Любопитни факти за промените ѝ през тези 9 месеца
Снимка: Guliver / Getty
Матката - органът, който пази, храни и осигурява оптимална среда за развитите на бебето, преминава през странни метаморфози през тези 9 месеца.
Теглото ѝ, което обичайно е около 50 грама, в деня на раждане вече достига 1 килограм.
Не само
теглото ѝ се увеличава 20 пъти, а обемът – над 500 пъти
Този интересен орган с крушовидна форм е удължен отгоре надолу и леко сплескан в посока към гърба. Дължината му е 8-9 см, най-широкото място е около 5 см, а теглото е едва 50 г., разказва АГ-специалистът д-р Маргарита Соник.
Тясно място
Тясната долна част на матката, така наречената шийка, я свързва с влагалището. Дължината ѝ е около 2 см. у в центъра минава цервикалният канал, който е пълен със слуз.
Няколко дни след оплождането лигавицата ѝ придобива синкав оттенък поради изобилието от кръвоносни съдове, които започват активно да я снабдяват с кръв. Това е един от признаците, по които по време на преглед лекарят установява бременност.
Ако бременността протича нормално, шийката на матката е твърда на допир и леко наклонена назад, цервикалният канал е затворен.
При риск от спонтанен аборт, шийката се скъсява и омекотява, а каналът леко се отваря. Това може да се установи по време на преглед с ултразвук. Затова бременните периодично се следят от техния лекар.
Три слоя
Матката има три слоя - ендометриум, миометриум и периметриум. Ендометриумът е вътрешният слизест слой. Той обгръща маточната кухина, има много кръвоносни съдове и е покрит с ресничест епител.
На 4-та седмица от бременността хорионът започва да пораства в ендометриума - външната зародишна мембрана, която напълно покрива ембриона. Тя осигурява храненето и вътрематочното дишане на бъдещото бебе до образуването на плацентата.
Заряд за мускулите
Средният слой на матката се нарича миометриум, който е изгладен от гладки мускулни влакна. Тези мускули се свиват и разтягат под въздействието на хормони. Те са най-силни, защото са предназначени да предпазват нероденото бебе от външни сътресения и да го изтласкват навън по време на раждането. Поради растежа и разтягането на тези мускули по време на бременността, матката се увеличава по размер.
Магичната промяна
- Около 5-6-та седмица от бременността матката се увеличава, което се установява при гинекологичен преглед. Тя нараства постепенно и все повече "крушата" става като "ябълка".
- До 8-та седмица размерът ѝ се увеличава около 2 пъти, до 10-та - 3 пъти (теглото става 140 грама), до 12-та - 4 пъти.
Снимка: Guliver / Getty
- При нормална бременност на 16-та седмица дъното на матката се намира точно в средата, между пъпа и срамната кост, разположена на 6 см над пубиса. Тя тежи 250 грама.
- От 20-та седмица лекарят започва да измерва обиколката на корема и височината на дъното на матката. По това време то е на около 12 см над пубиса. Постоянно растящата матка оказва натиск върху вътрешните органи – на пикочния мехур, ректума и стомаха. Затова позивите за ходене по малака нужда са чести, появяват се запек и киселини.
- На 24-та седмица дъното на матката е на нивото на пъпа. Поради увеличеното тегло на матката се увеличава притокът на кръв в областта на таза, кръвоносните съдове около, извън и вътре в ануса се разширяват и набъбват. В резултат на това могат да се появят хемороиди.
- На 28-та седмица дъното на матката е на 24-26 см над пубиса.
- След 30 седмица матката спира да расте, но размерът ѝ се увеличава поради факта, че бебето, което се развива в нея, я разтяга. Мускулните влакна стават по-тънки.
- На 32-та седмица горната част на матката се намира на 28-30 см над пубиса. Някои движения на детето вече могат да бъдат доста болезнени за майка му.
- На 36-та седмица дъното на матката е на 34-36 см над пубиса, близо до гръдната кост, което затруднява дишането на бременната.
Дългоочаквани предвестници
Обикновено след 36 седмици жената периодично усеща леки придърпащи болки в долната част на корема .Това са тренировъчни контракции на матката, така наречените контракции „предвестници“, които са много кратки.
На 40 седмица дъното на матката леко се спуска: поради изтъняване на мускулните влакна. Долният маточен сегмент се разтяга и главичката на бебето се спуска в малкия таз.
В навечерието на раждането матката вече тежи 1 кг, височината ѝ е 32 см, ширината - 20 см. Тя може да издържи на бебе с тегло до 5 кг. и повече.
Общо обемът на нейната кухина в края на бременността се увеличава с повече от 500 пъти.
Снимка: Guliver / Getty
В момента на самото раждане матката започва да се свива първо, за да се отвори шийката ѝ и да образува канал, през който ще премине детето.
Във втория етап на раждането, за изгонване на бебето, са необходими контракции.
И накрая, в ранния следродилен период, благодарение на тях, след раждане се отделя и плацентата.
Обратно развитие
Но това не е краят. Матката трябва да се върне към предишния си размер. След раждането окситоцинът продължава да се произвежда активно. Поради това през първата седмица теглото ѝ намалява наполовина.
В края на втората седмица тя вече тежи 350 г, в края на 3-та - 250. В края на 6-8-та - 70-75 г.
На първия ден след раждането дъното ѝ обикновено е на ниво на пъпа. През следващите около 2 седмици ще пада с около 1 см дневно.
Докато жената е в болницата, лекарите наблюдават контракциите на матката, за да са сигурни, че процесът протича правилно. А около 6-7 седмици след изписването е добре жената да посети гинеколога си за контролен преглед.
Мона Василева
Различните възрасти имат своите особености, когато става дума за забременяване.
Снимка: Shutterstock
Бременността може да бъде както приятно, така и много изненадващо очакване на срещата с бебето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари