Как да заглушим токсичния вътрешен критик

Важно е да го направим, защото подкопава самочувствието ни

25 Януари 2024 г.
Как да заглушим токсичния вътрешен критик

Не трябва да се поддаваме на онова, което ни нашепва нашият вътрешен глас.

Снимка: Shutterstock

Сара Блейкли, милиардерът основател на SPANX, наскоро говори за борбата си със синдрома на самозванеца и вътрешните диалози, които възпират толкова много предприемачи. Този вътрешен диалог, който подкопава самочувствието, може да бъде най-голямата пречка за вашия успех.

„Нищо няма да има по-голямо значение от вашето мнение за самите вас. Правете неща, които ви карат да се гордеете със себе си. Бъдете любезни, помагайте на другите разсмивайте се, опитвайте нови неща, контролирайте негативния вътрешен глас, давайте си почивки, опознайте себе си“, написа тя в публикация в Instagram.

Най-вероятно сте чували поне веднъж в главата си този изключително критичен глас. Той разпространява лъжи и ви пречи да достигнете пълния си потенциал.

В някакъв момент от живота всички сме били подвластни на мисли, които ни карат да вярваме, че не сме достатъчно добри в работата си, че не изглеждаме достатъчно добре, че не сме талантливи или че просто нещо не ни стига.

Заглушаване на вътрешния ви критик

Негативният вътрешен глас е реален и самоограничаващ феномен, който може да се превърне в огромен препъни камък. През годините Блейкли успешно се е справяла с този глас като постоянно е вършила нужната емоционална работа, която повечето хора са склонни да пренебрегват, за да преодолеят своите съмнения и страхове.

Според оценки средностатистическият човек има между 12 000 до 60 000 мисли на ден, от които около 80% са негативни. Ако в момента водите битка с вашия деморализиращ вътрешен критик, има няколко неща, които могат да ви помогнат да спечелите войната:

Осъзнайте, че това е просто психическа драма

Провалът е неизбежен, независимо дали сте поели по пътя на предприемача или се изкачвате по корпоративната стълбица. Придобиването на перспектива и осъзнаването, че животът продължава е от съществено значение. Няма да умрете от получен отказа или пропускане на някаква възможност.

Най-лошият сценарий, който си представяте в главата си, често е просто психическа драма. От решаващо значение е след някакви неизпълнени очаквания да продължите напред и да започнете начисто. След като направите това, ще можете да видите нови възможности със свежа гледна точка и негативният вътрешен глас няма да има власт над вас.

Преформулирайте

Чувате ли някога гласът в главата ви да казва неща като: „Не мога да направя това“ или „Това никога няма да проработи“?

Когато вътрешният глас се използва за укрепване на фалшиво убеждение или ирационална мисъл или идея, ние се забъркваме в проблеми. И така, какво е решението? Полезен малък ментален трик, наречен „преформулиране“.

Започвате, като съзнателно идентифицирате типа вътрешен диалог, който използвате ежедневно. След това си отбележете наум неприятните малки отрицателни думи или фрази, които използвате често. Неща като: „не мога“, „не знам как“, „това е невъзможно“ и т.н.

Сега наистина обърнете внимание на моментите, когато ги използвате. Какво ги активира?

Когато забележите, че казвате нещо негативно и невярно в ума си, можете да спрете мисълта си по средата, като си кажете на глас „Спри!“ Тази техника ви помага да осъзнаете по-добре кога и колко често ви се налага да ограничавате негативните мисли.

И накрая, вникнете дълбоко в себе си и преосмислете своите предположения. Може би събитие, което възприемате като негативно, не е толкова лошо. Така че спрете, преформулирайте и преценете дали можете да замените негативните мисли с неутрални или позитвини.

Спрете да се занимавате с отминали събития

Успешните хора постигат повече, защото са добри в подбора на нещата, които допускат в съзнанието си, включително в блокирането на нежелани мисли от предишни житейски събития.

Ако днес (или след седмица) все още сте обсебени от грешно решение или нещо, което се е объркало ужасно преди известно време, вие избирате да вървите по лош умствен път.

„Разликата между успелите хора и другите е колко време прекарват в самосъжаление“, казва Барбара Коркоран, основател на империята за недвижими имоти Corcoran Group и една от „акулите“ в предаването Shark Tank.

Приемете, че провалите и неуспехите са част от процеса на учене в живота. Това важи особено за предприемачите. Възстановете се от тези моменти, учете се от тях, запомнете уроците, оставете случилото се в миналото и продължете напред. Това правят емоционално устойчивите и успешни хора.

Мениджър Нюз

Да поговорим

"Ти глух ли си?" 4 фрази, с които родители рушат самочувствието на децата

Още от

Деца на летен лагер.

Снимка: Shutterstock

Защо летните лагери са полезни за децата

Жена, която мечтае. Снимка: Getty

6 начина да се успокоите, които само увеличават стреса

Понякога просто решаваме, че някой е лош, добър или сприхав, а не се интересуваме дали наистина е такъв.

Снимка: Shutterstock

Как ни вредят етикетите

Снимка: Shutterstock

Пирамидата на детското развитие

Мъж и жена спорят разгорещено. Снимка: Getty

 

7 причини, поради които връзката завършва с пълно фиаско

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Деца на летен лагер.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Защо летните лагери са полезни за децата

Те им помагат да се социализират и да станат по-самостоятелни

Жена, която мечтае. Снимка: Getty

Здраве

6 начина да се успокоите, които само увеличават стреса

Всички хора реагират различно на негативните емоции и не всички реакции са от полза за тялото

Ниската кръвна захар при кърмачетата е често срещано заболяване, което в повечето случаи не трябва да ви притеснява.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Ниска кръвна захар при кърмачета

Какви са причините за неонаталната хипогликемия и как най-правилно да реагирате

Снимка: Shutterstock

Здраве

Пирамидата на детското развитие

Месец по месец, обяснена от Станислава Чуринскиене