Той може да превотврати депресията и да предпази психиката
Нервният срив е защитна реакция на организма.
Снимка: Shutterstock
Всички си изпускаме понякога нервите – било защото шефът ни мъмри (абсолютно незаслужено!), задачите, които сме си поставили за деня, се окажат непосилни, или детето е скрило телефона на мама в тоалетната. Но трябва да знаете, че да си изпуснете нервите не е толкова лошо, колкото изглежда.
Понятието „нервен срив“ се употребява във всекидневния език – понякога прибързано, когато даден човек е подложен на прекомерен стрес и реагира на него. Но от психологична гледна точка то означава много повече. Психотерапевтът Линда Примел обяснява защо нервният срив може да се отрази благоприятно на психиката.
Линда Пример: „Нервният срив може да се отключи от трайно високо ниво на стрес, но също и чрез травматични събития. Към симптоматиката спадат симптоми като сърцебиене, световъртеж, гадене, нарушения на съня и силно безпокойство до паник атаки. Освен това пациентите често съобщават за стесняване на съзнанието, а при травма – и за непрестанно кръжене на мислите около създадената ситуация. Първите симптоми се появяват непосредствено след травматичното събитие. Ако се задържат по-дълго от два дни, говорим за остро излагане на физически или емоционални стресови фактори“.
Линда Примел: „По принцип нервният срив е защитна реакция на организма. Реакцията на натоварване е естествена част от процеса на преодоляване, която ни помага да се справим на момента с шокиращото преживяване“. Освен това нервният срив може да предотврати депресии. Мнозина достигат до задънена улица в живота си, когато и най-дребното нещо изисква прекомерно усилие. А когато психиката стачкува, не след дълго и тялото дърпа аварийната спирачка.
Резултатът може да е бърнаут или депресия. Според психологията на емоциите нервните сривове, тоест предвестниците на депресиите, трябва да се приемат и изживяват. По този начин негативните емоции се обработват и губят натоварващата си енергия. Това ще рече, че да излееш всичко от себе си – включително чрез плач, крясъци и вилнеене - е здравословно и пречистващо. Линда Примел потвърждава това и казва: „Симптомите могат да се възприемат като ранен предупредителен сигнал. Ако се приемат сериозно и се вземат навременни мерки, това може да предотврати развитието на депресия“.
Важно е да придържате детето още при първите му стъпки, но го правете правилно.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари