Всъщност не е никак сложно, само трябва да подходите дипломатично и стратегически
Любовта към математиката може да бъде развита от съвсем ранна възраст.
Снимка: Shutterstock
Че математиката е важна, две мнения няма. Дори и да не я заобича никога, детето ще се сблъска с нея челно на матурите в 7 клас, които му определят и в известна степен училищното бъдеще (нека не се лъжем, че средата в училище или училището нямат чак такова значение за детето).
Но да кажем, че малчуганът няма кой знае какви амбиции, а и вие като родители, не държите непременно да учи след 5, 7 или 12 клас в училище или университет с математическа насоченост, математиката пак ще му е необходима. Защото тя е част от живота и е в основата на доста дейности или умения, за които понякога дори и не подозираме.
За да заобича детето математиката, трябва да поставите началото не в 6 клас, а далеч по-рано – още около 4-5-годишна възраст. Това обаче трябва да е под формата на забавни игри, които неусетно да го научат да разпознава цифрите и прави елементарни измисления. Ако започнете в този период, ще имате наистина успех. Доказано е, че 2 от 3 деца се справят много по-добре с уроците и задачите по математика, ако началото е било поставено много по-рано.
Възползвайте се от ежедневните ситуации, които стимулират разсъжденията и пресмятането. Може например заедно да изпечете кекс или приготвите торта. Накарайте детето да претегли определено количество брашно, да преброи яйцата и да изчисли колко милилитра прясно мляко има в една чаена чаша.
Друга идея. Решавате да поръчате пица с доставка до дома. Отворете менюто и заедно с детето изчислете колко ще струват 3 пици и колко пари трябва да приготвите, за да платите на момчето, което ще ви донесе пицата. Или му дайте малко по-сложна задача. Кажете, че за пиците разполагате само с 25 лв и то трябва да избере такива, които да се вместят в този бюджет.
Прости сметки може да правите и в магазина, докато пазарувате. А ако се огледате, ще откриете безброй други варианти в дома, в които се налага да ползвате помощта на малчугана за пресмятане.
Деси Тодорова по материали от Donna moderna
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари