Ето къде малките са най-застрашени според нов доклад на УНИЦЕФ
Снимка: Guliver / iStock
Бебетата в бедните страни, особено в Африка, са застрашени от преждевременна смърт много повече от родените в богатите страни, алармира УНИЦЕФ в доклад, публикуван днес. За него съобщава Мениджър нюз.
В бедните райони здравето на децата в по-голяма възраст се е подобрило през последните 25 г., но не виждаме такъв прогрес при кърмачетата под 1 месец, заявява директорката на организацията Хенриета Фор, цитирана от Франс прес.
2,6 млн. новородени умират всяка година, подчертава тя.
В Япония едно от 1000 бебета умира през първите 28 дни от живота си. В Пакистан мрачната статистика е 1:22 бебета.
От 10-те най-рискови страни 8 са в Субсахарска Африка - Централна Африка (1 на 24), Сомалия, Лесото, Гвинея-Бисау и Южен Судан (1 на 26), Кот д'Ивоар (1 на 27), Мали и Чад (1 на 28). В тези страни бременните жени имат най-ограничен достъп до хуманитарна помощ заради бедността, конфликтите или нестабилните институции, пояснява докладът.
На обратния полюс на класацията са страни с много развито здравеопазване и образование: Япония и Исландия (1 на 1000), Сингапур (1 на 909), Финландия (1 на 833), Естония и Словения (1 на 769), Кипър (1 на 714), Беларус, Люксембург, Норвегия, Южна Корея (1 на 667).
В България 1 на 263 бебета умира, преди на навърши 1 месец.
Нивото на доходи в страните е само един от индикаторите за тези различия, подчертава докладът. В Кувейт и САЩ например, където доходите са високи, нивото на неонатална смъртност са около 4 на 1000 (колкото е приблизително и в България, 3,8 на 1000). Това е съвсем малко по-добре, отколкото в страните със средни доходи като Шри Ланка и Украйна (5 на 1000).
Различия има и в самите страни: бебетата в бедни семейства са средно с 40% по-застрашени от преждевременна смърт.
Докладът е част от обявяването на мащабна кампания, наречена „Шанс за живот на всяко дете“, чиято цел е да осигури достъпни и качествени медицински грижи за майките и бебета.
Повече от 80% от случаите на преждевременна смърт са били предотвратими, ако е имало обучени акушерки, чиста питейна вода, дезинфектанти, добро хранене, както и майчино мляко от първия час след раждането и физически близък контакт между родилката и бебето.
Липсата на компетентен медицински персонал е основният проблем в бедните страни. В Норвегия на 10 000 жители се падат 18 лекари, медицински сестри и акушерки, а в Сомалия – 1.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари