи проблеми и дори опасности, е необходимо да създадете безопасна среда у дома. Тоест среда, в която всеки член на семейството знае: не е страшно да се правят грешки, нормално е да се правят грешки, твоите близки винаги ще бъдат на твоя страна и никой няма да ти се кара.
За да направите това, трябва да избягвате негативни оценки.
Как да не реагирате, ако дете се обърне към вас за помощ:
- Е, ти защо публикува това?
- Нямаше никаква нужда да се снимаш в този вид!
- От кога ти говоря да не влизаш в социалните мрежи!
Подобни реакции изглеждат естествени за възрастните, но детето е поставено в ситуация, в която външният свят е негативно настроен към него (оттук и коментарите), но вътрешният – домашният – свят също не е безопасна зона, зарази осъждането и оценките.
Тийнейджърът, който реши да сподели на родителите си за тормоз и обиди, идва с молба за подкрепа. Дори и да не я изразява на глас.
По-големите деца може дори да не се нуждаят от вас, за да решат проблема, но очакват вашето съчувствие.
Детето, което е поставено в ситуация, в която го нападат и критикуват и неговата личност е застрашена ( то е особено чувствително към външният вид) се нуждае от:
- чувство за сигурност (никой няма да ми навреди тук);
- подкрепа (те ме обичат, те ще ми помогнат);
- сигурност, че е оценено (оценен съм заради това, което съм, независимо какво казват другите).
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари