Здравка Евтимова, Розмари Де Мео, Георги Константинов, Иво Сиромахов и Мария Касимова-Моасе са сред специалните гости
Освен интересни заглавия, на събитието ще има и много интересни срещи.
Сника: Shutterstock
Университетът за национално и световно стопанство оранизира за четвърти път Университетска седмица на книгата. Четвъртото издание на книжния панаир на УНСС тази година е в подкрепа на дългогодишната кауза на асоциация „Българска книга“, която е партньор в изявата, БК #КаузаГРАМОТНОСТ. Университетът се включва и в инициативата София да стане световна столица на книгата на ЮНЕСКО. По традиция есенното издание на форума е в чест на 1 ноември - Деня на народните будители.
Интересни книги и срещи очакват гостите на събитието.
Снимка: УНСС
Университетската седмица на книгата ще се проведе от 6 до 10 ноември и включва представянето на гостуващите издателства в централното фоайе, където ще бъдат изложени техните щандове, и на гостите – писатели, поети и творци в зала „Тържествена“ и в новите пространства на реновираната библиотека. Гости на седмицата ще бъдат както преподаватели, така и външни автори. Официалното откриване ще бъде на 6 ноември от 10.30 часа в централното фоайе.
В рамките на събитието в УНСС ще гостува и изложбата „В света на пътешествията“ на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Гост на Университетската седмица на книгата ще бъде един от писателите с голямо влияние върху развитието на модерната ни литература – Здравка Евтимова. Тя ще сподели своя богат творчески опит и това колко е важно да се подхожда прецизно към всеки един процес, ще говори за творческите постижения, за срещите си със студентите у нас, в САЩ и в Китай и как тя подхожда към писането. Розмари Де Мео – авторът на „Стопанката на Господ“ и „Зарана“, най-четените български книги през последните трийсет години – ще сподели на какво се дължи успехът на книгите ѝ, колко струва свободата, какво означава честна игра и как се черпи сила от българския корен. С литературно четене на стихове ще се включи и големият български поет Георги Константинов, който ще представи стихосбирката си „Вечерни слънчогледи“. Иво Сиромахов ще проведе разговор за ироничния поглед към живота и как той се преплита в неговите книги.
Първата премиера в рамките на Университетска седмица на книгата е новото изследване „Произходът на прабългарите. Дебатът през XXI век“ на доц. д-р Тодор Чобанов. Стояна Нацева ще гостува с представяне на книгата си „Силата на рода“. Виргиния Захариева ще представи своя роман „Девет зайци“ и ще обсъди с присъстващите процеса на творческото писане. Представяйки книгата си „Осмото чувство – ключът към Вселената“, Теодора Стефанова ще отправи послание да отворим сърцата си и да ги изпълним с безгранична обич и безрезервна доброта. При срещата с публиката Мария Касимова-Моасе ще разкаже за втория си сторителинг пърформънс „Червена звезда, блок 28“.
Преподавателите от УНСС също ще представят свои книги и изследвания в рамките на Университетска седмица на книгата. Премиерата на първия български учебник „Научна етика“, с автор доц. д-р Катя Михайлова, ще се състои в рамките на събитието. Доцент д.н. Георги Чанков ще срещне гостите с електронната книга „Европейско изкуство и история. Пътеводител в Античността“. Доцент д-р Димитър Динев ще запознае аудиторията с различните видове икономически измами, представяйки книгите си „Икономическите измами“, „Счетоводните измами: разкриване и превенция“, „Измерване и одитинг на дейността на държавните организации“ и „Оценка на риска от измами в публичния сектор“. С историята, тенденциите и моделите на усъвършенстване на българската изборна система от Освобождението до днес, изложени в едноименния му монографичен труд, ще ни срещне гл. ас. д-р Иван Винаров. Професор д.пол.н. Атанас Гочев ще представи двутомния труд „Теория на международните отношения“, на чийто първи том той е автор, а вторият е разработен в съавторство с още петима изтъкнати учени, работещи в САЩ и Европа. Професор д.ик.н. Димитър Хаджиниколов ще ни запознае с края на Студената война, споделяйки своите преки впечатления от събитията, описани в книгата „Осита и весита“.
Университетската седмица на книгата ще бъде тържествено закрита с представянето на книгата албум „Духът прави силата“. Албумът е финалният щрих, завършващ картината на едноименния творческия спектакъл, представен пред публиката през 2022 г., разкриващ невероятните таланти на студентите, преподавателите и служителите на УНСС.
През октомври малки и големи деца ще могат да се включат в разнообразните събития на „Сцена Централни хали“.
Снимка: Kaufland
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари