Какво казва съвременната науката
Понякога изглежда, че любовта от пръв съществува само в романите и филмите. Тя пламва внезапно. Е, невъзможно е да разберете на първата среща, че това е точният човек! Но какво тогава всъщност изпитваме, когато усетим неустоимо влечение към някой, който до вчерае бил напълно непознат?
Физическото привличане е водещо.
Д-р Гурприт Каур тварди, че няма любов от пръв поглед, поне такава както сме свикнали да си я представяме. “
Често обаче още щом зърнем някого, може да изпитаме физическо привличане. При тази първа среща отношенията се усложняват защото всеки се опитва да покаже най-добрата си страна – така може да се заблудите, че пред вас стои човекът, за който сте мечтали през целия си живот.
В допълнение, първото възприятие може да бъде повлияно от различни фактори: настроение, стрес, очакване и т.н. С други думи, това първо впечатление не е обективно. И опитът да оцените избраника ще бъде ограничен – ще се водите основно от външния му вид (гарнирано с вашите очаквания и мечти).
За да оцените, че наистина харесвате ценностите и възгледите, житейските цели и характера на този човек, трябва време и комуникация.
Според д-р Луиз Годард-Кроули, не е е важно колко бързо си се влюбил в даден човек, а как изглежда връзката след определен период от време.
С други думи, изобщо не е задължително всичко да е като по филмите – може и да е различно.
Когато любовта между двамата пламне. Снимка: Getty
„Търсенето на подходящ партньор има своя собствена история, просто няма универсален график. Пълноценните, дългосрочни връзки трябва да се основават не на романтични идеали, а на психологическа съвместимост, общи ценности, нужди и опит“, отбелязва експертът.
Всеки иска да види до себе си човек, на когото може да разчита. Сред първите качества той ще посочи добротата, интелигентността и чувството за хумор.
Това обаче не е достатъчно, психолозите са сигурни, че отношенията се нуждаят от баланс между стабилност и изненада. С други думи, няма да се влюбим в човек, който е предсказуем, но и ще стоим далеч от някой, който ни поставя на „емоционална люлка“.
„Важно е усещането за комфорт и сигурност, което излъчва потенциалният партньор, но за да се развият дълбоки чувства, е необходима искра на наслада, възхищение, привличане“, казва Луиз Годард-Кроули.
Между другото, много хормони са отговорни за този коктейл от наслада и привличане.
Това е адреналинът, който се свързва с тръпката, и окситоцинът – той ни дава усещане за доверие и интимност, сигурност и обич.
Ако има само адреналин, ще ви завладее безразсъдна страст, но и тя може да изгори много бързо. Окситоцинът, от друга страна, е много по-дълготраен хормон (макар, че може би е малко по-скучен).
Така че, разчитайте на този коктейл от хормони.
По материали на Daily. Mail, Мона Василева