Най-добрите средства за борба с газовете и рефлукса

Ето как да облекчите дискомфорта в коремчето на вашето бебе

18 Май 2023 г.
Най-добрите средства за борба с газовете и рефлукса

Бебе плаче. Снимка: Shutterstock

За разлика от възрастните, бебетата не могат да се контролират при изпускането на газове. Нещо повече, тези звуци, както например плача, обикновено са индикатор, че бебето има нужда от нещо.

Храносмилането е сложен процес, дори и при децата. Днес ще ви представим различните нужди при този процес и как да помогнете на новороденото, ако то ви подсказва, че има някакъв коремен дискомфорт.

Бебе се наслаждава на масажа. Снимка: Shutterstock

Откъде идва това цялото количество газове

Той идва от два източника: безвредни бактерии, които разграждат несмлени захари в дебелото черво, и поглъщане на въздух по време на плач и хранене.

Някои кърмени бебета могат да отделят прекомерно количество газове, когато майките им ядат газообразуващи зеленчуци, като броколи, карфиол, зеле, боб и т. н. Храненето на бебетата с твърде много плодови сокове също може да причини газове, както и подуване на корема, болки и диария.

Как да облекчите болките на бебето

Може да предотвратите появата на газове, като нахраните детето, преди да е заплакало - сигнал, че е прекалено гладно, за да чака повече. Когато го храните, действайте спокойно, защото бързото хранене увеличава приема на въздух. Ако не кърмите, а използвате адаптирано мляко, внимателно проверете отвора на биберона на шишето, за да сте сигурни, че не е прекалено голям или твърде малък.

Но ако въпреки усилията бебето продължава да изпитва дискомфорт, причината може да са газове. Можете да помогнете на задържаните газове да се раздвижат, като масажирате нежно коремчето му с движения по посока на часовниковата стрелка, докато лежи по гръб. Или го дръжте здраво над ръката си в позиция с лице надолу. Ако и тези техники не дадат резултат, се консултирайте с педиатър.

Колко често трябва да оригвате бебето

При повечето бебета оригването по средата на храненето и след това освобождават излишния въздух. Опитайте се да оригвате бебето си по време на естествените паузи в храненето, например когато то забави темпото, след като свърши първата гърда. Макар че някои деца трябва да се оригват по-често, много родители правят грешката да прекъсват храненето с ненужни опити за оригване. Това удължава времето за ядене, изнервя гладното бебе, което следователно води до увеличаване на погълнатото количество въздух. Това от своя страна може да причини незабавен дискомфорт, да накара бебето да се почувства сито, преди да е приключило храненето си.

Използвайте някои от традиционните методи за оригване в споменатите естествени паузи. Ако не проработят и малкото не се оригне до няколко минути, възобновете храненето. Ако и тогава бебето все още показва признаци на дискомфорт, продължете с опитите за оригване.

Защо бебетата плюят и повръщат след ядене

Храненето на бебето е приятно, но може да бъде и неприятно преживяване, като се има предвид, че половината от здравите новородени плюят ежедневно. Медицинският термин за плюенето е гастроезофагеален рефлукс, наричан съкратено ГРБ или просто рефлукс. При ГРБ стомашното съдържимо (включително храна, слюнка, въздух, стомашни киселини и други храносмилателни сокове) се връща обратно в хранопровода, а понякога и през устата.

При кърмачетата ГРБ достига своя пик на 4 месеца, като засяга еднакво близо 70% от кърмените и хранените от бутилка бебета. В повечето случаи те израстват състоянието между 6 и 12-месечна възраст, след като се научат да седят, започнат да се хранят с твърди храни и прекарват повече време в изправено положение.

По-тежката форма на ГРБ, наречена гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), засяга около едно на 300 кърмачета. Тя се появява, ако честият рефлукс на стомашни киселини води до увреждане на лигавицата на хранопровода. Бебето с такъв проблем плюе или повръща повече от обичайното, задушава се или се дави, отдръпва се от шишето или биберона или е раздразнено по време и след хранене. За разлика от изплюването, повръщането може да бъде симптом на голямо разнообразие от медицински проблеми. Повтарящите се повръщания, които започват около 3 до 5 седмици, може да се дължат на удебеляване на мускула, където стомахът се влива в тънките черва. Това състояние, известно като пилорна стеноза, изисква незабавна медицинска помощ и малка операция. Уведомете лекаря, ако то повръща след две или три последователни хранения, има повръщано с кръв или жълти петна, има подут или чувствителен корем, отказва да пие или повръща заедно с други придружаващи симптоми.

Майка масажира бебешкото коремче. Снимка: Shutterstock

Как се лекува този проблем

Обикновено промените в начина на живот и хранене, използвани за лечение на това състояние, могат да помогнат за облекчаването му. Но ако тези методи не помогнат, педиатърът може да ви предпише лекарства за намаляване на епизодите на рефлукс чрез ускоряване на изпразването на стомаха или за предпазване на лигавицата на хранопровода от увреждане от киселини чрез потискане на производството на стомашни киселини.

Антиацидите обаче обикновено не се препоръчват за бебета. За да се определи истинската причина за лошото здравословно състояние на бебето, педиатрите могат първо да поискат хранените с адаптирано мляко бебета с тежък рефлукс да бъдат прехвърлени на формула с протеинов хидрозолат, която не съдържа краве мляко, за седмица или две, за да видят дали симптомите ще се подобрят. По същия начин майката на кърмачето може да бъде помолена да изключи кравето мляко от диетата си за пробен период.

Как да намалите рефлукса

Няколко промени в начина на живот могат да ви бъдат полезни. Например опитайте се да държите бебето възможно най-изправено по време на хранене, не го излагайте на движение веднага след хранене, избягвайте тютюневия дим. Тези и много други съвети могат да намалят рисковете от ГРБ.

Елена Николова – по материали от Parents

Още от Здраве

Малко дете се държи за главата. Снимка: Getty

Защо 3-годишните често се оплакват от главоболие

Колкото по-рано започнете прегледите при зъболекар, толкова по-добре.

Снимка: Shutterstock

Първото посещение при зъболекар

Бебе с майка си. Снимка: Getty

 

6 признака на родова травма, които ви преследват цял живот

Във фазата на съзряване е важно да подкрепяме децата.

Снимка: Shutterstock

Тийнейджъри: хормони и излишни килограми

Бъдете особено внимателни при почистване на ушите на детето.

Снимка: Shutterstock

Почистване на ушите на детето

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Жена и мъж спорят. Снимка: Guliver / iStock

Мнение на специалиста

10 причини за семейните кризи

Тези моменти тестват издържливостта на всяка двойка

Приянка Чопра и Ник Джонас и Малти Мари. Снимка: Instagram

Новини

Приянка Чопра и Ник Джонас със семеен портрет в бяло

Звездното семейство празнува началото на пролетта в Индия

Дете, което решава тест. Снимка: Getty

Малко дете се държи за главата. Снимка: Getty

Здраве

Защо 3-годишните често се оплакват от главоболие

На какво може да се дължи болката и какъв специалист да търсим

Отворена книга, кафе и иглики. Снимка: Getty 

 

Мъж и жена ядат пица. Снимка: Getty

За семейството

Как да съхраним брака след 10 години съжителство

Връзката между двама души е сложен процес, който изисква работа

Някои факти за новородено могат да ви учудят.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

6 любопитни неща за новородените

Може би не знаете това или сте го чували, но не сте обръщали достатъчно внимание, преди самите вие да имате дете

Снимка: Getty

Мнение на специалиста

Заменете командите с хитри предложения

Как да накараме детето да ни слуша