Защо е добре разликата между децата да е поне 3 години, обяснява специалист
Бременна жена гушка порасналото си дете. Снимка: Shutterstock
Всяко семейство самостоятелно решава кога е готово за следващото дете. Но до този момент тялото на майката трябва да бъде напълно възстановено. Затова експерти съветват жените да не бързат.
Между края на една и началото на следващата бременност е важно да се спазва разумен интервал. Той не трябва да е твърде къс, но не бива и да е прекалено дълг.
Сега все повече семейни двойки отлагат раждането на първото си дете, заради амбиции в кариера и желание за финансова стабилност. В резултат на това първородното се появява, когато майката вече е преминала 30 години. Въпреки, че на всички е известно, че най-благоприятна възраст за раждане на деца, е ограничена.
В същото време бързането може да навреди на здравето на жената. Защото през първата година след раждането, майката трябва да се възстанови, а кърменето и производството на мляко е сериозна тежест.
Освен това, колкото по-малко е първото дете, толкова за майката е по-трудно и физически, и емоционално да издържи следващата бременност.
Експертите смятат, че минималната разлика между най-голямото и най-малкото дете е 3 години.
Откъде идва тази цифра?
Момиченце гушка новородената си сестричка. Снимка: Getty
Всичко е съвсем просто: необходими са 9 месеца, за да се роди детето, поне 9 месеца ще са необходими за възстановяване на тялото след раждането и около една година за кърмене.
Така сборът е два години и половина.
Последните проучвания обаче сочат, че този интервал не е достатъчен за пълното възстановяване на майката.
Затова оптималната възрастова разлика между децата трябва да е поне е 3 години.
Ако жената е родила със секцио, лекарите ще я посъветват да направи тригодишна пауза между раждането и следващото зачеване. Белегът, останал върху матката, трябва да заздравее и укрепне достатъчно, за да издържи натоварването при следващата бременност.
Що се отнася до възстановяването на тялото, бременността и раждането предизвикват истинска хормонална буря. Въпреки че пиковете и спадовете са напълно естествено явление, трябва известно време хормоналният фон, менструалният цикъл, съставът на кръвта, нивото на микроелементи, протеини и витамини да се нормализира.
Преценете сами. Жената износва бебето си под "защитата" на прогестерон и други хормони, които плацентата произвежда.
Когато започне раждането, нивото на прогестерон спада рязко, а нивото на простагландини, естроген и окситоцин в кръвта на бъдещата майка се увеличава.
След раждането тези хормони рязко намаляват.
Успоредно с това, за да започне да произвежда мляко, нивото на хормона пролактин и някои други вещества започва да расте. По време на кърменето нивото им остава високо, но се променя на вълни: колкото по-дълъг е интервалът между храненията, толкова по-малко е пролактинът в кръвта.
След стихването на хормоналната буря, менструалният цикъл се възстановява . Това означава, че жената теоретично е готова да зачене следващото бебе. Но само теоретично. Съветът на лекарите е да изчака поне 3 години, но да не отлага твръде дълго.
Прекомерно дългият интервал между две бременности връща нещата в изходно положение.
Ако интервалът между две забременявания е над 5 години, тялото на жената губи „спомена“ и състоянието ѝ е като по време на първата бременност.
По материали на Parents. Мона Василева
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари