Имам много пациентки от елитните гимназии, обяснява проф. Милко Сираков
Майка и дъщеря говорят. Снимка: Shutterstock
Световната статистика сочи, че пубертетът в отделни части на света започва все по-рано – на 8- 9 години. Като „виновници“ за това се сочат замърсяването на околната среда с пластмаса и пестициди, наднорменото тегло на децата, обездвижването, консумация на подсладени напитки, ендокринни нарушения ...
Обърнахме се към специалиста по детско-юношеска гинекология от АГ „Майчин дом“ София проф. Милко Сираков с въпрос дали този процес на по-ранно полово съзряване се наблюдава и у нас и кои са най-честите гинекологични смущения при момичетата в тази възраст, за които родителите трябва да са нащрек.
Снимка: авторът
Проф. Сираков на каква възраст момичето получава първата си менструация?
У нас момичетата получават първата си менструация най-често на 12 години. През първите две години цикълът може да не е съвсем редовен. Но в тези 2 години особено важно е как живее детето, какъв е режимът му на живот, как се храни, дали спортува.
В тази възраст стресът има особено значение. Имам много пациентки от няколко елитни гимназии в София. Там изискванията са изключително високи, децата са страшно натоварени и стресирани. Това се отразява на месечния цикъл. По нарушенията аз правя извод за психическия натиск, на който са подложени. Силният стрес може дори да спре менструацията.
Пубертетът при момичетата у нас започва на 10 години и половина - година и половина преди идването на първата менструация. С нейното идване на около 12 години завършва първата част на пубертета. Оттам нататък има около 2 до 5 години за донастройка, за узряване и пренагласа на всички хормонални взаимоотношения.
Нямам впечатление обаче, че пубертетът започва по-рано. Това е така само при някои етнически групи. При ромските момичета първата менструация идва някъде към 9-10-годишна възраст. Няма как това да се обясни, но е факт.
Какво друго може да наруши цикъла?
Честа причина за спиране на менструацията са неразумните диети. В пубертета момичето е става доста чувствително към външния си вид. Това се засилва особно, ако чуе коментари от съучениците си за килограмите и това как изглежда. Изведнъж то решава да вземе мерки и се подлага не на хранителен режим, а на гладуване.
Може за месец-два да отслабне 20 килограма. Това задължително води до спиране на менструацията. Понякога всички системи така блокират, че 1-2 години не можем да възстановим функциите им и то при условие, че начинът на хранене и на живот вече са се променили и са в съответствие с препоръките ни.
Имах едно момиче, което лекувах повече от 4 години след като менструацията ѝ спря.
Изследването на хипофизарните хормони, които стимулират яйчниците, установи, че стойностите им не са в граница. Когато това се случи, цикълът спира. Причината често е диета или силен стрес. Започваме с психотерапия, за да променим начина на хранене и някак да намалим стреса. Даваме медикаменти. Те обикновено заместват хормоните, които организмът не произвежда.
Ако момичето започне да се храни нормално и да живее нормално, в рамките на половин година, цикълът може да се възстанови. Но имам няколко случая, при които това не се случи дълги години.
Веселина Мончева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари