Това се случва при 5% от децата, обяснява педиатър
Дете, което плаче. Снимка: Shutterstock
Американската писателка Софи Брикман разказва за ужасна ситуация – при изблик на гняв и силно недоволство 18-месечният й син започнал буквално да се задушава. И в истеричния пристъп, посинял и престанал за момент да диша.
Детските истерии са доста чести във възрастта 1,5-3 години.
По това време хлапетата преминават през определен етап на психологическо развитие, който често се нарича “криза на втората година.“
През този период емоциите са силни, но малчуганите не умеят да ги контролират. Щом започнат да плачат, понякога няма начин да бъдат успокоени.
Детето може да се търкаля по пода, да пиши пронизително и да има конвулси. Понякога в този момент то посинява и спира да диша, и това е наистина плашещо.
Именно това е феноменът, с който се сблъсква Софи Брикман.
Дете, което плаче в пристъп на гняв. Снимка: Getty
5% от децата, когато изпаднат и истерия, спират за кратко да дишат.
Това не е съзнателно поведение, а рефлексивна реакция към стрес или чувство на неудовлетвореност, когато хлапето не получава това, което иска, обясняват педиатри. А съветът им е по време на пристъпа родителите да го пазят от неволно нараняване, да го вземат на ръце, за да не си удари главата.
В същото време те не съветват родителите да изпълняват всички капризи на хлапето, само и само, за да не се стига до подобни ситуации.
Софи не се вслушала в думите на педиатъра. И след като изчела куп научни статии, решила , че ще открие начин как да избегне причините за силния детски плач.
Тя изпробвала и препоръчаните във форумите трикове, за да опита да предотврати това страшно задържане на дъха.
Софи изпробвала всики методи. Те помогнали. В резултат на това за две години синът й имал само пет пристъпа на краткотрайно спиране на дишането.
Майка гушка и успокоява детето си. Снимка: Getty
Много родители дори не знаят за това рядко явление.
Тези атаки се наричат цианотично задържане на дъха и са характерни за деца от шест месеца до четири (по-рядко шест) години.
Обикновено с възрастта тези присъпи преминават сами.
Основната препоръка на лекарите е да предпазите детето от самонараняване и ако е възможно, да избягвате подобни ситуации.
Предполага се, че в 20-35% от случаите проявата на такива атаки е наследствена.
Смята се, че задържането на дъха по време на истерична криза се дължи на нарушена регулация на автономната нервна система.
Лекарите също имат предположения, че при цианотично задържане на дишането, терапия с препарати, съдържащи желязо, може да помогне, дори ако детето няма анемия.
По материали на Scary Mommy, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари