Тези плодове обезболяват и пазят от болести
Илюстрация: Guliver / iStock
Вишните – по-малките сестри на черешите са незаслужено пренебрегвани, защото са доста кисел плод и се използват главно в сладка и компоти, но това е грешка, и обясняваме веднага защо: притежават много полезни свойства, от които е ценно да се възползваме в сурово състояние:
Те са мощен източник на антиоксиданти и противовъзпалителни компоненти. Тези вещества забавят стареенето и предпазват от хронични заболявания, включително сърдечносъдов болести, диабет, тумори, сенилна деменция и затлъстяване.
Защитават срещу диабет - Тези плодове имат изключително нисък гликемичен индекс, така че не провокират огнища на захар в кръвта. Това ги прави отличен превантивен продукт за защита от диабет и важен компонент на диабетната диета.
Гарантират здрав сън - Черешите са един от малкото хранителни източници на хормона мелатонин, който причинява сънливост. Проучвания показват, че в сравнение с плацебо, сок от вишни два часа преди лягане увеличава продължителността на съня с 1 час и 24 минути.
Пазят от артрит. Яденето на вишни е полезно при остеопороза и артрит, сочат резултати от няколко независими изследвания. Доказано е, че редовната им консумация облекчава болките в ставите.
Намаляват риска от поява на подагра – Този тип възпалителен артрит, причинен от кристализация на пикочна киселина в ставите, е изключително болезнен и казват, че не се лекува лесно, а страданията са големи, но медицинско проучвате уверява, че консумацията на вишни намалява болезнените атаки с 35%.
Свалят нивата на холестерола. Вишневият сок намалява общия холестерол, включително “лошия” тип холестерол - липопротеините с ниска плътност. А намаляването на холестерола само с 1% намалява риска от сърдечни заболявания с 2%.
Потискат болките в мускулите – Това е отличен ефект, от който могат да се възползват спортистите и хората, които преминават през интензивно физическо натоварване. Известно е, че след усилени тренировки тялото боли, но вишните с успех намаляват силата на болката.
Източник, превод Марина Атанасова
Калцият може да бъде въведен в тялото не само с млечни, а и с растителни продукти.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари