По този начин не само ще се забавлявате заедно, но и ще стимулирате неговото развитие
Снимка: Shutterstock
Има ли начин да забавлявате умно бебето от раждането до първите му самостоятелни стъпки? Ето 10 лесни и забавни игри от 0 до 12 месеца, подходящи за насърчаване и стимулиране на неговото развитие. Така то ще опознае света, своето тяло, движенията и ще създаде силна връзка с майката или бащата.
Тези игри са съобразени и с естествените двигателни етапи, които следва развитието на бебето. Не предвиждайте и не изпреварвайте действията на бебето, защото така му пречите. Когато на 2-3 месеца се опитва да достигне нещо, то упражнява уменията си за решаване на проблеми. Всъщност движението и откриването на това, което може да направи с тялото си, са основното предизвикателство за всяко дете през първата година от живота му. Ето защо е важно да не правите нищо насила и да не го ограничавате, а само да го стимулирате.
Обособете кът за игри на пода, застелете мек килим и се разположете с бебето на него. Там то ще се движи свободно и пространството му няма да е ограничено.
Снимка: Shutterstock
Сложете бебето по корем, а пред него поставете на безопасно разстояние огледало. Лежането по корем насърчава движението и стимулира мозъчните пътища. Освен това улеснява и оттичането на каналите между ушите и носа, които се запушват доста лесно, причинявайки ушни инфекции.
В огледалото може да се оглеждате заедно и да играете с вашите образи. Бебето ще се стреми да повдигне главата си, затова не е добре играта да продължава повече от десетина секунди. Но пък може да я повтаряте по няколко пъти на ден.
За да заинтригувате бебето (възраст - около 2-3 месеца) и да го стимулирате да протегне ръцете си, може да поставите мек предмет пред него, удобен за хващане. Цилиндърът от плат е идеален за тази цел. Може да повтаряте играта, но нека не продължава повече от минута.
През първите месеци от живота си бебето не се нуждае от много неща. Но е добре да му осигурите една мека постелка, върху която може да го оставяте с меки играчки. Важно е те да са безопасни за него.
Разпределете ги на места, които то може да достигне с ръце, а не ги давайте директно в ръцете му. Така то ще упражнява координацията на движенията, необходими за улавяне на предмета.
Пеенето и рецитирането на стихчета благоприятства развитието на езика и също така е възможност за „обучение“ на движение и ритъм чрез извършване на сензомоторна стимулация. Това е забавна игра за бебето, особено на възраст 2-3 месеца.
Може да повтаряте няколко пъти през деня, но за не повече от няколко минути. Добре е всеки път да повтаряте едни и същи движения, тъй като това приковава вниманието на бебето.
Веднага след като се роди, бебето визуално възприема това, което го заобикаля, но не може да разбере какво вижда и не фокусира добре. Всъщност зрението продължава да се развива и след раждането му, благодарение на сигналите, които мозъкът получава от другите сетива (и от движението).
Проследяването на движещ се обект с очи е едно от първите важни постижения на бебето. След като навърши 2-3 месеца, може да включите и цветни въртележки, които да закачите над леглото му. По този начин то започва да развива възприятие за дълбочина и чувство за дистанция. Всеки родител се трогва, когато малкото движи юмруци и отваря ръка, за да се опита да хване висящите играчки на въртележката.
Допълнително може да тренирате зрението му като поставите бебето легнало на мек килим на земята и му покажете цветна въртележка, направена от хартия. Завъртете я бавно пред него и вижте как то ще се опита да следи движението. На по-късен етап, може да го стимулирате да се опита да спре с ръка въртележката.
Снимка: Shutterstock
Класическа игра за движение, която забавлява най-малките и подпомага развитието на раменете и ръцете им. Поставете детето по корем и леко повдигнете краката му, като го подканите да се движи на ръце. За да е по-забавно, може да пеете детска песен, която то свързва с определени движения. Това е подходяща игра само, ако ръцете на детето са вече достатъчно силни!
Още преди да се научат да вървят стабилно, малките деца са очаровани от стъпалата (особено около 8-10 месеца). Изкачването по стъпалата е отлично упражнение за мускулния тонус. Под ваш контрол разбира се!
Също толкова полезна и забавна е играта със стълба от хартия, поставена хоризонтално на пода. Ако е и боядисана в различни цветове, това би насърчило развитието на хроматичното съзнание на детето.
Докато щастливо пълзи из къщата, бебето тества двигателните си умения, но ще му бъде забавно да открие оставена от вас картонена кутия, която крие изненада. Още по-вълнуващо е да построите дом от голям кашон, в който детето да влиза и играе.
Тази игра е много полезна за стимулиране на детето да намери решение чрез подобряване на координацията си.
Когато отваря и затваря вратите на кухненските шкафове, изпразва ги от съдържание и ги пълни отново, детето всъщност се учи и упражнява основни движения, важни за неговия растеж.
Превърнете това в игра и не му се сърдете. За да го стимулирате да разпознава цветовете и различните форми, може да го накарате да постави заедно предмети в еднакъв цвят или с еднаква форма.
Тази любима на много родители игра е всъщност много полезна. Тя помага на детето да разбере, че неговата майка не изчезва, когато не е пред очите му. Концепцията за постоянството на предметите (тоест, ако не виждам нещо, то все още съществува) е голямо постижение за всяко дете.
Може да започнете със скриването на предмети под чаршафа или възглавницата му, които заедно да откривате. Вторият етап е да го накарате то само да ги открива.
Деси Тодорова по материали от Nostro figlio
През есента има много и различни занимания, които да допаднат на малки и големи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари