Главното е да се упражнява, а не крайният резултат
Снимка: Guliver / iStock
Рисуването може да стимулира развитието на паметта, вниманието, математическите способности и още много качества у детето.
Главното в детското творчество не е резултатът, а процесът. Затова рисуването е важна част в обучението в детската градина и предучилищна възраст- също толкова важно като заниманията със спорт и музика. Рисуването помага за развитие на речта, стимулира детето да се учи по-добре и за бъде по-устойчиво на стрес.
За ползите от тези занимания, разказва Юрий Соколов, пред letidor.ru.
1. Развива фината моторика
„Умът на детето е във връхчетата на пръстите му“ - тази сентенция намира все повече потвърждения.
Въобще не е нужно да доказваме, че фината моторика ( способността да се изпълняват фини и точни движения с пръстите на ръцете и краката) е от особено значение. Тя е свързана с вниманието, паметта, зрението, нервната система. Защото центровете на речта и на моториката в главния мозък се намират в съседство.
Фината моторика се развива още от раждането на детето, но е важно да подпомогнем процеса.
2. Подобрява паметта и вниманието
Рисуването включва в работа области в мозъка, които са свързани със запомнянето и преобразуването на образа.
Да се нарисува даден предмет, значи да си го припомниш. Детето го изучава детайлно, обмисля форма, обем пропорции.
Малките художници често нямат нужните знания – това ги кара да са по-внимателни и наблюдателни, за да открият нюансите.
3. Влияе на креативността
Това е най-честата причина родителите да запишат детето на рисуване. То стимулира развитието на нестандартното мислене, Всеки штрих, всяко движение на молива – това е избор, който дава нови резултати. Рисувайки, децата се учат да използват и своите грешки, като възможност да създадат нещо ново.
4. Развива въображението, пространственото и асоциативното мислене, дава възможност на детето да реализира своите фантазии върху листа.
Снимка: Guliver / iStock
5. Дава емоционална устойчивост
Рисуването е медитатимво занимание – то помага на детето да се успокои, да върне равновесието си, особено, когато е съсредоточено в процеса, а не в резултата.
Затова се препоръчва за деца, които са капризни и по-нервни. Творчеството е ефективен метод за борба със стреса, който често е прекомерно много в живота на детето. То дава възможност да се откъсне от негативните емоции и от неприятните мисли.
Рисунките могат да разкажат много за личността му и за неговото емоционално състояние. С помощта на картините хлапето може да изрази това, което все още не умее да облече в думи.
6. Рисуването е възможност да опознае и да изрази себе си
Давайки на детето емоционална увереност, рисуването му помага да разказва за себе си. Психолозите отдавна се възползват от тези тестове и карат хлапето да нарисува несъществуващо животно, човек, или дърво. Така оценяват емоционалното му състояние.
7. Учи го да преследва резултата
Резултатът от творческия процес е готовата картина. И рисувайки, детето учи важен урок. Че трябва да довърши докрай започнатото. Че грешките могат да бъдат поправени. А, ако грешката е непроправима, винаги може да направи нова картина. И втория път, въоръжено с опит, то ще се справи по-добре.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари