Оказва се, че народната мъдрост има научна основа
Деца, които се будят в добро настроение. Снимка: Getty
Лягате си притеснен и в лошо настроение, а на сутринта се будите усмихнати. Децата винаги стават с усмивка и всичко им се получава по-лесно. Пробвайте и вие.
Всеки помни крилатата фраза: „Утрото е по-мъдро от вечерта“. Когато не може да реши проблем през деня и се тревожи, нервничи и трупа негативи, е по-разумно да отложи решението за сутринта. На следващия ден решението идва някак по-бързо и от само себе си.
Семейство релаксира сутринта. Снимка: Getty
Известно е, че много велики учени са направили открития след пробужданео.
Така например датският физик Нилс Бор през 1913 г. открива планетарния модел на структурата на атомите, а американският биолог Джеймс Уотсън сутринта разбира как е изградена структурата на ДНК.
Има версия, макар и непотвърдена, че Дмитрий Менделеев също е видял насън таблица с химични елементи.
Приемаме, че изразът е народна мъдрост, крилата фраза, но се оказва, че твърдението може да бъде обяснено от гледна точка на невропсихологията.
Когато човек мисли усилено, префронталният кортекс на мозъка работи. Тази област отговаря за повечето изпълнителски функции, свързани с вземането на решения, обяснява психоложката Елена Лаштабега.
Майка и сете правят гимнастика. Снимка: Getty
Префронталният кортекс отключва така нареченото „фокусирано“ мислене. От полза е, когато трябва да научите чужди думи, да запомните термини, да научите танцови движения.
С този вид умствена дейност ние се концентрираме върху задача, опитвайки се да я разберем и запомним.
Но такава концентрация не винаги води до резултати.
Ако наистина трябва да получим отговор, но не стигаме до него, започваме да се тревожим. С една дума, намесват се емоциите, появява се нервно напрежение и умора. В такова състояние определено не можете да се надявате на резултат.
Най-правилното решение в този момент е да се освободите от мислите си и да си дадете почивка. За предпочитане да си легнете. Или поне да смените дейността си: със спокойна, монотонна дейност или физическе упражнения, които ще ви помогнат да превключите.
След като човек престане да мисли усилено за задачата си (така работи фокусираното мислене), мозъкът влиза в така наречения дифузен режим - отпуснато състояние.
Решеният преди това проблем избледнява и остава на заден план. Именно в това състояние идва прозрението.
Мъж поднася кафе на жена си.Снимка: Getty
- по време на сън;
- по време на медитация;
- в моменти на релаксация;
- по време на монотонни дейности.
С други думи, ефективната интелектуална дейност е резултат от съзнателната и несъзнателната работа на мозъка.
Мозъкът използва тези видове мислене и те се допълват взаимно. Когато учим нещо, работи на „фокусиран режим“, не се разсейваме и получаваме нови знания. След това мисленето преминава към „разсеян режим“ , за да анализира получената информация.
- Фокусираното мислене се включва в дейности, при които е необходимо да се следва план, а „разсеяното“ мислене се включва в дейности, при които е необходима креативност или нестандартно решение.
- Ако детето не може да реши задача по математика или да напише есе е добре, ако е възможно, да отложи уроците за сутринта. След сън то ще се справи по-бързо.
- При изучаването на чужд език също се включват последователно два вида мислене: първо, изучаваме теория (лексика, граматика) - работата на фокусирания режим. По време на речевата практика, когато чуем чужда реч и се опитваме да я разберем, се включва разсеян режим.
- Когато трябва да вземете важно решение, също не трябва да бързате. Трябва да си вземете почивка до следващия ден - има по-голям шанс да направите правилния избор.
Ето защо е важно родителите да научат децата как правилно да разпределят силите си при извършване на трудна работа, да не се паникьосват, да не се притесняват, а просто да превключат вниманието си, да се отпуснат, да си починат и да се върнат към задачата след известно време.
Ето защото не напразно казват, че сутринта е по-мъдра от вечерта.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари