Какви са последиците от стреса за нея и за бебето в утробата
Бременна релаксира в басейна. Снимка: Getty
Бременността сама по себе си е стрес за организма, а натоварването с допълнителни негативни емоции може да е още по-опасно. То застрашава не само здравето на майката и увеличава вероятността от спонтанен аборт, но води до развитие на различни патологии при детето.
Много често, когато бременна попадне в болница с диагноза „риск от спонтанен аборт“ или „преждевременно раждане“, се оказва, че причината за това е стресова ситуация.
„В резултат на безпокойство тялото произвежда хормона кортизол - хормона на стреса. При високи концентрации и продължителна секреция той може да проникне през плацентата и да се предаде на плода. Безпокойството и тревожността засягат функционирането на щитовидната жлеза, водят до нервно изтощение, намален имунитет и като следствие до вирусни инфекции, затлъстяване и др.Те могат да нарушат развитието на плода, а понякога да довадат и да спонтанен аборт“, предупреждава гинекологът д-р Виктория Фисюк.
Бременна, която е тревожна. Снимка: Getty
Ако бъдещата майка често е нервна, тя започва активно да произвежда катехоламини - група хормони, синтезирани в надбъбречните жлези.
Те могат да причинят спазъм на плацентните съдове и да доведат до хипоксия, състояние, при което на плода му липсва кислород.
Постоянните тревоги и страхове влошават здравето на бъдещата майка, чиято токсикоза може да се влоши.
Алергични реакции, проблеми със сърдечно-съдовата система - детето би могло да избегне всичко това, ако майка е спокойна по време на бременността.
Дългосрочното състояние на стрес в утробата впоследствие води до метаболитни нарушения, сърдечно-съдови заболявания, хипертония, хиперлипидемия (повишени нива на холестерол и други липиди в кръвта), диабет и затлъстяване.
Поради неврозата тялото на бъдещата майка произвежда глюкокортикоиди - хормони, които могат да причинят усложнения при развитието на плода. Най-сериозните са забавяне на говора и аутизъм.
Високото ниво на тревожност може да доведе до хиперактивно разстройство с дефицит на вниманието.
Холандски учени алармираха, че това е особено опасно в периода от 12 до 22 седмица на бременността и последствията идват дори след 20 години.
Сериозните психосоматични промени при новородените също са пряко свързани с протичането на бременността.
Бременна следи движението на бебето в утробата. Снимка: Getty
Когато майката носи момиче, това може да повлияе на репродуктивната му способност в бъдеще, да наруши овулаторния му цикъл и способността да зачене и да има деца.
Ако майката е бременна с момче, това може да се отрази на сперматогенезата в бъдеще. Разбира се, става дума за дългосрочно излагане на стрес, което, за щастие, е рядкост, обясни гинеколожката.
И побърза да успоки бременните:
Женското тяло е устроено по такъв начин, че може самостоятелно да компенсира, да „унищожава“ лошите хормони и да „не им позволява“ да достигнат до плода.
Следователно дребните притеснения, притеснения или страхове не са толкова опасни.
Бременността е най-прекрасното време в живота на една жена, така че тя трябва да се научи да се наслаждава на всичко в този период. И тогава отпускът по майчинство се помни, защото бъдещата майка има възможност да се посвети на любимото си семейство.
Разбира се, страховете за бъдещото бебе често тревожат всяка бременна, но тя трябва да може да ги преодолее и да се успокои.-
„Никога не се обвинявайте, че сте нервна по каквато и да е причина – вината е по-разрушителна от тревожността“, предупреждава лекарката.
- Насладете се на : слънцето, пеенето на птици, четенето на хубава книга.
- Гледайте любими филми, слушайте музика, посещавайте музеи (днес това е достъпно онлайн), правете това, което обичате.
- Излезте навреме в отпуск по майчинство, насладете се на чувството си на щастие. Започнете да правите това, за което отдавна сте мечтали.
Бременна мечтае за бъдещето. Снимка: Getty
- Полезни са часовете по йога за бременни жени, разходките на чист въздух, рисуването - методите на арт терапията отвличат вниманието и ви настройват на положителна вълна.
- Пейте. Възможно по-често. Може просто да „тананикате“ - дълго „мммммммм“ дава правилната вибрация и дихателно упражнение, което ще бъде полезно по време на раждане.
- Упражненията за релаксация са задължителни! Можете да седнете на стол или на пода по турски, легнете на лявата си страна. Затворете очи. Забравете за всички проблеми и заобикалящата суматоха. Дишайте спокойно и дълбоко, сякаш вдишвате слънчевите лъчи и те ви изпълват с чистота и лекота.
- Комуникация с вашето бебе в утробата. Установете контакт с него и ще усетите подкрепата му.
- Посетете вашия лекар и той ще ви убеди, че всичко е наред.
- Не пренебрегвайте рутинните прегледи.
Доказано е, че подобни релаксиращи сесии са от полза не само за майката, но и за бебето. Още в утробата то ще се убеди, че светът е красив и удивителен и е напълно подходящ за живот заедно с мама.
Мона Василева
Постоянното връщане на негативното пречи да излезете от депресивното състояние.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари