Повръщането след 14-та седмица не е свързано с бременността

Експерти със съвети в онлайн изданието на „Форум бременност и детско здраве“ на Puls.bg

21 октомври 2020 г.
Повръщането след 14-та седмица не е свързано с бременността

Снимка: Guliver / iStock

„Жените повръщат през първия триместър. Ако след 14-та седмица имат такива оплаквания, те най-често не са свързани с бременността, а с гастроентерологични проблеми“,  каза акушер-гинекологът д-р Иван Диков от УСБАЛАГ „Майчин дом“.   Д-р Диков бе един от лекторите на първото от есенната поредица онлайн издания на „Форум бременност и детско здраве“ на Puls.bg. То се проведе на 17 октомври и се излъчи на живо в сайта на медията.
Утвърдени специалисти коментираха дали повръщането по време на бременността е опасно, как позицията на бебето преди терминa може да повлияе върху начина на раждане, как пробиотиците помагат на бъдещите майки и как те да се справят с косопада по време на бременността.

Д-р Диков  припомни, че повръщането е един от началните признаци на бременността, който се наблюдава при всяка втора бременна, защото в този период те стават по-чувствителни към определени храни и миризми. За да се справят с гаденето, бременните трябва да избягват тежки храни, да пият повече течност и да се разхождат по-дълго време навън.
В случай, че причината за повръщането не е свързана с определени храни и миризми, лекарят препоръчва изследване на урината. Ако в урината има наличие на ацетон или бременната забележи намаляване на теглото, или се чувства отпаднала, трябва да потърси лекарска помощ и да ѝ бъде назначено стационарно лечение.

„Това лечение не е страшно. Няколко дни на бременната ще ѝ бъдат вливани венозно водно-солеви разтвори, със съответните медикаменти, които да компенсират загубата на електролити. Ако не се пристъпи към тези вливания, нещата могат да се задълбочат и да се стигне до тежко състояние“, уточни д-р Диков.

Повече разходки навън

препоръча и д-р Румен Велев, изпълнителен директор на II САГБАЛ „Шейново“. По думите му физическата активност в последния етап на бременността помагат бебето да се обърне с главата надолу, което е предпоставка за нормално раждане.

„Когато към края на бременността правим оценка на начина на раждане, тогава освен разположението на бебето в матката, т.е. дали е надлъжно, или напречно, ние гледаме и как е разположената самата главичка във входа на таза, накъде е разположено гръбчето на бебето“, обясни д-р Велев в разговор с водещата на Форума Румяна Тасева.

Румяна Тасева

Изпълнителният директор на II САГБАЛ „Шейново“ уточни, че до 32-ра седмица често бебето е разположено в седалищно предлежание. След това то се завърта и заема главично предлежание.

„В повечето случаи веднъж обърнало се, бебето не променя позицията си. При жените, чиито плодове са в седалищно прилежание, изчакваме до последно и прилагаме различни приоми, с които да помогнем на бебето да се завърти“, заяви д-р Велев.

Новото онлайн издание на „Форум бременност и детско здраве“ се фокусира върху още една важна тема – приемът на

пробиотици по време на бременността.

„При липса на пробиотици страда гастроентериалният тракт. Пробиотиците повишават имунитета, намалявайки хроничното възпаление. Използването им има минимални странични ефекти, които обаче не са вредни за здравето“, коментира акушер–гинекологът д-р Виолета Стратиева.

По думите ѝ пробиотиците са полезни и за кърмачетата, защото намаляват коликите и помагат за по-бързото им преминаване. За ползите от кърменето говори консултантът по кърмене Ася Демирева.

„За да има кърма една жена, в началото е важна бързата връзка между нея и бебето. Ако те са разделени 2 – 3 дни, както се случва при жените, родили с цезарово сечение, кърменето става по-трудно, но не и невъзможно“, заяви Ася Демирева.

Форумът засегна още една важна тема – тази за

косопада по време на бременност и след раждане

Дерматологът д-р Надежда Хаджиева изясни на какво се дължи загубата на коса по време на тези период.

„Бременността и раждането са причина на реактивен дифузен косопад, защото това е период на повишени нужди от витамини и минерали. Дифузният косопад се появява, защото са изчерпани депата, отговорни за космения подраст. Периодът на изчерпване на депата е бавен, нужни са около 3 – 6 месеца, за да започне косопадът. Затова той често се появява в последния триместър на бременността и след раждането“, обясни д-р Хаджиева.

По думите ѝ бременните могат да започнат терапия срещу косопада. Нужни са подходящи шампоани и маски за коса, които могат да започнат по време на бременността, както и набавяне на нужните витамини и минерали за коса – витамин А, В, цинк, селен, които се приемат след раждането.

Освен ценни съвети за физическото здраве на майката и бебето „Форум бременност и детско здраве“ отговори и на един от най-честите въпроси на родителите –

защо децата лъжат

Според психолога Лучия Таскова децата започват да лъжат между 2 – 4 години.
„Децата лъжат по различни причини, а родителите трябва да разберат какви са тези причини, каква е целта на лъжата. Малките лъжат най-често, за да привлекат внимание или да се отърват от наказание, ако знае, че е направило нещо, което големите няма да одобрят“, заяви Лучия Таскова.

По думите ѝ децата между 3 и 6 години, които са в етапа на развитие на въображението си, могат да не разбира реалността или тя да ги плаши. В опитите си децата да разберат реалността, те могат да я обяснят през своя опит, за целта на което да използват лъжи, познати им от приказките.

И този път „Форум бременността и детско здраве“ срещна аудиторията с популярна личност, която разкри в светлината на родител. Този път за ролята си на майка говори моделът и актриса Диляна Попова.

„Спокойствието е най-ценното, което може да има една жена по време на бременността. Мисля, че това е много важно и за плода“, сподели Диляна Попова.

Красивата актриса заяви, че и според нея родителите трябва да се учат от децата.

„Много майки забраняват на децата си да гледат телефони и таблети. Аз не съм крайна, защото знам, че това е бъдещето, светът, който го заобикаля и детето не може да бъде по-различно от другите. Но трябва да се сложат и някакви граници“ , заяви Диляна Попова.

Новото онлайн издание на „Форум бременност и детско здраве“ достигна до над 5400 уникални потребители, посетили каналите на Investor Media Group, а в социалните мрежи мащабът е дори още по-голям – над 11 000 души.
Цялото онлайн издание на Форума може да гледате ТУК, както и на 20 октомври, от 9 часа, по Bulgaria ON AIR. Следващата среща с утвърдени специалисти ще бъде на 31 октомври, а повече информация за темите и лекторите може да намерите ТУК.
Медийни партньори на „Форум бременност и детско здраве“ са Bulgaria ON AIR, Dnes.bg, Az-jenata, Az-deteto, Tialoto.bg, Новите родители, Mamamia.bg, Bebok.eu, Дневникът на мама и татко, Жената днес, Grazia Online и София играе/Sofia plays.

 

Заедно

Онлайн форум: Да отгледаш дете е мисия

Да поговорим

Топ моделът Диляна Попова откровено пред „Форум бременност и детско здраве“

Здраве

Форум бременност и детско здраве с ново онлайн издание

Здраве

„Форум бременност и детско здраве“: Грижата за бебето започва много преди ембрионалния етап

Още от

Желаното момиче е подкрепящо и грижовно.

Снимка: Shutterstock

7 качества, които притежава най-желаното момиче (според мъжете)

Харисън Форд и Калиста Флокхарт. Снимка: Getty

Калиста Флокхарт с весел спомен за първата среща с Харисън Форд

Снимка: Guliver / iStock

Кичим дома с върбови венчета, здравец и цветя

Отворена книга, кафе, люляк. Снимка: Getty

Чарли Чаплин за най-тъжното нещо

Антонио Бандерас и Никол Кемпел. Снимка: Instagram

Антонио Бандерас любимата му Никол Кемпел не бързат със сватба

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Колебаете се дали да дадете на бебто биберон?

Снимка: Shutterstock

Момиченце разговаря с дървената кукла. Снимка: Getty

 

Желаното момиче е подкрепящо и грижовно.

Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Колебаете се дали да дадете на бебто биберон?

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

За или против бебешката залъгалка

10 важни неща, които трябва да знаете за биберона

Момиченце разговаря с дървената кукла. Снимка: Getty

 

Да поговорим

Ефектът Пинокио – какво се случва, когато лъжем

Истина или лъжа – носът наистина ни издава. Ето как

Адаптацията не се случва изведнъж.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Колко месеца са необходими, за да се адаптирате към майчинството

Всеки велик прeход в живота носи със себе си период на приспособяване

Дете, което се клати на стола. Снимка: Getty

Здраве

6 натрапчиви навика на детето, които тревожат родителите

Всяко пето хлапе преминава през подобни състояния

Харисън Форд и Калиста Флокхарт. Снимка: Getty

Заедно

Калиста Флокхарт с весел спомен за първата среща с Харисън Форд

След репликата: Какво прави тук този превъзбуден дядка, двамата са заедно от 14 години

Снимка: Guliver / iStock

За семейството

Кичим дома с върбови венчета, здравец и цветя

Върбата символично замества палмовите клонки от посрещането на Христос

Отворена книга, кафе, люляк. Снимка: Getty

Кожата претърпява промени през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Как се променя кожата по време на бременност

Ето какво може да очаквате и как да я предпазите през деветте месеца