Дишане, напъване, релакс – това се учи
Бременна гушка плюшена играчка. Снимка: Shutterstock
В идеалния случай трябва да се подготвите за раждане още преди бременността: да се откажете се от лошите навици (няма да ги напомняме), да вкарате теглото в норма и да се отървете от излишните килограми, или да качите малко чрез изграждане на мускулна тъкан (не мазнини).
Следващият етап е подготовката на тялото за по-големитте натоварвания на гръбначния стълб и на ставите.
Можете да подобрите състоянието на мускулите, връзките и подвижността на ставите чрез фитнес: стречинг, йога или плуване. Това ще е от помощ за по-лекото износване на бременността и раждането, разбира се, обяснява акушер гинекологът д- р Мария Селихова.
Добре е още докато планирате бременност, да минете на пълен преглед при акушер-гинеколог.
Това е нужно, за да се открият и проследят възможни обостряния на хронични заболявания и да се лекуват навреме.
Бъдещата майка трябва да бъде емоционално настроена към раждането и да преодолее своята тревожност. Ако й е трудно да се справи сама, да потърси помощ от психолог.
Добре е също така да се запише на курсове за бъдещи родители, където ще научи:
По време на раждането е препоръчително да следвате препоръките на лекарите.
В съвременните родилни домове акушер-гинеколозите се опитват да проведат раждането възможно най-физиологично за майката и детето.
Забраните да се движите и да лежите между контракциите останаха в миналото.
Много жени са притеснени от болезнените контракции или когато водите им изтеккат. Основното правило е да слушат лекаря, без да се паникьосват.
Крещенето не помага, но понякога разтоварва. Паниката пречи. Когато настъпи стрес и паника , нивото на адреналина в кръвта се повишава. Известно е, че той е естествен антагонист на окситоцина. Адреналинът блокира окситоцина и контракциите отслабват. А това може да забави и затрудни процеса на раждане.
През първия етап на раждането, когато жената има контракции, а шийката на матката се разширява, правилният начин на дишане е следният: трябва да вдишвате бавно през носа и да издишвате бавно през устата, можете да направите устните си на тръбичка.
Ако искате да издавате звуци, особено когато вече са останали последните сантиметри за пълното разширяване на шийката на матката, можете да го правите, докато издишвате: да бръмчите, ръмжите, стенете ..
По време на напъване дишането на майката се променя. За разлика от контракциите, напъните могат да бъдат контролирани – забавени или засилени.
Тук трябва да следвате командите на акушер-гинеколог.
Ако лекарят ви забрани да напъвате, дишането моге да ви помогне да ограничите усилията си – дишайте леко, повърхностно, с кратки вдишвания и издишвания.
Когато лекарят ви позволи да напъвате, трябва да съберете сила, да поемете дълбоко въздух, да задържите дъха си.. Когато започнете да напъвате, издишайте плавно.
За да се улесни раждането, е важно жената да се подготви за бременността и ражданетоне само физически, но и психо-емоционално.
От 25-28-та седмица е добре да се занимава и проучи някои теми за родителството:
Основното при раждане е да остане спокойна, защото целият процес зависи от настроението на майката.
Мона Василева
Бременността може да бъде както приятно, така и много изненадващо очакване на срещата с бебето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари