Как да накараме детето да се влюби в зимните спортове

9 ценни идеи

30 Ноември 2019 г.
Как да накараме детето да се влюби в зимните спортове

Снимка: Guliver / iStock

В някой слънчев ден в родителските глави започва да се върти мисълта, че детето трябва да се научи да кара ски/сноуборд/кънки. Докато семейството узрее за тази идея, хлапето вече ще е навършило 3/5/8/12 години...

Кога е идеалният момент да го накараме да се влюби в зимните спортове? Уменията, които развиват хората чрез практикуването им и удоволствията, които тези спортове предлагат, са невероятно ценни на всяка възраст.

Но най-важно е да научите децата да спазват правилата за безопасност. Всъщност, има много важни неща, свързани с активния начин на живот през зимата, за които разказва Letidor.ru.

През зимата сме склонни да се отдадем на леност, ако не проявяваме самоинициатива, а заседналият начин на живот води след себе си куп проблеми. Затова главното е да възпитаме у детето още от малко любов към движението през всеки сезон, а падащият сняг за него да е не просто красива гледка, а още една възможност за спорт.

Колкото по-рано – толкова по-добре

Започнете да възпитавате любов към зимните спортове още в първите години на детето. Можете да го качите на ски чак, след като вече е стъпило съвсем уверено на краката си и може да върви и да тича. Иначе задачата би била и непосилна, и безсмислена.

Преди да навърши 4 години може просто да тренирате с малки ски под наем в близката градинка, но след това би било чудесно да му подарите първите негови ски и да отидете в планината.

Там може да видите много малки спортисти, които се спускат елегантно и спокойно по пистите - като големите. Мислите си, че те са уникални? Не, просто техните родители са били много търпеливи и са започнали с тренировките по спускане, след като детето вече е започнало да върви и тича съвсем уверено.

Снимка: Guliver / iStock

Личният пример е най-заразителен

Можете да обяснявате с часове колко са полезни ските, колко е модерно да се кара сноуборд, колко елегантни са движенията на кънки и да цитирате статии по темата от интернет. Но това, което детето вижда е, че стоите пред монитора и не се пързаляте никъде – нито на пързалката, нито на пистата. А да го накарате да си представи нещо на теория е доста по-сложно, отколкото да му го покажете лично.

Дори изобщо да нямате понятие от тези спортове, направете го заради него – заведете детето в планински курорт, защото то е по-склонно да прекарва времето си с вас, освен ако не говорим за тийнейджър в разгара на пубертета, разбира се.

Не очаквайте рекорди

Всеки родител мечтае за велики постижения на своето дете, но то може би изобщо няма такива намерения или не иска да реализира мечтите на големите. Така че прекалената амбиция е напълно излишна в тази посока – дори хлапето да се е научило добре да кара ски, сноуборд или кънки, не бързайте да му предричате професионална кариера или да го карате да се стреми към нея. Първо трябва да сте наясно доколко то е склонно да се занимава с дадения спорт, дали за него не е тормоз да тренира прекалено целенасочено.

Защото, в крайна сметка, всяка спортна кариера е свързана с дисциплина, ограничения, болка, травми и ранно „пенсиониране". И въобще, какво им е на любителските спортни занимания, просто за удоволствие?!

Снимка: Guliver / iStock

Личен треньор

Някои училища организират децата в групи по желание и ги водят на ски курсове, но в тези групи често можете да забележите хлапета, които се чувстват нещастни. Те страдат, че не могат да направят рало, че са неуверени на пистата, страхуват се да се спуснат... Или обратното – прекалено са самонадеяни, не слушат обясненията, не изпълняват нужните движения. И в двата варианта от тези деца няма да излязат добри скиори или бордисти, но вината не е у тях!

Не разчитайте, че един ски учител ще научи всичките 15 деца да карат добре. Досега не е измислено нищо по-добро от индивидуалното обучение в тази област и не, не бързайте да се притеснявате, че обучението ще ви излезе скъпо.

В ролята на треньор може да влезе някой ваш близък, който е добър скиор, някой съсед, приятел или чичо. И когато детето прояви потенциал и желание да се развива в белите спортове, можете да си позволите няколко частни урока, защото ще се изплатят в бъдеще – това е добра инвестиция.

Не спорт, а приключение

Това е правилното послание, ако решите да заложите на този вид детска активност. Малкото едва ли се интересува от патосни речи за ползата от спорта, но да се отправи на семейно зимно приключение е нещо съвсем друго.

Разкажете му колко е ценно зимното ориентиране, обещайте награда за издържливост или за пробягване на сто метра в снега без нито едно падане, въобще – постарайте се да мотивирате детето, така и вие ще се настроите на тази вълна – новият опит ще е ценен и за вас, ако разбира не, не се отнасяте към тези занимания като към поредното родителско задължение.

Снимка: Guliver / iStock

Не бързайте да купувате екипировка

Даже да сте уверени, че за детето ви е нужно само най-доброто спортно оборудване, не бързайте да купувате пълен екип за първата разходка в планината. Вероятността малкото да не оцени предимствата на новия спорт е голяма, както и рискът новата каска и ски обувки да бъдат заточени в килера до костюма за самбо, до комплекта за химически опити и други атрибути за различни хобита, които сте пробвали, а са му доскучали. Това е разочароващо, но възможно, така че проиграйте следния вариант:

Като начало заемете нужните неща от познати или под наем от ски училището, като, естествено, внимавате те да са качествени и по мярка – едни неудобни ски обувки могат да откажат всеки от по-нататъчни занимания, а това също би било жалко...

Мислете за здравето

Не мислете, че падането на снега е безобидно – то, както и изкълчения глезен на кънки могат да бъдат много болезнени, затова в началото на обучението предотвратявайте и избягвайте сериозни падания и сложни действия. Даже леката травма може да отврати детето от спорта за дълго и да се „обажда“ след години.

Винаги носете със себе си мини аптечка с мехлем за случаи на разтягане и удари, еластични бинтове и обезболяващо лекарство и преди всяко начало на тренировките напомняйте на детето да спазва техниката на безопасност и правилно каране.

Снимките като мотивация

Носете фотоапарат и снимайте детето и неговите първи спускания, направете му клип, за да сподели своя успех с приятелителите си – това също мотивира, а и ще бъдат хубави кадри за спомен, особено, когато се изтягате на плажа и преглеждате постиженията му през изминалата учебна година. Ако пък му провърви и стане известен спортист в бъдеще, тези умилителни фотографии от първите му спускания доста ще се харесат на феновете.

Снимка: Guliver / iStock

Полезното с приятното

Не завършвайте тренировката без нещо вкусно. Докато се приберете вкъщи, където ви чака обилен семеен обяд, има още време, но още на пистата изненадайте приятно детето си с нещо малко, но приятно за него – шоколадов бонбон, топъл чай, вкусен сандвич ще му дойдат доста добре.

 

Спорт

Спортуващите са с по-добър успех

Спорт

Спорт: майката е модел за момичето

Здраве

Спорт срещу депресия и за децата

Здраве

Какво да спортува 5-годишното дете?

Още от Здраве

Жена на консултация при лекар. Снимка: Shutterstock

Нежна помощ за „особената въраст“ на жената

Дете слуша ромон на вода със слушалки. Снимка: Shutterstock

 

Научете детето на лесен метод за успокоение и рeлакс

Жените често страдат от хронична умора.
Снимка: Shutterstock

 

Хроничната умора засяга по-често жените

Момиченце пие рибено масло. Снимка: Shutterstock

 

Витамини на таблетки или от храната

Разходките и игрите в гора носят редица ползи на децата.
Снимка: Shutterstock

 

Как почвата в горите е полезна за здравето на децата

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Събитието е с вход свободен.

Снимка: Младежки театър „Николай Бинев“ 

Блейк Лайвли

Снимка: Getty

Райън Дорси

Снимка: Getty

Предпочитанията към плода издават какви сме всъщност.
Снимка: Shuterstock

 

Мъж говори строго на жена. Снимка: Shutterstock

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Мъж говори строго на жена. Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

6 тайни сигнала издават, че той пробва да ограничава свободата ви

Зад милото поведение и комплимменти понякога стоят умели манипулации (част 1)

Бен Стилър и Кристин Тейлър. Снимка: Getty

 

Заедно

Съпругата на Бен Стилър разказа за първата им среща

Двамата се появиха за първи път публично заедно през 1999 г.

Жена на консултация при лекар. Снимка: Shutterstock

Здраве

Нежна помощ за „особената въраст“ на жената

Хомеопатията е ефективна подкрепа във всеки етап от живота й

Карли Клос. Снимка: Instagram

Заедно

Супермоделът Карли Клос обяви, че пак е бременна

Моделът очаква трето дете от съпруга си Джошуа Кушнер

Кафе, разтворена книга и букет от нарциси. Снимка: Shutterstock

Самонараняването се случва често сред тийнейджърите.
Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Кое кара детето да се самонаранява

Това се оказва по-често, отколкото предполагаме, особено сред тийнейджъри

Деца, които са отегчени. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Има полза: Понякога детето трябва да скучае

Скуката тласка децата да се развиват и да търсят нови преживявания

Майка, която кърми. Снимка: Shutterstock

 

Бременност и раждане

Лична изповед: Кърменето е много трудно

Майка разказва за болките, страховете, съмненията, отговорността ...

Маколи Кълкин и Бренда Сонг. Снимка: Getty

Заедно

Бренда Сонг призна, че Маколи Кълкин не може да шофира

Разказа и други шокиращи факти от семейния им живот

Баща и син редят констуктор. Снимка: Shutterstock

 

Мнение на специалиста

Как да споим здраво отношенията с детето

Психолог дава 7 съвета за изграждане на топла връзка между родители и деца