Те ще ви помогнат да преминете през този период много по-леко и приятно
Дете капризничи. Снимка: Shutterstock
Излизате на разходка или игра на детската площадка, отивате да пазарувате в магазина или просто вървите по улицата, а в това време детето вижда нещо, решава, че го иска – тук, веднага и на всяка цена, и след като получава отказ, започва да се дере, пищи, плаче, тропа с крак, а за повече ефект дори ляга на земята и рита с крака. Минаващите покрай вас гледат съжалително или укорително, а вие се молите земята да се отвори и да ви погълне, ядосвате се и също започвате да крещите на детето.
Познато ли ви звучи? Да, съгласни сме, че малко преувеличихме картинката, но в общи линии става дума за прословутото тръшкане и истерии, през които минава почти всяко дете – в по-малка или повече изразена степен.
Ето и останалите изпитани и наистина работещи съвети, събрани от италиански специалисти, които ще ви помогнат да се справите в такава ситуация.
Дете опитва да изнудва. Снимка: Shutterstock
Характерно за децата е да могат да схванат слабостите на родителите, бабите и дядовците или всеки, който има силна емоционална връзка с тях. И се възползват максимално от това с добре обмислена прищявка.
Ако стане ясно, че една много притеснена майка е склонна да изпълни исканата глезотия, дори и при най-малкото оплакване, детето ще се превърне в перфектен актьор, който ще знае как и по какъв начин да изпълни номера си, за да получи това, което желае.
Ако детето разбере, че може да постигне нещо с определено поведение, то ще е склонно да повтаря това поведение.
Когато прищявката се превърне във форма на контрол от страна на детето спрямо родителя, важно е да не се дава отделя много пространство на каприза – например часове, за да бъде утешавано, да му се обяснява какво може и какво не може да направи родителят.
Когато едно дете е обсебено от любимата си кукла или друг предмет, за който е особено загрижено, и изпадне в истерия, когато негов връстник посегне на „любимото му“, не трябва да използвате наказания, за да покажете кое е правилното поведение.
По-ефективно е да се опитате да отвлечете вниманието му от желания обект, може би като предложите също толкова интересна алтернатива.
Това е истинска класика, на която трябва да се научите да устоявате. В никакъв случай не бива угаждате на тези капризи, напротив - трябва да проявите необходимата твърдост, която все пак не трябва да бъде прекомерна, за да се избегне разпалване на конфликта. Последното би било изтощително и за двете страни, освен това има и обратен ефект.
Най-доброто е да сключите сделка: „Изяж поне малко и може да помисля по въпроса“. Но никога не давайте алтернативи, за да угодите на каприза.
Ако детето избухне, трябва да имате предвид, че емоционалната част на мозъка му все още не е добре развита и следователно то е загубило контрол над емоциите си. Най-доброто отношение в такъв момент е да го успокоите с прегръдка.
Веднага след като е възможно да разговаряте спокойно с детето, приемете ясни споразумения, които то да спази като част от уговорката. Например: „Отиваме да пазаруваме и мога да ти купя само едно нещо“.
По този начин смекчавате тона и в същото време задавате тип приемливо поведение. Ако условието бъде изпълнено, детето ще получи нещото, за което предварително сте се договорили. Това е и много възпитателен метод, тъй като учи малките на правилна преценка, казват психолозите.
Дете иска играчка. Снимка: Shutterstock
Когато прищявката е не твърде драматична, може да опростите случилото се. Но ако тя е голяма, живописна и определено нахална, не трябва да ѝ се придава тежест.
Често най-добрата реакция в такава ситуация е капризът да се игнорира. И детето само ще се откаже, защото липсата на зрители за него не е стимулираща.
Прищявките, причинени от страх (от изоставяне при заспиване, от ходене на детска градина или училище, когато родителите тръгват на работа сутрин и т.н.), не са истински капризи, а реална необходимост и следователно към тях трябва да се подходи много внимателно.
На практика събитието е маскирано като прищявка, но нуждата, която детето показва, е всичко друго, но не и повърхностна.
Чрез истеричното поведение, което демонстрират, децата всъщност могат да крият много по-дълбока емоционална причина: стресова ситуация извън семейството или напрежение в семейството.
Ако нормално и спокойно дете изведнъж изпита дискомфорт и започне да се тръшка без видима причина, помислете за тези аспекти.
Неуравновесените реакции от страна на родителите могат да провокират истинско късо съединение, което неизбежно води до истерии. Заповеди от типа: „Прави това, не прави онова“, в дългосрочен план водят до нервни и агресивни реакции. А е много по-полезно да се подходи чрез силата на играта, смеха и гушкането, които стимулират производството на хормони, предизвикващи състояние на спокойствие и благополучие.
Стимулирането по небалансиран начин означава превишаване само в една посока. Здравословната комбинация е от малко, но строги правила, и много полезно внимание. Това със сигурност ще ви помогне много повече, за да расте детето спокойно и уверено.
Деси Тодорова по материали от Nostro figlio
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари