Това разстройство всъщност е доста разпространено и може да протече в по-лека или по-сериозна форма
Снимка: Shutterstock
Страхът от грешки и липса на адекватност са най-честите причини младата майка да изпадне в депресия след раждането на бебето.
Това разстройство се счита за напълно нормално и може да протече в по-лека или по-тежка форма. Важно е обаче да се вземат мерки навреме, за да се предотврати усложняването на проблема.
Снимка: Shutterstock
Кое го поражда
Обикновено след раждането майката често страда от чувство за безпокойство, изпитва разочарование или пък силна еуфория. За няколко дни тази превъзбуда отминава и тя се потапя в ежедневните грижи около новороденото.
В други случаи обаче след появата на бебето, майките изпадат в странно състояние на тревожност, което ги провокира да се държат в буквалния смисъл неадекватно: изпитват безразличие към бебето, досада, дори омраза.
С емоционалната подкрепа на цялото семейство и близките, това може да бъде преодоляно. Но е важно да бъде „уловено“ веднага, за да се реагира бързо.
Как да разпознаете този вид депресия
Ето и кои са седемте най-чести симптома, които ще ви дадат знак, че нещо не е наред.
1. Безразличие
В часовете след раждането младата майка показва пълно безразличие към детето. Не изпитва никаква емоция, не иска да го вдигне и прегърне, когато то заплаче.
Така страда не само майката, а и бебето, затова е важно да се преодолее час по-скоро.
2. Тъга
Хормоналният катаклизъм определено не помага на майката. Това е и причина за внезапните и немотивирани пристъпи на плач. Те са абсолютно оправдани и нормални.
Но когато плачът е непрекъснат, тогава вече има проблем, тъй като може да доведе до състояние на постоянна тъга и мъка.
3. Чувство за неадекватност
Често майката не е готова да се изправи срещу всичко ново в живота ѝ. Това включва и грижите за бебето.
Чувството за неадекватност понякога води до обездвижване, което парализира майката и ѝ пречи да предприеме, каквито и да било действия. Това е проблем, който не бива да се отлага и трябва бързо да се разреши.
Снимка: Shutterstock
4. Нервност и изблици на гняв
Проявява се, когато майката се разстрои за дреболия. А повод за това може да стане буквално всичко.
Ако тя не се е държала по подобен начин преди (защото може да е и до характер), тогава вече има проблем.
5. Дискомфорт
Някои майки се дразнят от присъствието на бебето си. Те не само не изпитват нежност и чувство на защита към мъничето, но са и вбесени от присъствието му в къщата, приемайки го като натрапник.
6. Липса на апетит
В този случай няма нужда от коментар, тъй като промяната в поведението на майката бързо става видима. Но за щастие, това най-бързо и най-лесно отминава.
7. Продължителна сънливост
Едно от нещата, които се отразяват зле на майките. Постоянната сънливост е еднакво опасна, колкото и безсънието.
Подремването при всяка възможност, с цел компенсиране на липсата на нощен сън, е едно. Но ако майката прекарва цял ден в леглото, без да си прави труда дори да се преоблече, е съвършено друго. И явен признак за следродилна депресия.
По материали от Bambinopoli
Разнообразното хранене е тайната, ако искате да получите всички необходими витамини.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари