Школа за родители кандидат-психолози (част 2)
Дете се изявява като художник. Снимка: Getty
Да можеш да тълкуваш детска рисунка е полезно умение за всеки родител, тъй като на хартия детето изобразява това, което поради възрастта си не може да изрази с думи.
В първата част на материала разказахме за символиката на сюжета, какво издава изборът на цветове, натискът на молива, щрихите и други детайли. Сега продължаваме.
Започнете с най-важното - оценете цялостното впечатление от картината: щастливо/тъжно, спокойно/тревожно и т.н.
Момиченце рисува. Снимка: Getty
След това разгледайте сюжета. Попитайте детето си: „Кажи ми какво си нарисувал?“
Обсъдете рисунката му с него.
Ако на нея никога не пръсъстват хора, това може да означава трудности в комуникацията.
Оценете композицията: ако изображението е разположено в горната част на листа, това е знак за високо самочувствие.
Ако картинката е малка и се намира в долната част на страницата, вероятно самочувствието му е ниско.
Ако картината се оказва твърде голяма и се налага детето да използва втори лист, това е индикатор за тревожно състояние. Често така рисуват хиперактивните деца, обяснява психологът Дария Худяшова.
Черното съобщава за стрес и вероятно психологическа травма. Тоест, ако детето винаги рисува котки само черни, защото има такава вкъщи, това е нормално. Но черното слънце или тревата са повод за тревога.
Червеният цвят показва възбудимост и активност. Децата, които обичат този цвят, често са неспокойни и непокорни, но в същото време са енергични и волеви.
Синьото се избира от балансирани и спокойни деца. Такова дете се нуждае от спокойствие, опитайте се да не го безпокоите.
Дете рисува с пръсти. Снимка: Getty
Зеленото е знак за упоритост, независимост и постоянство, но в същото време говори за желание за по-голяма сигурност.
Опитайте се да създадете атмосфера на сигурност за детето.
Любознателните деца с развито въображение предпочитат да рисуват с жълто. На такова дете трябва да се дават повече възможности за игра и творчество.
Кафявият цвят в рисунката може да показва, че детето изпитва негативни емоции и се тревожи за семейни проблеми.
Не забравяйте да оцените как вашето дете в предучилищна възраст рисува себе си.
Дете рисува семейството си. Снимка: Getty
Спокойното и емоционално балансирано дете се поставя в центъра или до важен възрастен, рисува се здраво стъпило на крака, в добри пропорции, с нарисувано лице.
Ако в автопортрета хлапето се изобразява отстрани, далеч от другите, твърде голямо или малко, със стиснати ръце и крака и не рисува лицето си, това може да показва емоционален стрес, страхове, несигурност и безпокойство.
Ако детето рисува само с обикновен молив и не оцветява картината, това може да показва безразличие и желание да стои само.
Детайлите на рисунката имат значение.
Ако детето изобразява хора с непропорционално големи ръце и рисува ръцете особено внимателно, ако постоянно изобразява зъби и нокти, това вероятно е признак на агресия.
Когато детето изобразява едно и също нещо, това е нормално, при условие че рисунките все пак се различават една от друга (принцесите са облечени в различни рокли, колите с различни цветове и т.н.).
Ако те ка еднакво, като изваден под индиго, това може подсказва за някои проблеми в развитието. В такава ситуация е по-добре да се консултирате с психолог.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари