Здравословно е, калява имунитета
Снимка: Guliver / iStock
Майката изпада в паника, когато види детето си в локва кал. А недай си боже, да рови в мократа пръст, за да прави кюфтета от кал.
Спокойно! Учени доказаха, че игрите с кал са полезни и здравословни.
Те съветват – оставете детето да се наслаждава на играта, а след това го измийте добре. Спазването на стерилна хигиена и прекомерното дезинфектиране не са от полза за децата, обяснява Джак Жилбер, от университета в Чикаго, който е специалист по микробните екосистеми.
Освен известен учен в своята област, той е и баща на 2 деца. След раждането на второто, Жилбер започва по-задълбочено да изучава рисковете от околната среда за здравето на подрастващите и най-вече дали контактът с микроби застрашава здравето им. Така доказва, че бактериите са полезни, пише famili.fr.
След това публикува и книгата „Мръсотията е полезна: как микробите допринасят за развитието на имунната система на вашето дете“.
В нея ученият обяснява, че родителите опитват да гледат децата си в прекалено стерилна и чиста среда и ги изолират от всичко, което преценят, че е мръсно.
Другата им голяма грешка е, че не ги оставят в контакт с животни - било кучета и котки вкъщи или тези от двора на село.
„Ако детето си играе с кучето и то го лизне по лицето, нищо страшно няма да се случи. Нещо повече - този контакт може да е изключително полезен за здравето му. Той ще помогне за създаване на по-добър естествен имунитет, ще намали риска от алергии, астма и екзема“, казва Жилбер.
Стремежът средата около детето да е супер чиста и прекомерната употреба на антибактериални препарати не е от полза, доказаха и предишни проучвания. Защото, за да съзрее и да се развие правилно, имунната система постоянно има нужда от стимули. Като влиза в контакт с различни бактерии, тя „се обучава“ и става по-силна.
Децата от предишните поколения, както и тези, които растат на село, по-рядко страдат от алергии, именно заради възможността да бъдат по-често сред природата и заради постоянния им контакт с домашните животни, твърдят учените.
Адаптация Мона Василева
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари