Светлината по пътя

Образованието трябва да насърчава децата от най-ранна възраст

15 Септември 2020 г.
Светлината по пътя

Снимка: Юлиан Донов

Децата са готови за бъдещето, а образованието трябва да ги насърчава да се грижат за представянето си от ранна възраст, да надскачат личните си резултати и да им остава пространство за спорт, развлечения и развитие на емоционалната интелигентност. Това е част от концепцията на образователна група „Светлина“, включващ верига от детски ясли, градини, основно иновативно училище и професионална гимназия по дигитални науки „СофтУни Светлина“. Какво още прави модела желан и успешен, разказват Веселина Радкова, основател, и Магдалена Димитрова, оперативен мениджър.

Веселина Радкова е образователен експерт, учител, педагог, автор на учебни помагала, одобрени от МОН, основател на образователна група „Светлина“. Магдалена Димитрова е оперативен мениджър на „Светлина“. Завършила е специалност „Човешки ресурси“ в УНСС. Има квалификации и сертификати от различни тренинги. Писател и издател, с три авторски книги, две от които са бестселъри.

 

Как детето може да се подготви за бъдещето, в което ще има излишък от информация и силна конкуренция на човека с машината?

Веселина Радкова: Работим с футуристи, медици, психолози, геополитици, антрополози, невролози, за да подготвим децата и техните родители за 2040 г. Всяка година променяме с 30% посоката към бъдещето.  Образованието не е само да научим детето да чете и пише, а да придобие умения да учи, да бъде самостоятелно, позитивно, да се справя със стреса и информационния шум. Децата са готови за бъдещето. Те са с нови еволюционни способности за информационната епоха, в която живеят. Образователната система обаче не е готова, възрастните – също.

Много от нещата, на които в „Светлина“ учим децата, не са включени в задължителното стандартно образование, за което имаме лиценз.

Образованието и грамотността ще стават все по-скъпи. Бившият ректор на Кеймбриджкия университет казва: „Ако образованието ви е скъпо, пробвайте невежеството“

В България се смята, че големите пари за образование се дават едва за колежа. Всъщност най-важното образование и най-много пари трябва да се дават точно в яслената възраст – първите 4 години, които в XXI век са най-важни.

Как се реализира принципът, според който учителят е приятел, родителят е ученик, а детето е партньор?

В.Р.: Нашата политика е холистичното образование – детето е в центъра и всички възрастни сме обединени в негова полза. Помагаме на родителите да се ориентират в огромното поле на информацията в посоката, в която са техните ценности.

Магдалена Димитрова: В „Светлина“ използваме много иновации. Въвеждаме световни тенденции в нашите програми, но имаме и много авторски. Всички иновации са според българската народопсихология. Защото през годините сме видели, че някои неща, които са работещи в други страни, за българския родител и дете не дават нужния резултат.

Какви иновации въвеждате?

М.Д.: Сред тях са личен брандинг за ученика – той сам да се грижи за портфолиото си от ранна възраст. Друга иновация е нова оценъчна система, интегрирана тази година в гимназията. Тя е насочена към личния резултат на детето – да покаже, че е надскочило резултата, който вече е постигнало. Няма как да отменим двойката и шестицата, но ученикът получава и мотивационно оценяване – за проекти, ангажираност, инициативност, лидерски умения.

В следващите години сме се насочили към хипериндивидуализирано образование, което означава развитие на умения и знания по интереси. От тази година стартираме четиридневна учебна седмица, а петият ден е за отдих, за придобиване на умения, емоционална интелигентност, спорт, развлечения.

В.Р.: Развиваме презентационни умения у децата. Учим ги как да откриват плюсовете си, за да могат да покажат уменията си пред бъдещия работодател. Също и на благотворителност, защото щедрият човек винаги намира бъдещето.

Как се събужда геният в детето?

М.Д.: Доказано е, че креативността и любознателността при децата са от 300 до 500 пъти по-високи, отколкото при възрастните. Това, което трябва да направи учителят, е да овладее енергията на децата и да я насочи в правилната посока.

В.Р.: Аз съм виждала отличници от престижни гимназии да казват: „Защо да създавам, аз просто изпълнявам“. В бъдеще рутинните дейности все повече ще се извършват от роботите. Холистичната политика на „Светлина“ е да научим децата, че изкуството е навсякъде. Те трябва да бъдат креативни. Да събират информация от различни науки и да създават нещо ново.

Как е възможно обучението да е забавление?

М.Д.: Игровият подход е много по-лесно приложим в начална училищна възраст. Докато гимназията, която имаме от 3 години, е периодът на бунта на детето и често с него се оказваме от двете страни на фронтовата линия. Но това, което успяхме да постигнем, е, че последната година сред новозаписаните имахме огромен процент деца, които са при нас по препоръка на наши ученици.

Как концепцията за благоденствие и съзнателност се вписва в образователния процес?

М.Д.: Детските умове не могат да се справят по правилен начин с цялата информация, която ни залива. Резултатът е, че и учители, и деца стигат до прекалено високи темпове на фрустрация. Решение са програмите wellbeing & mindfulness. През миналата година въведохме такава програма в „Светлина“. Говорим повече за емоционална интелигентност, за успокоение на ума. Ученикът трябва да има умения да намира баланса. Това ще му помогне да преодолява конфликтни ситуации, тревожност, страхове.

От миналата година имаме херцова музика, която се пуска в часовете, защото увеличава концентрацията. Имаме и стая за медитация. Учим децата от тригодишна възраст сами да се справят, когато имат висока емоция – независимо дали е радост или гняв.

В.Р.: Работим с психолози, които не са в кабинета, а на килима заедно с децата, наблюдават комуникацията и помагат и на учителите, и на родителите.

Даниела Денева

Здраве

Всички училища с пакет общи мерки срещу Covid-19

Здраве

Доц. Кунчев: Всяко училище ще реши какво конкретно да прави

Да поговорим

6 пропуска в дисциплината ни като родители

Още от Образование

Дете, което е затрупано с играчки. Снимка: Shutterstock

Колкото по-малко играчки, толкова по-креативна е играта

Снимка: Фондация на бизнеса за образованието

Кариерно ориентиране за младежи и родители

Разтвор от книгата. Снимка: издателството

Как добродушният мечок Емил стана пазител на Луната

Момиченце свири не пияно. Илюстрация: Shutterstock

Музиката стимулира развитието на речта

Снимка: СофтУни БУДИТЕЛ

Дни на отворените врати в СофтУни БУДИТЕЛ

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Когато спрете да се опитвате да бъдете перфектни, ще живеете много по-добре.
Снимка: Shutterstock

 

Хората, които не задават въпроси, не търсят нови знания.
Снимка: Shutterstock

 

Щастливо семейство. Снимка: Shutterstock

Децата обичат да четата книги със загадки.

Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Щастливо семейство. Снимка: Shutterstock

Здраве на семейството

6 белега на истински щастливите семейства

Разбирателството е само върхът на айсберга

Жена реже салата. Снимка: Shutterstock

 

Здраве на семейството

Пролетно меню: Комбинирайте салатата с орехи и бобови

Храните, богати на желязо, са стимул за мозъка на ученици и бременни

Барбра Стрейзънд и Джеймс Бролин. Снимка: Getty

Заедно

Съпругът на Барбра Стрейзънд разкрива най-голямата им интимна тайна

След 30 години брак, разберете какво ги държи заедно и какво пали страстите им

Влюбени се прегръщат. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Китайски учени разнищиха татктитка на успешния флирт

Вижте на какво може да заложите, за да омагьосате партньора

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

 

Баща прегръща дъщерите си. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

5 вредни за детето възпитателни стратегии

Вие може дори да не забележите, че наранявате детето

Бременна похапва зеленчуци. Снимка: Shutterstock

Бременност и раждане

Бременната изпитва вълчи глад. Защо

Как работи методът на „Харвардската чиния“

Сидни Суини. Снимка: Instagram

Заедно

Сидни Суини с булчинска рокля, но ... само на снимачната площадка

Актрисата се появи с бяла рокля и дълъг шлейф в новия сезон на „Еуфория“

Хайди и Лени Клум. Снимка: Getty

Заедно

Дъщерята на Хайди Клум показа гаджето си

Лени Клум от 3 години има връзка с Арис Рачевски

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Има различни начини, чрез които може да стимулирате децата да проявяват благородство. 
Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Да научим детето на емпатия

Съпричастността е важно умение: трябва да се полагат грижи от съвсем ранна възраст, за да възпитате човек с наистина добро сърце