Въпреки че нямат ефект и са опасни, много родители ги прилагат
Популярните бабини методи понякога помагат при лечение на респираторните заболявания, подобряват състоянието, но има и такива, които са абсолютно безполезни.
Най-вредните от тях коментират спициалисти.
Пластири
Синапени пластири или компреси, които загряват гърба и гърдите, се предписваха едно време за лечение на кашлица. Основният принцип на този метод е да се затоплят тъканите в областта, където се намират белите дробове. Смятало се, че помага при бронхит и пневмония.
„На практика обаче топлината прониква само до дълбочина от сантиметър. Всъщност се загрява само кожата, не и вътрешните органи. В допълнение, процедурата може да доведе до изгаряне на кожата“, обяснява педиатърът д-р Екатерина Потеряева.
Инхалации
Детето стои над тенджера с вряла вода, в която се добавят етерични масла. Прилага се често за лечение на кашлица. Има обаче реален риск от изгаряне.
Освен това при силно нагряване етеричните масла губят полезните си свойства и големите капки пара не винаги проникват в белите дробове.
По-разумно е да се използва специален инхалатор, който разпръсква парата на ситни частици а в комбинация с физиологичния разтвор или други лекарства, процедурата е ефективна и облекчава кашлицата.
Витамин С
В миналото се смяташе, че ако детето се разболее, трябва да му дадете ударна доза витамин С - тогава ще оздравее по-бързо.
„Няма научни изследвания, доказващи ефективността на витамин С при лечение на остри респираторни вирусни инфекции. За момента това е непотвърден мит. Освен това винаги съществува риск от предозиране, което също може да навреди на детето“, обяснява педиатърката.
Разтриване с ракия или оцет
Този метод често се използва за понижаване на температурата. И действително може да охлади детето, но със същия ефект може да му се направи студен компрес с вода.
Освен това при разтриване с ракия или оцет може да увредите кожата му. Съставките проникват през кожата, навлизат в кръвта, причинявайки отравяне.
UV (ултравиолетово лъчение) лампи
Често се използва при ринит (възпаление на синусите). За тази процедура се продават специални устройства с различни дюзи.
Ултравиолетовите лъчи обаче не влияят на вирусите, които провокират тази хрема, но те могат да увредят носната лигавица.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари