Особено след първата половин година
Снимка: Shutterstock
Изследователи от Университета на Пенсилвания, САЩ, анализирали данни на 103 майки и децата им през първата година от живота им, пише deti.mail.ru. Ставало дума за това къде спят децата през нощта, какво мислят майките за съня с бебетата, чувстват ли осъждане от страна на обкръжаващите ги, ако практикуват съвместен сън. Освен това, учените оценили психичното състояние на майките.
Оказало се, че през първия месец от живота на детето съвместен сън практикували 73% от майките, към третия месец този показател спаднал до 50%, а към шестия месец в едно легло или в една стая с родителите продължавали да спят едва една четвърт от бебетата.
След като анализирали данните, изследователите стигнали до извода, че съвместния сън не е добре да продължава повече от първите шест месеца от живота на бебето, тъй като влия зле на психичното състояние на майките. У тези жени рискът от депресия бил два пъти по-висок, отколкото у онези, които след първата половин година отделили малкото от леглото и спалнята си. За това способствали много фактори – лошото качество на съня, стреса, умората, повишената тревожност, безпокойството по отношение на това как спи детето, критика от страна на обкръжаващите, а на първо място – недоволство от страна на мъжа за това, че детето спи заедно с двойката в леглото. Майките, които практикували съвместен сън след първата половин година от раждането на бебето били с 76% по-депресирани, отколкото останалите.
При това авторите на изследването не твърдят, че съвместният сън е лош сам по себе си. Той е напълно приемлив и нормален, ако устройва всички членове на семейството и никой от родителите не се чувства ощетен. „Ако възнамерявате да практикувате съвместен сън с детето, трябва да сте уверени, че партньорът ви е готов за това и подобна практика не накърнява неговите интереси“, подчертава един от авторите на изследването Дъглас Тети.
Надя Горанова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари