Детската кожа е много по-тънка и по-нежна
Снимка: Getty
Слънцето може да бъде както приятел, така и враг - ако не спазвате прости правила за безопасност. Децата са с по-висок риск, защото кожата им е много по-тънка, нежна има по-малко мастни жлези – и защитата ѝ е по-слаба. Затова изгарят лесно и бързо.
Няма безопасен тен
Тенът е защитна реакция на кожата срещу лъчите. Децата, особено руси, червенокоси и тези със светли очи, изгарят по-бързо. Те не бива да се излагат продължително под лъчите без предпазни средства – слъчцезащитен крем с висок фактор, памучни дрехи, които да покриват тялото, шапка ...
А за всички важи правилото: далеч от слънцето между 11:00 и 16:00 часа.
Снимка: Getty
“Слънчевото изгаряне е възпаление на кожата, причинено от прекомерно излагане на ултравиолетова радиация”, обяснява педиатърът д-р Елена Бондарева.
Опасни са лъчите от 11:00 до 16:00 часа. Повърхностите, които отразяват - като вода и пясък, могат да засилят ефект от греенето.
Понякога, въпреки мерките, които се вземат, кожата се зачервява. Тя става гореща и чувствителна на допир, явяват се и мехури. Те може дори да са големи, пълни с мътна течност.
Ако е засегната по-голяма площ, температурата на детето може да се повиши и да го втресе.
Слънчевото изгаряне често е придружено от симптоми на топлинен удар - главоболие, гадене, световъртеж и понякога загуба на съзнание.
Как да помогнем
Най-важното е възможно най-бързо да заведете с детето на хладно, защитено от слънце място и да му дадете да пие обилно вода.
Ако въпреки това не се чувства добре, е по-добре да го сложите да легне.
- Мястото на изгаряне трябва да се охлади под хладка вода за 10-15 минути.
- Не използвайте кубчета лед, те могат да увредят кожата.
- Ако по кожата се образуват мехури, в никакъв случай не трябва да ги пипате, още по-малко да ги пукате. Сложете върху тях чиста марля с антисептик и потърсете медицинска помощ.
- Ако детето се оплаква от главоболие, ако го тресе, има болка на мястото на изгаряне, лекарят ще препоръча подходящи за възрастта му болкоуспокояващи на базата на парацетамол или ибупрофен.
- Не бива да мажете кожата с алкохол, масло, млечни продукти и други подобни средства, препоръчвани от баби и „просветени“. Самолечението може да влоши състоянието на кожата и да доведе до инфекция.
- От помощ са овлажнители, одобрени за изгаряния, като спрей на базата на пантенол. Спреят цикатридина ускорява заздравяването на раните от изгаряния.
Снимка: Getty
- Ако зоната на изгаряне е голяма, има мехури, общо неразположение като треска и главоболие, трябва да потърсите медицинска помощ.
- Докато кожата се възстанови, е добре да се носят широки дрехи от меки естествени тъкани, които да покриват възможно най-голяма площ от тялото и да се избягват слънчеви лъчи през целия период на възстановяване, като се излиза навън само след залез слънце.
Науката доказа, че слънчевите изгаряния в детска възраст имат фатални последици. Те променят ДНК на клетката. А кожата е злопаметна. Тя „фиксира“ спомена от всяко слънчево изгаряне и го акумулира, като негативният ефект се наслагва.
Над 6 изгаряния в детството вече са предпоставка за сериозни заболявания на кожата в зряла възраст.
По-добре да се предпазим надеждно
За да се предпазите от слънчево изгаряне, трябва да носите широки леки дрехи, покриващи тялото, шапка и да пиете много вода.
Необходимо е използването на слънцезащитен крем с най-висок защитен фактор 50, който се нанася 20-30 минути преди излизане навън .Защитата трябва да се подновява на всеки 2-3 часа, особено след плуване.
Количеството не се пести и се покриват всички открити и незащитени от дрехи части.
Според новите стандарти 2 мг. фотозащитен крем се “полагат” на всеки квадратен сантиметър кожа. Едва 30 процента от хората обаче спазват това указание за дозата, сочат проучвания.
Крем, мляко или спрей
Слънцезащитният крем обикновено се прилага предимно по лицето, тъй като е по-плътен и се размазва малко по-трудно.
Млякото и спреят са подходящи за обширните части от тялото.
Съвременните средства гарантират защита както от А, така и от Б лъчите, като освен че пазят кожата от изгаряне, хидратират и подхранват с естествени и безвредни за мъниците съставки.
Мона Василева
Различните възрасти имат своите особености, когато става дума за забременяване.
Снимка: Shutterstock
Бременността може да бъде както приятно, така и много изненадващо очакване на срещата с бебето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари