Журналисти и родители коментират терористичния атентат в Манчестър

Как да обясниш на деца, че музиката може да събуди трагедия

23 Май 2017 г.
Журналисти и родители коментират терористичния атентат в Манчестър

Снимка: Guliver / Getty Images

Загинаха 22-ма – предимно деца и тийнейджъри, отишли на концерт на Ариана Гранде в Манчестър. 59 са ранените в терористичния акт снощи. Хиляди майки и бащи са се обърнали към социалните мрежи в търсене на изчезналите си близки в хаоса след атаката. А сърцата на милиони по света се късат от страх.

Трудно е да коментираш ужаса как се живее в паника, но все пак помолихме колеги – журналисти и родители да споделят тревогите си с Новите родители.

Елеонора Стайкова: „От всички терористични атаки до сега, тази най-лично и дълбоко ме потресе. Защото става дума за атентат в зала, пълна с деца и тийнейджъри, сред които можеше да е и моето дете.

Обещала съм на Лили догодина, като минат матурите и кандидатстването за VII клас, живот и здраве, да я заведа на концерт на Ариана Гранде. В някоя държава от европейските турнета, които прави.

Не искам да си представя ужаса на родителите от всякакви точки на Европа, които са чакали децата си пред някои от изходите на залата и са станали свидетели на ужаса и суматохата. И не знам как се обяснява на 13-18 годишни момичета и момчета, че музиката, любовта и пътуванията могат да имат подобен завършек. Бог да прости жертвите и да се смили над близките им!" 

Анелия Бъклова: „Сериозно съм загрижена за бъдещето на човечеството. Изроди избиват деца. В същото време - тези днешни деца ми се струват изгубени. Имах два случая напоследък - в Бат, Великобритания, и във Флоренция, Италия - истински културен шок.

Деца от 13 до 20 г., мъртво пияни и надрусани, тълпи, налягали по улиците или стоящи с абсолютно празни погледи, буйстващи и агрeсивни спрямо всеки различен от тях... Начин на себеизразяване, отчаяно търсене на внимание или демонстрация, че светът е длъжен да се съобразява с тях.

Не отива на добре такъв свят. Има нещо тотално сбъркано някъде назад в годините... Улисани в прехода, в гонене на американски, европейски и други мечти, забравихме да създаваме ценностна система у децата си, пропуснахме да им създадем интерес към живота, изкуството, другите... И те се пуснаха по течението, нямат интереси, нямат любопитство, скучно им е и мечтите им са твърде лимитирани. Ето това ме тревожи.“

Антоанета Маркова: "За пръв път на европейска земя мишена на терора са основно деца и младежи. Преди години чеченски терористи атакуваха училища, в „Батаклан“ имаше доста млади хора, но публиката на Ариана Гранде са 10-15-годишните и те са на концерт.

Опитвам се да не заразявам със страх детето си, което е на тази възраст, но това не означава, че аз не претеглям рисковете. Колкото и да си информиран, внимателен, дори параноичен, няма начин да си безусловно защитен.

Това е светът, в който живеем. И трябва да се научим да живеем в него. И да противостоим на начина на мислене, на ценностите и каузите, които налагат насилие, които отричат правото на избор, които опитват да наложат себе си със страхопочитание и паника." 

Снимка: Guliver / Getty Images

23-годишната американска певица и актриса Ариана Гранде – идол на младото поколение, обмисля да преустанови турнето си, ужасена от трагедията. 

Емил Спахийски: „Това е едно продължение на диверсионната война, която Ислямска държава води на територията на Европа. При всичките атентати досега във Франция, Германия, Русия и т.н., целта винаги е една - да бъде разрушен нормалния начин на живот на съвременното общество.

Затова мишените като цяло са места, на които се празнува. Виждаме, че това се прави от вълци единаци, които са индуктринирани от Ислямска държава. Още не знаем механизмите, по които ги задействат, но това няма да спре.“

Десислава Паунска: „Колкото по-голяма става дъщеря ми, аз ставам по-тревожна. Плашат ме закъсненията, приятелите, купоните, а може би просто ме плаши това, че пораства и че неминуемо скоро ще трябва да се разделим.

Но извън чисто майчинските страхове имам един истински и реален страх - от начина, по който се погубват човешки животи. Хазартният почерк на смъртта ме ужасява.

Безадресни отмъщения за неизяснена вина, прицелени в места, на които се събират млади хора. Да убиваш е жестоко, а да убиваш бъдеще е още по-непростимо.

Това лято и моето дете, като много други деца ще замине да учи в чужбина, моля се всички те да имат шанса да реализират бъдещето си. Защото те са прекрасни и носят промяната. Защото заслужават да получат шанса да остареят. Светът се променя и нито този атентат, нито всички предишни могат да спрат промяната.”

Светла Иванова: "Не музиката събужда трагедии! Това се случва и може да се случи на всяко място, където такива страхливци правят позорни терористични актове.

Изпитвам състрадание и тъга към пострадалите! Едновременно с това ненавиждам тези прикрити страхливци, които разрушават и отнемат животи! Моля се това да спре!"

Образование

Децата и правилата на поведение при терористични атаки

Образование

Как да говорим с детето за тероризма

Образование

Днес се навършват 114 г. от рождението на Астрид Линдгрен

Още от

Една върху друга длани на мама, татко и дете .Снимка: Shutterstock

Въпрос на гени

Щастлива двойка

Снимка: Shutterstock

Кои са етапите на любовта

Майка прегръща децата си. Снимка: Shutterstock 

5 съвета: Как да накарате всяко дете да се чувства специално

Дневник

Снимка: Shutterstock

Дневник срещу стреса? Помага!

Майка, която гушка бебето си. Снимка: Shutterstock

Да покриеш стандарта „идеална майка“

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Ванеса Хъджинс

Снимка: Getty

Една върху друга длани на мама, татко и дете .Снимка: Shutterstock

Криско, Цвети, Дани и Амая. Снимка: Instagram

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Една върху друга длани на мама, татко и дете .Снимка: Shutterstock

Образование

Въпрос на гени

4 неща, които не зависят от нищо друго

Криско, Цвети, Дани и Амая. Снимка: Instagram

Заедно

Криско разказа за пътя на фондацията му “Слънчеви Деца“

Рапърът успя да реши най-трудната част от уравнението и се похвали

Калин и Алекс. Снимка: Instagram

Заедно

Калин и Алекс отново вдъхновиха последователите си

Заедно с клуб "Еделвайс" започна изграждането на екопътека "По следите на Ботевите четници"

Жена чете книга с чаша кафе с ръка. Снимка: Shutterstock

Майка прегръща децата си. Снимка: Shutterstock 

Да поговорим

5 съвета: Как да накарате всяко дете да се чувства специално

От помощ ще са и за многодетни майки

Майка, която гушка бебето си. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Да покриеш стандарта „идеална майка“

20 качествата, които я отличават

Наум Шопов, Теа Минкова и Амая. Снимка: Instagram

 

Заедно

Наум Шопов и Теа Минкова редят меню за Коледа

Амая сигурно вече пише писмо с желания до добрия старец

Снимка: Forum Film Bulgaria

 

 

Заедно

Да надникнем заедно в света на животните с „Хопъри“

Погледнете наоколо през техните очи

Жена чете книга с чаша кафе с ръка. Снимка: Shutterstock

Дете, което има талант. Снимка: Shutterstock

Образование

7 знака, че отглеждате надарено дете

Някои хлапета имат качества, които трудно се измерват с IQ тестове

Момче, което е доволно от себе си. Снимка: Shutterstock 

Мнение на специалиста

Как да научим детето да цени своите качества

Ниското самочувствие на родителите е заразно, предава се