8 съвета от психолог как да преживеете този период
Майка държи ръчичката на бебе. Снимка: Shutterstock
С появата на бебето обичайният живот около нас се променя. Младата майка вече не принадлежи на себе си: нощите й са безсънни, денят й е като мъгла, всички действия са подчинени на едно мъничко създание, напълно зависимо от нея.
Взаимоотношенията със съпруга, любимите хора и дори със собственото й тяло, също се променят...
Френската психоаналитичка Катрин Бергерет-Амселек, описвайки тези личностни метаморфози, нарече случващото се „криза на майчинството“. За нея не се говори, но процесът на адаптирне към новата роля може да отнеме няколко месеца, а понякога и години.
Освен това е време да разчупим табуто!
В два последователни материала ще ви дадем 8 правила, за да оцелеете в този труден период.
Успокойте се и приемете факта, че нищо вече няма да бъде същото.
Майка е бебе. Снимка: Getty
„Първоначално направих всичко, за да се уверя, че животът ми се променя възможно най-малко: оставих бебето на бавачка и баба, продължих да ходя на партита, да се виждам с куп приятели, да се забавлявам. Не исках да позволя на детето, или по-скоро на новия ми статус, да ме спира да правя каквото искам. Но след няколко седмици осъзнах, че съм мъртво уморена. Завърши с това, че навлязох в нов ритъм - ритъма на живот с дете, станах по-ведра и спокойна. Знам: ще имам време за всичко, но малко по-късно“, признава млада майка на 10-месечно бебе.
Нейният опит е напълно типичен.
„Нормално е младата майка да скърби за миналото си безгрижие и предишното си аз“, потвърждава Джаки Марсън, английска психоложка , която изследва еволюцията на настроението на 60 нови майки.
Нейното заключение: Повече от 90% от жените веднага след раждането на бебето са почувствали „загубата на нещо важно“ .
„Това не означава, че младите майки съжаляват за нещо“, обяснява психоложката. - Напротив: повечето ме увериха, че раждането на дете е най-хубавото нещо, което им се е случило в живота. Но никой не ги предупреждава за дълбоките промени на психологическо ниво, които ги очакват след раждането."
Майка е бебе. Снимка: Getty
Защо приятелите ми спокойно се справят с детето, а за мен всичко е толкова трудно? - подобна мисъл често измъчва младата майка.
Много млади жени мислят, са единствените, и че това се случва само с тях. Но, повярвайте, почти всички изпитват трудности в началото, веднага след раждането и по-късно.
Не се доверявайте на щастливите снимки, които някои млади майки с бебета публикуват в социалните мрежи.
„Младите майки обикновено майсторски крият чувствата си: всичко, за да избегнат признанието, че новият живот не винаги е розов! Най-добрият начин да разбиете тази стена от мълчание и да се отървете от срама от негативните си чувства е да споделите честно проблемите си с приятелки, млади и опитни майки, за да разберете, че всички майки живеят с подобни проблеми“, уверява психологът.
Ако започнете нова работа, е малко вероятно да се самобичувате, като правите определени грешки в началото. Проявете същата снизходителност към себе си, когато правите първите си стъпки като майка: все пак това е съвсем нова „работа“, нормално е да бъдете преследвани от съмнения, а понякога и от провали.
Не се оставяйте да ви обвиняват, особено познати, които винаги "знаят по-добре", или от специалисти, които казват, че майката трябва инстинктивно да различи защо бебето плаче - ще имате време да научите този нов език.
Млада майка се забалява с приятелки. Снимка: Getty
Често майката сама се изолира, твърди, че няма достатъчно време. Но дали това е причина да стоите затворени между четири стени, подреждайки памперси, докато детето дреме?
Често забравяме за старите приятели точно в момента, когато имаме най-голяма нужда от тях.
Вероятно ви се струва добра идея да обменяте мнения за зеленчуковите пюрета във форумите за майчинство, но това не може да замести срещите със стари приятели. Те могат да ви развеселят, дразнят и съчувстват.
Следва продължение
Мона Василева
Грижите за детските зъби са изключително важни и трябва да стартират от ранна възраст.
Снимка: Medical Dent
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари